Bağlantıları atla

2023’te Kargo Ücreti Değişikliğine Nasıl Hazırlanılır?

Yeni yılda kargo ücretlerinin artması, işinizi yürütmenin maliyetlerine dikkat etmeniz önemlidir. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte, nakliye maliyetlerinizde bazı değişiklikler bekleyebilirsiniz, bu da hem gönderim stratejinizi hem de 2023 için fiyatlandırma stratejinizi etkileyebilir. Kargo ücreti değişikliği hesaplama konusunda 2023 yılında erken aksiyon almak yapacağınız online satışlardaki kâr marjınızı direk etkileyebilir.

Her yıl nakliye şirketleri, yakıt ve işçilik gibi artan maliyetler nedeniyle fiyatlarını gözden geçirir ve ücretlerinde ayarlamalar yapar. Bu güncellemeler normalde her yıl ocak ayında uygulanır, bu nedenle yaklaşan oran değişikliklerine hazırlanma zamanıdır.

2023 yılının başında kargo ücretlerinde gerçekleşecek değişikliklerin ışığında gönderim ve sipariş karşılama stratejinizi optimize etmenize yardımcı olmak için 2023’de gelecek oran artışlarına genel bir bakışı burada bulabilirsiniz. 

2023’de kargo ücretlerinde büyük bir değişiklik bekleniyor. Bu süreçte ise markalar ve girişimler için oran değişikliklerine hazırlıklı olmak gerekmektedir.


Kargo Fiyatlarınızı Gönderim Stratejinize Göre Optimize Edin

Kargo Ucretlerinde Degisiklik Stratejisi
Fiyatlandırma stratejinize göre kargo ücreti değişikliği konusunda alacağınız aksiyonlara birlikte göz atalım.

Ücret değişikliklerini ayarlamak için kullanılabilen seçenekler büyük ölçüde mevcut gönderim stratejinizin fiyatlandırma için ne kullandığına bağlıdır: ücretsiz, sabit ücret veya hesaplanan gönderim ücretleri. Şu anda hangisini kullandığınıza bağlı olarak, bunları ayarlamak için uygulayabileceğiniz farklı eylem yollarına sahip olacaksınız.

Gönderim stratejinizi optimize ederken ürünlerinizi sattığınız platformların kargo ücreti politikaları sizin için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle müşteriler kargo ücreti almayan siteleri alışveriş yaparken daha çok tercih ederler. Her ne kadar günümüzde satıcıların çok büyük bir kısmı, kargo ücretini ürün fiyatının içerisine ekledikten sonra “ücretsiz kargo” sloganını kullanıyor olsa ve çoğu alıcı bunun farkında olsa da kargo ücreti olmayan siteler daha ön planda duruyor.


Ücretsiz Kargo Gönderimi Yapanlar İçin Yeni Fiyatlara Hazırlık

Ücretsiz gönderim sunuyorsanız, mevcut seçeneklerden bazıları şunlardır:

  • Hiçbir şey yapma: Ücretsiz gönderim sunmaya devam ederseniz, ücret değişiklikleri yürürlüğe girdikten sonra artan gönderim maliyetini karşılamanız gerekir. İlerlemeden önce, kar marjlarınızın farkında olduğunuzdan ve artan maliyetler karşısında kârlı kalacağınızdan emin olun.
  • Ürün fiyatlarını artırın: Artan kargo maliyetini karşılamak için ürünlerinizin fiyatlarını yükseltirseniz, kar marjlarınızı aynı tutarsınız. Ancak, tekrar eden müşteriler fiyatta bir artış fark edebilir ve bu da satın alma sıklığını etkileyebilir.
  • Ücretsiz gönderim minimum sınırlarına geçin: Hiçbir şey yapmamakla ürün fiyatlarını artırmak arasında iyi bir uzlaşma, minimum ücretsiz gönderim eklemektir. Bu, ortalama sipariş değerinizi artırmak için etkili bir taktiktir; bu, artan gönderim maliyetini dengelemeye yardımcı olabilir ve siparişleri eşiğin altına düştüğünde müşterilerinize gönderim maliyetini aktarabilir.

Her Gönderide Sabit Kargo Ücreti Alanlar İçin Yeni Fiyatlara Hazırlık

Sabit oranlı gönderim sunuyorsanız, kullanabileceğiniz seçeneklerden bazıları şunlardır:

  • Hiçbir şey yapma: Sabit oranlı gönderim sunmaya devam ederseniz, ücret değişiklikleri yürürlüğe girdiğinde artan gönderim maliyetini karşılamaya hazırlıklı olmanız gerekir. Bunun kâr marjınız üzerindeki etkisini kontrol ettiğinizden ve sürdürülebilir olduğundan emin olun.
  • Sipariş değeri aralıklarınızı tanıtın veya ayarlayın: Sabit oranlarınızın her sipariş için aynı olması gerekmez. Bunun yerine, artan nakliye maliyetlerinizi dengelemeye yardımcı olmak için küçük siparişlerde daha yüksek sabit oran sunmaya başlayabilir ve alışveriş sepeti boyutları arttıkça daha düşük sabit fiyatlar sunabilirsiniz. Zaten gönderim için değişken sabit fiyatlar sunuyorsanız, aralıkları artan gönderim maliyetini hesaba katacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Ürün fiyatlarını artırın: Sabit oranlı kargo fiyatınızı aynı tutar ve ürün fiyatlarınızı yükseltirseniz mevcut marjlarınızı koruyabilirsiniz. Ancak, tekrar eden müşteriler fiyattaki artışı fark edebilir ve bu da tekrarlanan satın alma işlemleri arasında daha fazla zamana veya potansiyel olarak daha düşük bir dönüşüm oranına yol açabilir.
  • Sabit oranlı gönderim fiyatınızı artırın: Gönderim maliyetini artırmak, ürün fiyatlarınızı artırmakla benzer sonuçlara yol açabilir, ancak bunun terk edilmiş alışveriş sepeti oranlarınızdaki etkisini büyük olasılıkla göreceksiniz. Gönderim maliyetleri, müşterilerin sepetlerini terk etmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir, bu nedenle etkiyi azaltmak için alışveriş sepeti kurtarma e-postalarınızı uygulayabilir veya ayarlayabilirsiniz.

Her Siparişin Teslim Adresine Göre Kargo Ücreti Alanlar İçin Yeni Fiyatlara Hazırlık

Hesaplanmış gönderim sunuyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç seçenek vardır:

  • Hiçbir şey yapma: Hiçbir şey yapmazsanız ve hesaplanan ücret sağlayıcısı veya uygulaması kullanırsanız, ödeme sırasında görüntülenen kargo ücretleri otomatik olarak 2023 kargo ücreti değişikliği fiyatlarına güncellenir. Gönderim maliyetlerinin, alışveriş sepetlerinin terk edilmesine yol açan en büyük faktörlerden biri olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, gönderim maliyetleri arttıkça daha yüksek bir alışveriş sepeti terk oranı görebilirsiniz. 
  • Ürün fiyatınızı düşürün: Kargo ücretleriniz otomatik olarak güncelleneceğinden, müşterileriniz için maliyetleri aynı tutmak için ürün fiyatınızı düşürebilirsiniz. Bunu düşünüyorsanız, yeni fiyatlandırma stratejiniz göz önüne alındığında marjlarınızın hala sürdürülebilir olmasını ve fiyatlandırmanızın işletmenizin geri kalanı için stratejik kalmasını sağlamak önemlidir. Örneğin, birinci sınıf bir ürün sunuyorsanız, fiyatlarınızın yine de ürününüzün kalitesi hakkında doğru mesajı ilettiğinden emin olmak istersiniz.

Gönderim Stratejinize Göre Kargo Ücreti Değişikliğine Hazırlanın

Mevcut gönderim stratejiniz, 2023’te yürürlüğe girecek oran değişikliklerini hesaba katacak şekilde ayarlanabilirken, bu aynı zamanda gönderim stratejinizi sıfırdan yeniden düşünmek için bir fırsat sunabilir.

Değişikliklerden hiçbiri fiyatlandırma stratejinize, marjlarınıza ve ideal dönüşüm oranlarınıza uymuyorsa, yeni bir stratejiyi (ücretsiz gönderimden sabit ücrete veya hesaplıdan sabit ücrete) test etme veya bir hizmete geçme zamanı gelmiş olabilir.

Fiyatlarınızı yeniden belirlerken firmanız için verilen en ucuz kargo ücretlerini hesaplama formülünüzde kullanarak hem müşterilerinize daha avantajlı fiyat verebilir hem de satış rakamlarınızı artırabilirsiniz.

Eğer siz de yeni yıla bir e-ticaret sitesiyle adım atmak istiyorsanız iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır