Bağlantıları atla

E-ticaret Sitelerine 4 Instagram Pazarlama Sırrı!

İnsanlar Instagram’ı seviyor. İş sahipleri ve girişimciler de öyle. Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım platformlarından biri olan Instagram, sadece özel kullanımlar için değil, sektörel faaliyetler için de tercih ediliyor. Son yıllardaysa e-ticaret siteleri açısından Instagram pazarlama stratejileri dikkat çekiyor.

Aylık 1 milyardan çok aktif kullanıcıya sahip ve günlük olarak da 500 milyonun üzerinde kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Instagram takipçilerinin yüzde 80’lik kısmının satış faaliyeti bulunan işletmeleri takip ettiğini biliyor muydunuz? Hal böyle olunca özellikle yeni kurulan e-ticaret siteleri Instagram’dan bir pazarlama aracı olarak yararlanma yoluna gidiyor.

Instagram’ın Hangi Özellikleri ile Müşteri Kazanımı Sağlanır?

E-ticaret sitelerinin küçük ya da büyük olması fark etmeksizin her site sahibi sunduğu ürün veya hizmetin tanıtımın yapmak için belirlediği bütçe doğrultusunda gelir elde etmek üzere Instagram’dan faydalanabilir. Sosyal paylaşım platformunun özellikleri olan etiketlemeler, IGTV, BİO kapsamındaki profil bağlantıları, Hashtag, alışveriş hikayeleri ve mağazayı kullanan e-ticaret sitesi sahipleri anlık izleyicileri uzun vadeli izleyiciler, hatta müşteriler haline dönüştürebilir.

Ancak Instagram pazarlama faaliyetlerinden yararlanmak isteyen web sitelerinin öncelikle kendileri için bir strateji belirlemeleri gerekir. Yazının devamında yeni e-ticaret siteleri için püf noktası niteliğinde olan Instagram pazarlama stratejilerinin bazılarından bahsedilmiştir.

  • En Uygun Instagram Özelliğinin Tespit Edilmesi

Milyonlarca kullanıcısı olsa da çoğu kişi için “Instagram sadece bir fotoğraf yayınlama platformu olma özelliğine sahiptir” gibi bir yanılgı içindedir. Ancak Instagram’ın satışı yapılan ürün ve hizmetlerin pazarlamasının sağlanacağı pek çok özelliği de bulunur. E-ticaret siteleri için bu yollar denenebilir ancak önemli olan hangi sitenin pazarlaması için hangi Instagram pazarlama özelliğinin kullanılacağının doğru belirlenmesidir.

Instagram Pazarlama için Hikayeler Özelliği

Örnek vermek gerekirse Instagram’ın hikayeler özelliği ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımının yapılması için çok uygundur. Instagram’da hikayeler kısmına ürün fotoğrafları veya ürüne ait videolar yüklenebilir. Ayrıca Superzoom, Bumerang ve geri sarma özellikli videolarla çeşitlilik kazandırılabilir. Instagram videolarının bu özellikleri içeriklerin daha yaratıcı olmasını sağlar. Ancak bu alanda yayınlanan videoların ömrünün 24 saatle sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Bu süre sınırı yeni bir ürün videosu yayınlamak, yeni bir etkinlikle ilgili haberdar etmek veya tüketicilere cazip bir teklifte bulunmak istenen durumlarda web siteleri için avantaj haline dönüştürülebilir. Anlık etkileşim oluşturmak isteniyorsa sitenin takipçilerinin en aktif olduğu zaman dilimleri tespit edilerek hikayelerin bu aralıklarda yayınlanması verimi artıracaktır.

Lowe’s DIY Konulu Hikayeler Yayınlıyor

Lowe’s adlı marka bir süreden beri Instagram Stories özelliğini avantaj sağlamak için kullanıyor. Lowe’s, Instagram ekranı ile uyumlu olarak çektiği Do It Yourself (DIY) yani Kendin Yap videoları ile ürünlerini de sergiliyor. Markanın ürün skalası ev geliştirme tasarımlarından oluşuyor.

  • Instagram Video ve Fotoğraflarını Yaratıcı Hale Getirmek

Instagram’da her gün yayınlanan görüntüler ve video içerikler milyonlarca adettir. Bir web sitesinin yayınladığı içerikler yaratıcılıktan yoksunsa ya da benzerleri çok varsa diğer içerikler arasında kaybolup gitme olasılığı çok yüksektir. Instagram’ın eğlenceli ve hızlı bir içerik oluşturabilmek için de özellikleri mevcuttur. Başka bir deyişle Instagram’da yayınlanan her şeyin bir ruhunun olması gerekir. Dolayısıyla Instagram pazarlama konusunda yaratıcı olmak önemlidir.

Ben & Jerry’s Dondurma Videoları ile İlgi Çekiyor

Ben & Jerry’s adlı marka benzersiz ve lezzetli dondurmaları, dondurulmuş yoğurt ve sorbeleri ile ünlüdür. Marka Instagram’da yaptığı eğlenceli, yaratıcı ve esprili paylaşımlarla da kendine hayran bırakıyor. Paylaşımlarda farklı malzemeler kullanılarak dondurma yapımı veya matematiksek denklemlerle dondurmanın nasıl yapıldığı gibi ilginç konular işleniyor. Unutulmaması gereken bir içeriğin ne kadar ilgi çekici ve yaratıcı olmasının Instagram etkileşimlerini artırma oranını belirleyeceğidir.

Kullanıcıların İçerik Oluşturmaya Teşvik Edilmesi

Instagram kullanıcılarının içerik oluşturmalarının sağlanması pazarlamaya gerçeklik ve özgünlük kazandırır. Bu yöntem, diğer kullanıcıların katılımının artmasını sağlar. Böylece satış geri dönüşleri de artar. Önemli bir avantaj sağlayan bu Instagram pazarlama stratejisi ayrıca o markanın insanlarla daha iç içe ve insan dostu görünmesine de destek verir.

Yapılan araştırmalar kullanıcıların oluşturduğu içeriklerin tüketicilerin satın alma kararı üzerinde %80 oranında etki ettiğini gösteriyor. Tüketiciler ayrıca kullanıcıların oluşturdukları içeriklerin, marka tarafından oluşturulan içeriklere göre 2.4 kat daha orijinal olduğunu düşünüyor.

Instagram pazarlama için kullanıcı içeriklerinden farklı şekillerde yararlanmak mümkündür. Bu içerikler aracılığıyla online yarışmalar düzenlenebilir, kullanıcılardan ürünlerle ilgili yorumlarını sayfada paylaşmaları istenebilir veya belirli müşteriler o markanın elçisi olarak belirlenebilir.

Aerie Kullanıcılarının Mayolu Fotoğraflarını Yayınladı

Bir iç çamaşırı ve iç giyim markası olan Aerie tarafından kullanıcıların içeriklerinin artırılması için kampanya başlatıldı. AerieREAL adı verilen kampanyada kadınlardan bu markanın mayolarını giyerek çektikleri fotoğrafları yollamaları istendi. Kampanyaya her yaş grubundan ve etnik kökenden kadın katıldı. Fotoğraflar herhangi bir filtreden geçirilmeden yayınlandı. Aerie’nin bu kampanyası sadece Instagram’da değil, diğer sosyal medya platformlarında da büyük ses getirdi.

Everygirl Ürün Olmadan Kullanıcı İçeriklerini Paylaşıyor

Diğer yandan Everygirl adlı Instagram hesabında yaşamın her alanındaki kadınlar için farklı ipuçları ve rehber niteliğinde bilgiler paylaşılıyor. Everygirl biraz değişik bir kullanıcı içerik oluşturma stratejisi kullanıyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler sosyal medyanın yanı sıra web sitesinde de yayınlanıyor. Ortada herhangi bir ürün veya hizmet olmadığından kullanıcıların kendi fotoğraflarını yayınlamasının önünü açmak sosyal medya hesaplarının giderek büyümesini de sağlıyor.

  • Instagram’da Uygun Etiketlerin Belirlenmesi

Instagram pazarlama yöntemlerinden biri de etiket kullanımıdır. Bir marka için doğru olan etiketler belirlenmeden Instagram’da tanıtımının yapılması hiçbir fayda sağlamaz. “Hashtag” olarak tabir edilen etiketler, hedef kitlenin istediği bilgilere o sayfa aracılığıyla ulaşmasını sağlayan anahtar kelimelerdir. Örneğin kitap okuyan olan bir kullanıcı aşağıdaki etiketleri aratmaya başlar;

  • #kitap
  • #kitapönerisi
  • #kitapönerileri
  • #kitap okumak
  • #kitaptavsiyesi
  • #kitaplar

Instagram’daki her paylaşım için en fazla 30 adet etiket kullanılabilir. Ancak önemli olan hedef kitlenin o içeriğe ulaşmasını sağlayacak doğru etiketlerin bulunmasıdır. Bu tespit, rakipler takip edilip kullandıkları etiketlere dikkat edilerek, aynı sektördeki firmaların ve takipçilerin sıklıkla kullandıkları etiketler öğrenilerek yapılabilir. Belirlenen etiketlerin kolay hatırlanır olması, kullanıcıların dikkatini çekecek olması önemlidir. Ayrıca belirlenen etiketler her Instagram paylaşımında kullanılmalıdır.

Uygun etiketlerin bulunmasında Instagram arama motoru da kullanılabilir. Ayrıca Hashtagify, Tailwind’s Hashtag bulucu, Tüm Hashtag gibi çevrimiçi araçlardan da yararlanılabilir.

İlgili etiketler bulunduktan sonra en çok kullanılan ve trend olanların bir listesi yapılır. Etiketler sürekli değişeceğinden bu listenin güncel tutulmasına dikkat etmek gerekir. Bir Instagram sayfası için bulunan etiketler verimli bir şekilde kullanılırsa her paylaşımda 30 adet etiket kullanmaya da gerek kalmaz. Üstelik bu yöntem, en çok fayda sağlayan Instagram pazarlama stratejilerinden biridir.

Instagram Doğru Kullanılırsa Pazarlamaya Etki Eder

Görsel olarak etkileyici ve zengin bir platform olan Instagram aslında yeni bir e-ticaret sitesi için tanıtım yapmanın en iyi yollarından biridir. Eğer hedeflenen kitleye kalitesi yüksek görüntüler, videolar ve diğer görseller gönderilir ve bir etkileşim sağlanırsa o sitenin işi daha da kolaylaşacaktır. Yazının tamamında verilen ipuçları doğru uygulandığında bu yolla yapılan Instagram pazarlamada başarı sağlamak için hiçbir engel yoktur. Yeni bir web sitesinin, satılan ürünün ya da sunulan hizmetin tanıtılması için Instagram ile ilgili bu ipuçlarının bilinmesi ve doğru uygulanması şarttır.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/instagram-marketing-ecommerce-stores/321679/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır