Bağlantıları atla

Mobil İndekslemeleri Hakkında Google Ne Diyor?

Web sitesi sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan biri de mobil indekslemeleri hakkında Google’ın ne dediği ve sitelerinin mobil cihazlar dizininde ne zaman yer alacağı.

Google tarafından web sitesi sahiplerine mobil indekslemeler ile ilgili verilen en önemli mesaj sabırlı olmaları yönünde. Google, mobil cihazlara ilk indeksleme konusunda sabırlı olunması gerektiğini, sonuçta sitelerin mobil cihazlarda indeks alacağını belirtiyor. Yakın dönemde yeniden gündeme gelen bu konu Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’da tartışma konusu oldu. Kullanıcılar Hangout’da mobil cihaz sisteminin hala bir masaüstü tarayıcısı ile tarandığını, Googlebot’a geçişin ne zaman olacağı sorusunu sordu. Google yetkilileri bu soruyu cevapladı. Yöneticilerden John Mueller ve Martin Splitt bu soruya bunun biraz zaman alabileceğini söyleyerek cevap verdiler.

Google Yöneticileri Mobil İndekslemeleriyle İlgili Açıklama Yaptı

Bir web sitesinin mobil indekslemelerinin, başka bir deyişle uygulamada ilk dizininin ne zaman oluşturulmaya başlanacağının belirlenmesi tam olarak mümkün değil. Bunun daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamanın da bir yolu bulunmuyor. Google yetkililerinden Martin Splitt de, daha önceki dönemlerde John Mueller tarafından bir videoda paylaşılanları tekrar etti. Splitt, site sahiplerinin mobil indekslemeye dahil olup olmayacaklarının önceden belirlenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Martin Splitt, bu belirsizliğin ilk indekslemenin hızlandırılamamasına da yol açtığını, web sitesi sahiplerinin yapmaları gerekenin sabırlı olmak ve endişelenmemek olduğunu, bu zaman belli olmasa da her şeyin güzel olacağını da belirtti.

Google Bu Konuda Bir Zaman Veremiyor

John Mueller’in açıklamalarının yer aldığı bir videoda da bu konu ele alınıyor. Mueller, videodaki açıklamalarında mobil cihazlarda Google tarafından gerçekleştirilen ilk indekslemenin biraz zaman alabileceğini, bu konunun yanı sıra merak edilen bir diğer konunun da Googlebot’a nasıl geçileceği olduğunu söyledi. Mueller, Googlebot’a geçmek isteyen site sahiplerinin izleyebilecekleri bir yol olmadığını, Google olarak web sitelerini kademeli bir şekilde ilk dizine eklemeye ve ilk indeksi almalarını sağlamaya devam ettiklerini, ancak bu konuda bir zaman belirtmenin imkansız olduğunu belirtti.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır