Bağlantıları atla

Backlink Kazanmanın Sırları ve Dikkat Edilecekler

Backlink kazanma, birçok işletmenin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için önemli bir detaydır. Günümüzde pek çok internet sitesi, bu konuda adeta birbirleri ile yarış halindedir. İşletmenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasının en önemli iki yolu vardır. Bunlardan ilki Adwords aracılığıyla üst sıraları satın alabilmek, diğer seçenek ise organik olarak yapacağınız SEO optimizasyonu gerçekleştirmektir. Eğer Google arama motoru sayfalarında ilk sıralarda çıkmayı hedefliyorsanız organik sıralamaya yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu sıralamada dikkat etmeniz gereken en önemli araç, iyi içerik üretimi ve bu içeriği paylaşıp yayan iyi backlink kazanmadır.

Backlink Kazanma Konusunda Dikkat Edin

Backlink kazanma konusunda dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Arama motoru optimizasyonu yapan birçok şirketin iyi sıralamada yer almanın en önemli nedeninin backlinkler ile alakalı olduğunu vurguluyorlar. Günümüzde bu işi yapan uzmanlar dahi her zaman sitenize iyi linkler getiremeyebilirler. Burada göz ardı edilmemesi gereken bazı kurallar vardır. Google sizin sitenize gelen backlinklerin doğal olup olmadığını ayırt edebilecek kadar üstün teknolojiye sahiptir. Eğer bir SEO şirketi ile çalışıyorsanız bu durum kime güveneceğinizi iyi düşünmeniz gerektiğini kanıtlıyor. Bugün bir anahtar kelimede organik olarak üst sıralarda çıkan bir sitenin içerisinde dahi bu tarz doğal olmayan backlinkler görebilirsiniz.

Backlinklerin Yararlarını Göz Ardı Etmeyin

Yapılan bazı araştırmalara göre Google tıklamalarının %75’nin çıkan ilk 3 sonuca tıkladıklarını söylüyor. Bu durumda backlinkler oldukça değerlidir. Bunun yanı sıra backlink kazanmanın size sağladığı fayda sadece ilk sıralarda çıkmanız değildir. Backlinkler sayesinde marka değerinizi gelişirken, aynı zamanda sizden bahseden bir web sitenin size sağlamış olduğu değerli hedef kitle trafiğine erişmiş olursunuz. Ayriyeten arama motorlarında edinmek istediğiniz güçlü imajınızı da sitenizi ziyaret eden ziyaretçileriniz tarafından edinebilirsiniz.

En Canlı Backlinkleri Nasıl Bulursunuz?

Genelde rakiplerinizin backlinkleri göz ardı edilir. Peki rakipleriniz kimdir? Hedef kitlerinize yönelik olan anahtar kelimede sizden önde çıkan diğer sitelerdir. Tabi ki Amazon gibi bazı dev isimler de mevcuttur. Bu durumda arama motorunda sizden önce ilk sıralarda çıkabilecek çılgın backlink alan rakiplerinizi ilk aşamada elemenizi tavsiye ederim. Siz düzenli olarak içerik üreten, oldukça iyi bir siteye sahip ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunan site olsanız da üst sıralarda olamayabilirsiniz. Fakat bunlarla birlikte eğer sizi kulaktan kulağa konuşuyorlarsa ve bu konuşan kişilerde sizin bir tık üstünüzde iyi kişilerse, işte o zaman backlink etkisi ile web sitenizi en üst sıralara dahi taşıyabilirsiniz.

Peki rakiplerinizin backlinklerini nasıl belirleyeceksiniz? Cevabı çok basit. Rakiplerinize backlink sağlayan eş değere sahip ve üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacak backlinkleri belirlemeniz gerekmektedir. Backlinkleri analiz ederken domain yaşı, sayfa sıralaması, unfollow, dofollow, sosyal ağ bağlantıları gibi sizin için önemli olan kriterleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız SEO aracı da sitenize göre backlinklerin derecelerini size sunmaktadır. Bunun için ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz SEMrush ve Moz gibi araçlar edinebilirsiniz.

Potansiyel Backlinkleri Nasıl İstersiniz?

Araştırmalarınıza göre rakiplerinize backlink sunan sitelere eş değer olduğuna inandığınız sitelerin çoğunda iletişim bilgisi için bir e-posta adresi bulabilirsiniz. Bu işlemi manuel olarak yapmak istemiyorsanız, SEO Powersuite adlı aracın Link Assitant menüsünü kullanabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda backlink isteği için iletişime geçeceğiniz sitelere ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz ilginç içerikli bir blog yazınızın linkini, misafir blog yazarı olmak istediğinizi veya dikkat çekeceğini düşündürdüğünüz bir içeriği web sitelerinde göstermeleri gibi bir iş birliği kurabilirsiniz.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır