Bağlantıları atla

Instagram Gönderi: Oluşturma, Etkileşim ve Analiz Rehberi

Instagram gönderi paylaşımları artık birçok özelliğe sahip. Yapılan yenilikler Instagram uygulamasının hem daha çok tercih edilmesini hem de daha kullanışlı hale gelmesini sağlamıştır. Gönderiler yüklenirken bu özellikler veya yenilenmiş filtrelerle çok daha iyi görüntü kalitesi elde edilebilmektedir.

Bu içeriğimizde Instagram’da içerik oluşturma sürecine dair en baştan, en sona kadar tüm detaylara yer vereceğiz. Bu içerik sayesinde hala Instagram’da nasıl adım atacağını bilmeyen kişiler tüm adımları ve Instagram’ın tüm özelliklerini efektif ve güvenli bir şekilde kullanmanın her yolunu öğrenmiş olacak. Önce bu içerikte neler bulacağınıza dair bir kılavuzla başlayalım, sonra her ara başlık için detaylı incelemeler ve anlatımlar olan bölümümüze geçelim.

Bu içerikte neler var?

 

Instagram Gönderileri Nasıl Oluşturulur ve Yönetilir?

Instagram gönderi oluşturma stüdyosunda gönderiler birçok özelliklerle oluşturulabilir. Instagram gönderi paylaşımlarında, gönderiler telefon veya bilgisayarınızın hafızasında kayıtlı ise gönderi yükle butonuna tıklayıp hemen ardından kendi dosyanızı açarak içinden fotoğraf veya video seçebilirsiniz. Bununla birlikte direk yayın ve paylaşım sağlayan Instagram kamerası ile yeni çekimleri anında paylaşabilirsiniz.

Gönderi paylaşımında izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekilde olmalı:

Instagram Gonderi Paylasimi Part1 1
Instagram'da Gönderi Paylaşımında Ilk Adım.

Bilgisayar üzerinde paylaşım yapmak istediğinizde ekranın sol kısmında yer alan “Oluştur” butonuna tıklamalısınız. Mobilde paylaşım yapmak istediğiniz profilinizde alt ya da üst kısımda yer alan “+” butonuna tıklamalısınız. Yukarıda yer alan ekran resminde el işaretiyle buton konumları gösterilmiştir.

Instagram Gonderi Paylasimi Part2
Instagram'da Gönderi Paylaşmanın Ikinci Adımı

Açılan ekrandan “Gönderi” seçeneğine tıklamalısınız.

Bilgisayardan yapacağınız paylaşım için ilk olarak “Bilgisayardan seç” butonuna tıklamalısınız. 

Instagram Gonderi Paylasimi Part3
Instagram'da Paylaşılacak Gönderi Fotoğrafını Seçmek

Paylaşmak istediğiniz fotoğraf ya da videoyu seçmelisiniz. Dilerseniz birden fazla içeriği seçerek kaydırmalı post paylaşımı yapabilirsiniz.

Masaüstü paylaşımlarda ise dosyalarınız arasından paylaşmak istediğiniz fotoğraf veya videoyu seçip “” butonuna tıklamalısınız.

Bir sonraki aşamada fotoğrafınızı düzenleyebilmenizi sağlayan araçlar açılacaktır. Dilerseniz fotoğrafınızın renk ayarlarıyla oynayabilir, filtre kullanabilirsiniz. İşlemlerinizi tamamladığınızda sağ üstte yer alan “İleri” butonuna tıklamalısınız.

Instagram Gonderi Paylasimi Part4
Instagram Üzerinden Paylaşmadan Önce Fotoğrafı Düzenlemek

Bir sonraki aşamada fotoğrafınızı düzenleyebilmenizi sağlayan araçlar açılacaktır. Dilerseniz fotoğrafınızın renk ayarlarıyla oynayabilir, filtre kullanabilirsiniz. İşlemlerinizi tamamladığınızda sağ üstte yer alan “İleri” butonuna tıklamalısınız.

Instagram Gonderi Paylasimi Part5
Instagram'da Gönderi Paylaşırken Metin Yazmak, Müzik Eklemek Ve Konum Belirlemek

Son aşamada görseliniz için açıklama, konum bilgisi, kişi etiketleme ve müzik ekleme gibi seçenekleri değerlendirerek “Paylaş” butonundan gönderinizi paylaşabilirsiniz.

Son aşamada görseliniz için açıklama, konum bilgisi, kişi etiketleme ve müzik ekleme gibi seçenekleri değerlendirerek “Paylaş” butonundan gönderinizi paylaşabilirsiniz.

Gönderilerin hemen paylaşılmasını istemiyorsanız Instagram üzerinde düzenlediğiniz video veya fotoğrafları taslak olarak kaydedebilirsiniz. İstediğiniz tarihte düzenlenmiş olan gönderileri veya Instagram postlarını post etiketleri ile paylaşabilirsiniz. Post etiketleri gönderilerinizin daha çok ilgi çekmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda Instagram stüdyosu sayesinde oluşturulan gönderinin ileri bir tarihte paylaşılmasını ayarlayabilirsiniz. Uygulamanın bu özelliği ile gönderileriniz istenilen tarihte paylaşılacaktır.

Gönderiler paylaşıldıktan sonra da istediğiniz gibi gönderileri silerek yeniden düzenleyebilirsiniz. Instagram gönderileri toplu silme özelliğine de sahip. Gönderilerinizi paylaşılmadan önce ve paylaşıldıktan sonra da kolaylıkla yönetebilir, değiştirebilir veya eklemeler yapabilirsiniz. Instagram gönderileri toplu silme özelliği ile her Instagram postuna anında müdahale edebilirsiniz. Peki, gönderileri toplu olarak nasıl silebilirsiniz? 

 • İlk olarak profilinize giriş yapmalı ve sağ üstte yer alan üç çizgiye tıklamalısınız.
 • Açılan pencerede “Hareketlerin” menüsüne giriş yapmalısınız.
 • “Paylaştığın içerikler” bölümünden “Gönderiler” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Açılan yeni pencerede paylaştığınız tüm postları görebilirsiniz. Buradan ekranın sağ üstünde yer alan “Seç” seçeneğine tıklayarak silmek istediğiniz postları seçebilir, toplu olarak silebilir ya da arşivleyebilirsiniz. 

Gönderilerinizi başka bir uygulamada paylaştığınız fotoğraf veya videolardan oluşturacaksanız gönderi oluştur butonuna bastıktan sonra gönderi dosyası olarak uygulamanın adını yazabilirsiniz bu şekilde diğer uygulamadaki fotoğraf ve videolara erişim sağlayabilirsiniz. Uygulamadan aldığınız postları gönderilere müzik ekleme butonuyla yeniden düzenleyerek Instagram üzerinden paylaşabilirsiniz.

Gönderiler birçok şekilde paylaşılabilir kalıcı olan gönderiler, 24 saat görünürde olan hikâye gönderileri ve reels videolar mevcut. Bu gönderilere paylaşırken kendiniz karar verebiliyorsunuz. Seçtiğiniz gönderi türüne göre paylaşımlar gerçekleştirilir. Instagram üzerindeki paylaşımlarınızın herkese açık veya sadece arkadaşlarınıza açık olmasını siz ayarlayabiliyorsunuz. Bu durumu ayarlar kısmından çözebilirsiniz.

Gönderilere Nasıl Müzik Eklenir?

Gönderilere müzik ekleme işlemini çok kolay gerçekleştirebilirsiniz. Gönderi paylaşım şeklinizi ayarladıktan sonra fotoğraf veya videolarınıza aynı reels videolarda olduğu gibi müzik ekleyebilirsiniz.

Post için müzik butonuna tıkladıktan sonra arama kısmından istediğiniz müziği seçebilirsiniz. Seçilen müziğin ileri sar ve geri sar özellikleri bulunduğundan seçtiğiniz şarkının istenilen kısmını posunuzda paylaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra süresini. Bütün özellikleri de ayarlayabilirsiniz seçtikten sonra onay butonuna basarak gönderinizi ön izlemede izleyebilir ardından paylaşabilirsiniz.

Instagram Gonderi Paylasimi Part6
4 Adımda Instagram'da Paylaşılacak Gönderiye Müzik Eklemek

Gönderilere müzik eklemek son yıllarda oldukça popüler hale gelen uygulamalardan biridir. Özellikle tekli post paylaşımlarında sıklıkla kullanılan bu özellik, yapılan son güncellemeyle kaydırmalı postlar için de uygulanabilir hale geldi. Peki, gönderilere müzik eklemek için hangi adımları takip etmek gerekir? 

 1. Bunun için önce gönderinizi seçmeli, hemen ardından gönderi ekranının alt kısmında yer alan “Müzik Ekle” seçeneğini tıklamalısınız. Bu kısımda Instagram’ın sizin için önerdiği müzikleri bulabilir ya da kendi tercihiniz olan bir müziği seçebilirsiniz.
 2. Dilediğiniz müziği bulabilmek için “Müziklerde Ara” bölümüne dilediğiniz şarkıyı ya da sanatçıyı yazarak müziğinizi seçebilirsiniz.
 3. Tercih ettiğiniz müziğin hangi kısmını kullanmak istiyorsanız ayarlamasını yapabilirsiniz.

 4. Hepsini tamamladıktan sonra sağ üstte yer alan “Bitti” seçeneğine tıklayarak müzik seçimini tamamlayabilirsiniz.

Gönderilerde Hashtaglar Nasıl Kullanılır?

Instagram gönderi hashtagleri sayesinde gönderileriniz daha ilgi çekici hale gelecektir. Hashtagleri kişi isimleri, durum bilgilendirmeleri, verilmek istenen mesajlar veya duygu durumunuz ile ilgili oluşturabilirsiniz. Paylaşılan postların alt kısmında bulunan Instagram gönderi hashtagleri arama butonunda da daha kolay bulunmanızı ve gönderilerinizin daha çabuk görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca verilmek istenen mesaj kısa ve net bir dille iletilmiş olacaktır.

Gönderilerinizin altına hashtagleri şu şekilde uygulayabilirsiniz:

 • Gönderi postu seçilir.
 • Gönderi düzenleme butonuna tıklanır.
 • Gönderi oluşturulur.
 • Açıklama bölümüne hashtagler oluşturulur. 
 • Gönderi paylaş butonuna tıklanır.
Instagram Gonderi Paylasimi Part7
Instagram'da Gönderi Yayınlamak

Hashtag kullanımı daha geniş kitlelere ulaşmayı sağladığından önemli bir konudur. Dolayısıyla hashtag oluşturma konusunu daha detaylı bir şekilde ele almamızda fayda var.  

Hashtag oluşturabilmek için gönderi paylaş butonundan hemen sonra alt tarafta bulunan “bir şeyler yaz” kısmına “#” butonuna tıklayarak arada boşluk bırakmadan yazmak istediğiniz mesaj veya duygu durumunu yazarak hashtaglerinizi oluşturabilirsiniz. Birden çok hashtag için aynı işlemi arka arkaya tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

“Tamam” butonuna tıkladıktan sonra gönderiniz yayınlanırken aynı anda hashtaglerinizde yayınlanacaktır.

Gönderilerde Nasıl Reklam Oluşturulur?

Instagram gönderi reklam yönetimini Instagram’ın reklam oluşturma kısmından sağlayabilirsiniz. Öncelikle hesabınızın herkese açık bir hesap haline getirmelisiniz. Daha sonra ayarlar bölümünden hesabınızı işletme hesabı olarak değiştirebilirsiniz. Bu şekilde reklamını yapacağınız ürünün daha çok ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram gönderi reklam verme işlemini kendi şirketiniz değilse link olarak verebilirsiniz. Ürün kendi ürününüzse ve başka bir platformda satışını gerçekleştiriyorsanız link paylaşımını gönderi postunuza ekleyerek reklamınızı verebilirsiniz.

Kendi işletme hesabınızda kendi ürününüzün reklamını reklam oluşturma bölümünden gönderilerde video şeklinde veya fotoğraflar dizisi şeklinde oluşturabilirsiniz. Reels videolarla da Instagram gönderi reklam verme yöntemiyle daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Reklamını yapacağınız ürün kendi ürününüz olmayabilir. Aynı zamanda kullandığınız ve beğendiğiniz bir markanın herhangi bir ürününde reklamını oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Bunu istediğiniz yöntemle ve postla gerçekleştirebilirsiniz. Ürün hakkında kısa videolar çekebilir veya fotoğraflar paylaşarak üzerine ürünün linkini ekleyebilirsiniz. Reklamını yapmak istediğiniz ürün veya herhangi bir firma olabilir. Instagram gönderi reklam yönetimini doğru uyguladığınız takdirde kısa sürede yüksek kitlelere ulaşabilirsiniz.

Instagram gönderilerinde reklam oluşturma ve reklam yönetimi oldukça detaylı ve önemli bir konu. Bu nedenle konu hakkında detaylı bilgileri farklı bir içerikte sunacağız. 

Gönderilerde Nasıl Etkileşimler Arttırılır?

Instagram gönderi etkileşimi çift taraflı gerçekleşir. Öncelikle postlarınızın takipçileriniz tarafından beğenilecek kalitede ve görselde olması oldukça önemlidir. Instagram gönderi etkileşimi arttırma yöntemlerini inceleyelim;

 • Öncelikle Instagram’ın size sunduğu tüm ayrıcalıkları kullanmaya çalışın. Bu şekilde kaliteli gönderiler oluşturabilir ve ilgi çekici postlar paylaşabilirsiniz. Uygulamanın hemen her özelliği size ayrı bir artı kazandıracaktır. Farklılıklar her zaman çekici gelir.
 • İçerik paylaşımlarınızın mutlaka bir düzeni olmalı. Düzenli olarak gönderi paylaşmanız takipçilerinizin sizden kopmamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca paylaştığınız içeriğin farklı ve özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde daha çok ilgi çekebilirsiniz. Gönderileriniz ilgi çektiği zaman takipçileriniz sizinle iletişime geçmeye başlayacaktır.
 • Bir diğer önemli kural da paylaştığınız postlar hakkında bilgi vermenizdir. Postlar veya herhangi bir gönderide bilgilendirici metin paylaşmak gönderinin ve sizin daha iyi anlaşılmanıza ve verdiğiniz mesajın daha kolay ulaşılmasına olanak sağlayacaktır.
 • En önemli etkileşim metodu paylaşımlarınıza takipçilerinizi dâhil etmenizdir. Paylaştığınız gönderilerde soru cevap yapabilir veya fikirlerini sorabilirsiniz. Bu şekilde takipçilerle birebir etkileşimde bulunabilirsiniz. Bu yöntem Instagram gönderi etkileşimi için en etkili metotlardan biridir.
 • Arada sırada canlı yayınlarla sohbet başlatabilir birebir iletişime geçerek takipçilerle etkileşime girebilirsiniz. Bu şekilde hem takipçilerinizi tanımış hem de sizle ilgili beklentilerini ve beğenilerini daha kolay öğrenebilirsiniz. Canlı yayın açınca mutlaka ilgi çekici konular bulmalı ve izleyicilerinizin sıkılmasını önlemelisiniz. Birebir görüşme metotlarını belirli aralıklarla gerçekleştirmeniz etkileşimi olumlu yönde etkileyecektir.
 • Önemli olan bir başka etkileşim yöntemi ise reklamlardır. Bazı reklamların ücretli sponsorluklarını alarak etkileşim sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu reklamları istediğiniz şekilde paylaşabilir ve paylaştığınız linkler ile takipçilerinizle etkileşimde kalabilirsiniz. Reklamını yaptığınız ürün özelliklerinin bir kısmını takipçilerinizle paylaştığınızda ürün hakkında merak edilen birkaç soru yöneltilebilir. Bu şekilde ürün hakkında bilgilendirmeler aracılığıyla takipçilerle etkileşim sürecini başlatabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler veya benzeri şekilde metotlar uygulayarak Instagram gönderi etkileşimi arttırma yöntemini olumlu ve eğlenceli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Takipçilerle etkileşim halinde olmak uygulamayı daha verimli hale getirecektir. Bu nedenle takipçilerle etkileşim sürecine önem vermelisiniz.

Gönderilerde Nasıl Takipçi Sayısı Arttırılır?

Instagram birçok alanda siz kullanıcıların büyük kitlelere ulaşmanızı sağlayan bir sosyal medya platformudur. İşinizle hayatınızla ve daha birçok konuyla ilgili paylaşımlarda ve tanıtımlarda bulunabilirsiniz. Fakat her zaman büyük kitlelere ulaşmak mümkün olmayabilir. Böyle zamanlarda takipçi arttırma için uygulanacak yöntemler mevcut.

2023 yılı itibariyle -ve öncesini de dahil ederek- Instagram’da en çok kullanılan takipçi arttırmak için uygulanacak yöntemler şunlardır:

 • Hashtaglerin kullanımı: takipçi arttırma için son derece önemlidir. Instagram’da 30 kadar hashtag kullanabilirsiniz. Hashtagler ile istenilenden daha çok takipçi sayısına ulaşabilirsiniz.

Gönderinizi kısa kısa betimleyecek ve gönderilerinizin daha kolay bulunmasını sağlayacaktır. Hashtagler ile gönderileriniz daha büyük kitlelere ulaşacaktır. Bu durum Instagram gönderi beğenilerinizin artmasına yardımcı olacaktır. Instagram gönderi beğenileri arttıkça postlarınız daha çok dikkat çekecektir. Kullandığınız hashtaglerin paylaştığınız post ile ilgili olması son derece önemlidir. Postunuzun konusunu hashtaglerle daha net ifade edebilirsiniz. Bu nedenle hashtag kullanımının önemli olması kadar doğru kullanılması da bir o kadar önemlidir.

 • Gönderilerinizin özgünlüğü de önemlidir. Aynı zamanda gönderilerinizin uygulama temanızla uyumlu olması da gereklidir. Kendinize uygulama teması seçerek o tema üzerinden paylaşımlar yapmak daha erken ve kesin sonuç almanızı sağlayacaktır. Seçtiğiniz tema ve paylaşımlarınız uyumsuz olursa takipçilerinizi olumsuz etkileyecektir. Paylaşımlarınızı düzenli ve uyumlu şekilde yapmalısınız.

Paylaşımlarınız arasında fazla zaman farkı olmamalı, size özgü ve uyumlu olmalıdır. Takipçilerinizi uzun süre bekletmeden temanızla ilgili ilgi çekici içeriklerinizi paylaşmalısınız. Bu şekilde benzer içerikler paylaşan diğer uygulama kullanıcılarının önüne geçebilirsiniz.

 • Hesabınızın düzenli paylaşım yapması takipçilerinizin sizi unutmamasını sağlayacaktır. Her zaman düzen ve takipçi isteklerini göz önünde bulundurmalısınız. Takipçilerinizle etkileşim halinde kalarak gönderileriniz hakkında fikirlerini alabilir ve gönderilerinizi ona göre yönlendirebilirsiniz.

Gönderilerinizin altındaki yorumları ve geri dönütleri takip ederek bir sonraki gönderilerinizin içeriğini oluşturabilirsiniz. Bu şekilde daha verimli gönderiler ve daha verimli dönütler almanız mümkün olacaktır.

 • Sadece Instagram hesabı kullanmanız yeterli olmayabilir. Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarıyla tanıtabilirsiniz. Bu hesabınızın daha kısa sürede tanınmasına ve daha çabuk takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Gönderilerde Zamanlama Nasıl Yapılır?

Gönderilerinizi hemen paylaşmak zorunda değilsiniz. Bazen gönderilerinizin kaybolmaması veya istenilen zamanda paylaşımının unutulmaması için gönderi zamanını ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz gönderiyi istediğiniz zaman paylaşabilirsiniz. Siz unutsanız dahi gönderi sizin için paylaşılacaktır. Instagram gönderi zamanlama işlemi nasıl yapılır? İnceleyelim;

Instagram Gonderi Paylasimi Part8
Instagram'da Gönderiyi Ileri Bir Tarihe Zamanlamak
 1. İlk olarak paylaşmak istediğiniz postu seçmeli, tüm ayarlamaları yaptıktan sonra en alt kısımda yer alan “Gelişmiş Ayarları” seçmelisiniz.
 2. Açılan ekranda “Bu gönderiyi planla” seçeneğini aktif etmelisiniz.
 3. Hemen ardından açılan ekranda gönderinizin hangi gün ve saatte paylaşılmasını istiyorsanız o tarihi seçmeli ve “Zamanı Belirle” butonundan seçiminizi onaylamalısınız.
Instagram Gonderi Paylasimi Part9
Instagram'da Gönderi Planlamak

Son aşamada ise “Planla” butonuna tıklayarak gönderinizi zamanlayabilirsiniz. Unutmayın, eğer gönderinizde ortak paylaşım, katkıda bulunan gibi özellikler kullanacaksanız gönderiniz için zamanlama yapamazsınız.

Instagram gönderi yönetimi uygulamayı en iyi seviyede kullanmanızı sağlar. Bu nedenle uygulamayla ilgili birçok durumda olduğu gibi Instagram gönderi zamanlama yönteminde de Instagram gönderi yönetimi önemli bir rol oynar. Uygulamanın size sunduğu özellikleri en iyi seviyede kullanmanız takipçilerinizin memnuniyetini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Gönderilerde Gizlilik Ayarları Nasıl Yönetilir?

Gönderilerinizin herkese açık olması veya olmaması sizin isteğinize bağlıdır. Gönderi gizlilik ayarları ile postlarınızın kimlere açık olmasını siz belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte gönderilerinize yapılan yorumlara kadar filtreleyebilirsiniz. Gizlilik ayarlarından paylaşımlarınızın kimlere açık olmasının yanı sıra sizinle ilgili bilgileri de filtreleyebilirsiniz. Takipçilerinizi sadece sizin istediğiniz kadarını görebilir ve sadece istediğiniz paylaşımları görebilirler.

Gizlilik ayarları butonundan istediğiniz ayarları oluşturabilirsiniz. İstediğiniz izinleri ve engelleri bu buton üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Gizlilik ayarları butonundan gönderilerde güvenlik önlemlerini de oluşturabilirsiniz.

Instagram Gonderi Paylasimi Part10
Instagram'da Ayarlar

Profilinizde güvenliğinizi sağlayan bu gibi ayarları yapabilmek için profilinizden “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne girmeniz gerekir.

Ayarlar Gizlilik
Ayarlar Ve Gizlilik

Açılan ekrandan kimlerin gönderilerinizi görebileceğini, yorum yazabileceğini ya da bu gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

Gönderi Analizi Nasıl Yapılır?

Instagram gönderi analizi uygulamanızı ne kadar verimli kullandığınızı size gösterecek bir uygulama yardımcısıdır. Analiz size uygulamada paylaştığınız gönderilerin ne kadar tıklandığını ve beğenildiğini gösterir. Bununla birlikte sadece sizin değil aynı zamanda takipçilerinizin hareketlerini de size bildirir. Instagram profesyonel pano ile takipçilerinizin veya sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların sayfanızda neleri beğendiğini veya nelere göz attığını görebilirsiniz.

Instagram profesyonel pano içinde istatistik araçlarını bulundurur. Bu özellik ile takipçilerinizin demografisine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda içeriklerinizin diğer içeriklerle karşılaştırılmasına ve ölçülmesine yardımcı olur. Kendi gönderilerinizin ne kadar etki yarattığını ve gönderi performanslarınızın olumlu veya olumsuz yönlerini görmenizi sağlar.

Analitik yönteme başvurabilmeniz için öncelikle kişisel hesabınızı bir işletme hesabı olarak değiştirmeniz gerekir. Bunu gerçekleştirdikten sonra her gönderiniz için istatiksel hesaplamalara ulaşabileceksiniz. Ayrıca tekrar bireysel hesabınıza dönüş yapmamanız gerekir. Aksi takdirde istatistikleriniz silinecektir.

Instagram profesyonel pano ile sadece post paylaşmanın yeterli olmadığını göreceksiniz. Bir işletmeci olarak başarılı olabilmeniz için takipçilerinizin nelere önem verdiklerini, neleri beğendiklerini ve yaş ortalamalarını bilmek size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu sayede içeriklerinizi takipçilerinize göre düzenleyerek daha kaliteli içerikler üretebilir ve takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

Instagram profesyonel panodan faydalanabilmeniz için hesabınızın “Profesyonel Hesap” olması gerekir. Bu sayede profilinizde yer alan “Profesyonel Pano” bölümünden hesabınız hakkındaki tüm istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Blog Post Ss 2 Kopya
Instagram'da Profesyonel Pano
Bu pano üzerinden Instagram hesabınızın son 1 aylık özetine erişebilirsiniz. Bu özellik sayesinde son 1 ay içinde yaptığınız paylaşımlarınızın analizi, paylaştığınız post sayısını, artan takipçi sayısını ve profilinizi kaç kişinin ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz.
Instagram’da hedef kitle analizini gerçekleştirebilmeniz için en az 100 takipçi sayısına ulaşmanız gerekir. Ardından hedef kitle analizini gerçekleştirebilir ve hedef kitlenize ulaşmak için bir adım daha ilerlemiş olursunuz.

Gönderi Tasarlarken Kullanılabilecek Ücretsiz 5 Araç

Instagram’da gönderi tasarlarken bazen daha profesyonel araçlara ihtiyaç duyabiliriz. Postlarımızın ve diğer gönderilerimizin kalitesini arttırmak için kullanabileceğiniz birkaç aracı inceleyelim;

 • Canva: Ücretsiz bir post düzenleme aracıdır. Canva ile takipçilerin görsel olarak gönderilerinizden etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Size ve temanıza özel şablonlarla gönderilerinizin daha kaliteli ve göz alıcı görünmesini sağlayacaktır.

Şablonları ile indirim kuponlarınızı daha rahat tanıtabilir filtreleriyle benzersiz postlar yaratabilirsiniz.

 • Vistacreate: Anında kendin tasarla aracıdır. İstediğiniz görüntüyü vistacreate ile istediğiniz gibi düzenleyebilir veya tasarlayabilirsiniz. Bu uygulama ile paylaşımlarınıza animasyonlar ekleyebilir ve profilinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz.
 • Snapseed: Birçok fotoğraf düzenleme yeteneğinin yanı sıra postlarınızda görünmesini istemediğiniz lekelerin veya küçük kusurların silinmesine olanak sağlıyor.
 • Pixlr: Bu araç sayesinde kendi efektlerinizi, kaplamalarınızı, dokularınızı oluşturabilirsiniz. Parlaklık ve piksel kontrolü olan bir araçtır.
 • InstaTag: Bu araç popüler olan hashtagler hakkında sizi bilgilendiriyor. Böylece sizde postlarınızda popüler olan hashtagleri kullanabilir ve profiliniz veya gönderilerinizi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Ancak son dönemde yeni gelen özellikler eşliğinde hashtaglerin profilinize sağlayacağı katkı tartışılır pozisyona geldi.

Bu araçların hepsini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Gönderi Tasarlarken Kullanılabilecek Ücretli 3 Araç

Gönderilerinizi daha özel ve kaliteli şekilde paylaşabilmeniz için birkaç ücretli araç bulunmaktadır. Bu araçları tanıyalım;

 • Adobe Photoshop: Dijital dünyada en çok tercih edilen araçlardan biridir. İşlevi açısından profesyonel olarak içerik çıkarmaya yardımcı olan bu araç sayesinde görsel ve estetik düzenlemeler, vektörel çalışmalar, grafik tasarım gibi çalışmalar yapabilmek mümkündür. 
 • Adobe Illustrator: Vektörel tabanlı grafik tasarım programıdır. Gelişmiş vektörel çalışmalar yapma imkanı sunan bu araç, aynı zamanda dünya çapında birçok profesyonel tarafından kullanılan tasarım programıdır. 
 • Adobe Premiere Pro: Adobe tarafından geliştirilen uygulamalardan bir diğeri de Premiere Pro’dur. Premiere Pro, profesyonel olarak video editleme, kurgu ve montaj programı olarak ifade edilebilir. 

Bu araçlara belli bir ücret karşılığı ulaşabilir ve daha kaliteli bir Instagram ortamı yaratabilirsiniz.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır