Bağlantıları atla

JavaScript SEO Gelişiyor!

JavaScript SEO çalışmaları devam ediyor. İnternet sitelerinin ve internetin kullanımının her geçen gün artıyor olması sitelerin rekabetini de artırıyor. Web siteleri Google sıralamasında birbirleriyle yarışa devam ediyor. Bu yarışta SEO çalışmaları büyük yer tutarken web siteleri açılmalarından itibaren Google gibi arama motorlarına uygun hareket etmek için kodlamalarında iyileştirme çalışmaları yapıyor. Bu durumda çoğu zaman JavaScript kullanımından yararlanılıyor. Son zamanlarda internet sitelerinde JavaScript SEO çalışmalarının ilişkisi ile ilgili aşamalar kaydediliyor.

Bu konudan bahsedebilmek için öncelikle JavaScript nedir? Sorusunu cevaplamak gerekiyor.

JavaScript Nedir?

Bir internet sitesinin oluşması için gerekli olan üç değişik faktör vardır. Bunlar CSS, HTML ve JavaScript yazılım dilleri olarak bilinir. Bu faktörler arasında yer alan JavaScript internet sitesinin etkileşim ve dinamiği olarak nitelenir. Pek çok fonksiyonun yerine gelmesi amacıyla kullanılan yazılım dilidir.

JavaScript’in SEO için Önemi Nedir?

JavaScript ile SEO ilişkisi ve bu çalışmalara yararı her ne kadar çok konuşulsa da; bilinen gerçek JavaScript kullanımının arama motoru optimizasyonuna olumlu etki etmesinin zorlu bir süreç olduğu şeklindedir. Buna rağmen Google üst düzey yöneticileri yaptıkları açıklamalarda JavaScript kullanılarak yapılan SEO yani arama motoru optimizasyonunun giderek gelişim kaydettiğini belirtiyorlar.

Google: JavaScript ile SEO Gelişim Gösteriyor

Google adına konuşan yetkililer John Mueller ve Martin Splitt yakın geçmişte yaptıkları açıklamalarda JavaSCript ve SEO ilişkisine değindiler. Mueller ve Splitt, web sitelerinde JavaScript yazılım dili kullanımının SEO çalışmalarına olumsuz etkisi olduğu fikrine karşı çıktılar. Yetkililer JavaScript’in SEO çalışmalarına olumsuz etkisinin kanıtlanamadığı gibi henüz olumlu etkilerinin de belirlenemediğini, bu konudaki sorunların doğru olarak tanımlanması gerektiğini söylüyorlar. Üst düzey yetkililer JavaScript SEO ile ilgili sorunlar belirlenirse daha fazla net bilgi elde edilebileceği görüşünü savunuyorlar. Google Web Yöneticisi Merkezi Hangouts’ta Googlebot ile ilgili bir tartışma sırasında yeniden gündeme gelen bu konu site sahipleri tarafından da merak ediliyor.

JavaScript SEO ile İlgili Yanlış Bilinenler Var!

Hongouts’taki tartışmada bir internet sitesi sahibi belirttiği fikrinde Googlebot’un web sitelerine SEO çalışmalarında etkisinin fazla olmasından dolayı JavaScript SEO’nın giderek etkisini kaybettiğini söyledi. Google üst düzey yöneticileri John Mueller ve Martin Splitt site sahibinin bu fikrine cevap verdiler. Yetkililer verdikleri cevapta özet olarak Googlebot’un iyileşme sürecinin hızla devam ettiğinin doğru olduğunu, ancak JavaScript SEO ile ilgili birçok yanlış bilinen şeyin olduğunu söylediler. Hata ayıklamanın ve olaylardaki gelişim sürecine nasıl yön verileceğinin Google için oldukça zor olduğunu kabul eden yetkililer düzenli SEO çalışmasının ve iyi işleyen bir sistemin oluşturulmasının diğer yollarının da olduğunu belirttiler. Teknik SEO’nun zaten zor bir süreç olduğunu, bu nedenle çalışmalara JavaScript’in de ilave edilmesinin Google sıralamaları açısından hataları ayıklamanın daha da zorlaşacağı konusunda fikir belirttiler.

Etkili SEO Çalışması için Google Chrome Güncellemeleri Yapıldı

Martin Splitt yaptığı açıklamada Google sıralamasında üst sırada yer almak için yapılan SEO çalışmasının etkili olması için Chrome’un en son sürümünde güncellemeler yapıldığını, bu yüzden JavaScript kullanımı ile yapılan SEO çalışmalarının artık önemini kaybettiğinin düşünülmesinin yanlış olduğunu da söyledi.  JavaScript SEO’nun bugünkü teknoloji ile oluşan tuzakların bulunması ve gotchas’ın belirlenmesi hakkında çalışmalar yapmak için önem arz ettiğini, JavaScript’in aslında iyi çalıştığını, ancak en önemlisinin yanlış giden şeylerin anlaşılması olduğunu da belirtti. Google yetkililerine göre JavaScript katkılı SEO çalışmalarının geleceği hata ayıklama ve sorunların giderilmesi işlemleri üzerine şekil alacak.

Martin Splitt ayrıca açıklamasında SEO uzmanlarına da bir çağrıda bulundu. Splitt, uzmanlardan masaya oturmalarını ve birlikte ortak çalışmalar yapmaları için yollar bulmalarını teklif etti.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır