Bağlantıları atla

Google Sıralamasına Nofollow Bağlantı Metinlerinin Etkisi

Nofollow bağlantı metinleri” bir internet sitesinde yer alan bağlantıların Google tarafından takip edilmesini engelleyen özellik olarak bilinir. Bazı sosyal medya platformlarında düzenlenen anketlerde web sitelerinde yer alan nofollow bağlantı metinlerinin o sitenin Google sıralamasında üst sıralara çıkmasına etkisinin olup olmadığı araştırılır. Uzmanlar nofollow bağlantıların bir web sitesinin Google sıralamasında yükselmesine etki ettiği konusunda iki farklı fikir ortaya koyarlar.

Google Sıralamasında Nofollow Bağlantıların Etkisi Var mı?

Uzmanların savunduğu ilk teoriye göre sitede yer alan bir nofollow bağlantısı spam göndericiler tarafından yeniden yayınlanır ve spam gönderici bir dofollow bağlantı oluşturabilir. Dofollow bağlantılar Google ve diğer tüm arama motorlarının siteye erişim sağlamasına ve izlemesine imkan verir. Bu görüş doğru sayılsa bile birkaç spam bağlantının Google sıralamasına önemli bir etki edeceği de düşünülmez.

Savunulan bir diğer teori ise Google gibi arama motorlarının nofollow bağlantı metinlerini sıralamada ölçüt olarak kullandığı yönünde.

SEO uzmanlarının belirttiği her iki teoride sadece tahmin aşamasında olup, herhangi bir destekleyici veriye dayanmıyor. Her iki teoriye ait hiçbir araştırma bulunmuyor, teorileri destekleyen hiçbir kanıt da yok. Yani uzmanlar şu ana kadar Google’ın sıralamalarda nofollow bağlantısı olmayan siteleri ön plana çıkarttığı fikrini bir emele dayandıramıyorlar.

Bağlantılar ve Bağlantı Grafiği Hakkında

Bağlantı grafiği bir web sitesinin internet üzerindeki bir nevi haritasıdır. Bağlantılardaki nofollow özelliği o bağlantıyı Google’a görünmez kılar. Bu durum nofollow bağlantıların sıralamada hiçbir avantaj sağlamadığı anlamını taşır.

Nitekim Google üst düzey yöneticilerinden olan John Mueller de nofollow bağlantıları algoritmalarından çıkarttıklarını söylüyor. Mueller açıklamasında “Bu bağlantıları PageRank hesaplamalarımızdan ve bağlantıları kullanırken algoritmalarımızdan çıkartıyoruz.” diyerek Google tarafından nofollow bağlantıların kaldırıldığını onaylıyor.

Google’ın PageRank hesaplamasından nofollow bağlantıları çıkartması demek o bağlantının arama motoru için bir şey ifade etmediği, sadece kelimelerden ibaret olarak kaldığı anlamına geliyor. Site içine yerleştirilmiş olan “buraya tıklayın” benzeri ibarelerle belirtilen nofollow bağlantı metinleri bu bağlantılar Google tarafından algoritmalardan çıkartıldığından diğer siteyle bir bağlantısı kalmaz ve sadece basit birer kelime olarak kalır.

Konuyla İlişkisi Olmayan Kelimelere Bağlantı Verilirse Ne Olur?

Bir de konunun merak edilen diğer boyutu var. Bu da konuyla alakasız olan kelimelere nofollow bağlantı verildiğinde durumun ne olduğu da merak edilir. Google sıralamasına nofollow bağlantıların hiçbir etkisinin olmadığı kabul edilirse, kelimelerin bağlantı olmaksızın konuyla ilişkili ya da ilişkisiz şekilde kullanılması da bir anlam ifade etmez. Bu kelimelerin bağlantı verilen web sitesiyle ilişkisi kesildiğinden kelimelerin konuya ait olması veya olmaması bir önem taşımaz. Google tarafından geçmiş dönemlerde site sıralamalarında nofollow bağlantıların bir etkisinin olmadığına dair aşağıdaki video da yayınlanmıştır.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır