Bağlantıları atla

Etkili İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

İçerik takvimi; bir sosyal medya kampanyası oluştururken, doğru mesajı, doğru zamanda iletmemize yardımcı olan takvimdir. Peki düzgün içerik takvimi nasıl oluşturulur?

Tablo Oluşturma

Kampanya süremiz ne kadarsa, bu süreyi kapsayan ay, hafta ya da günleri belirtmemiz gerekli. Tabloyu istediğimiz gibi oluşturabiliriz, kampanya uzun süreliyse haftalara bölmemiz sağlıklı olur ve beraberinde ayın hangi günleri arasına denk geldiğini de belirtmeliyiz. Kısa süreli bir kampanya için içerik takvimi oluşturacaksak, zaten günleri belirtmek durumundayız. Excel, Google e-tablo ya da Hub Spot kullanılabilir.

Tatil ve Etkinlikleri Belirtme

Hangi ürün kategorisi için çalışırsak çalışalım, muhakkak önemli gün ve haftaları bilmek durumundayız ve bunu öğrenebilmek için bir Google araştırması bizim için yeterli olur. Ulusal bayramları ve tatilleri takip etmek, bu günler için özel içerik oluşturabilmemizi sağlar.

İçerik Zaman Aralıklarını ve Temaları Belirleme

Bu aşamada tanıtımını yaptığımız ürün ya da hizmeti iyi bilme noktasına geliyoruz. Uygun temalar oluşturulmalı ve bu temaları mümkünse haftanın günlerine dağıtmalıyız. Ayrıca her bir tema için bir konu bulmamız gerekiyor. Konu dağılımı için bilindik tavsiyeler olsa da kitlelerin günlere göre en çok ne paylaştığını ürün kategorisine göre ayrıntılı olarak araştırmamız faydalı olacak.

İçerikleri Ayrıntılandırma

Geldik takvimin daha da ince kısımlarına. Bu aşamada temayı belirtmek istediğimiz resim, yazı, video, makale, alıntı gibi içerikleri içerik takviminde belirmemiz gerekiyor. Örneğin; günlere göre bir konsept belirlemeliyiz. Konseptlerde mizah, etkileşim, güncel haberler, feedbackler, eğitim ve uzman görüşlerinin yer aldığı içeriklere yer verilebilir.

İçeriklerin nitelikleri, paylaşılan platforma göre değişebilir. Her sosyal medya alanına göre ayrı takvim oluşturulması gereklidir yani hangi mecrada yer alıyorsak bu mecraya göre planlama yapmalıyız. Özetle; içerik takvimi günlük, haftalık ya da aylık olarak kaç içerik paylaşacağımızı, ne zaman yayınlayacağımızı, içerik türlerimizi, konuları ve temaları içermeli. Amaç, hedef kitle ve anahtar kelime ayrıntıları da eklenebilir. Eğlenceli bir hale getirmek istersek, Fancy Days’ler hakkında bilgi almamızda fayda var.

Sonuç Olarak

İçerik takvimi, ne kadar süre için hazırlarsak hazırlayalım, hazırlıklı olmamızı ve kaliteli içerikleri sunabilmemize yardımcı oluyor. Takvimi oluştururken farklı araçlardan faydalanabiliriz, önemli olan düzenli olarak benzer zamanlarda paylaşım yapılması ve içeriklerin önceden hazır olmasıdır. Çünkü bir kampanyaya başlanıldığında bir süre sonra paylaşımlar düzenli hale geliyor ve takipçiler beklentiye giriyorlar. Bu aşamada geride kalmadan paylaşım yapabilmemizi sağlayan en önemli yardımcı şey, bir plan oluşturup düzenli çalışmak.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır