Bağlantıları atla

Kötü Niyetli İncelemeler Podcastleri Yaralıyor!

Podcast olarak tabir edilen programlar dijital ortamda hazırlanır, internet üzerinden akıllı telefonlara, tabletlere ve bilgisayarlara kolaylıkla aktarılır. Podcastler ses, müzik ve videolardan oluşur. İlk kez Apple tarafından iPod’larda kullanılmak üzere geliştirilen podcastler günümüzde MP3 oynatıcı bulunan tüm cihazlarda açılabilir. Kullanımı için podcasting hizmetine abone olmak gerekir. Abonelik sonrasında hizmet olarak sunulan tüm ses, video ve müzik medya içeriği dosyalarına erişilebilir.

Son dönemlerde podcastler ile ilgili sıkça konuşulan konu aldıkları değerlendirmelerdir. Kullanıcılar tarafından podcastler hakkında yapılan değerlendirmelerin çoğu zaman hiçbir temele dayanmadan olumsuz olabiliyor.  Bu gibi durumlarda podcast platformu yöneticilerinin şikayette bulunacağı hiçbir yerin olmaması tartışması devam ediyor.

Yayınlanan bir podcast ile ilgili olumsuz değerlendirmede bulunan kullanıcılar aynı podcastin yıldız değerlendirmesine etki edebiliyor. Bu durum kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaya açık olarak niteleniyor. Konunun uzmanları daha da kötü olanın podcastlerin kötü niyetli inceleme ve değerlendirmelerle mücadele etmek için hiçbir yolunun olmadığına dikkat çekiyorlar. Ayrıca podcastlerin bu incelemelerden korunması için de bir yol bulunmuyor.

Kötü Niyetli İncelemeler Nasıl Engelleniyor?

İnternet ortamında programlar ile ilgili kullanıcıların oylarından oluşan yıldız değerlendirmeleri hayli önemlidir. Bir programın sahip olduğu yıldız değerlendirmesi yeni kullanıcılar tarafından baz alınır. Facebook ve Yelp gibi pek çok platformun işletmeleri korumak adına negatif incelemelerle ilgili koruma özellikleri bulunuyor. Bu platformlar bir işletmenin aldığı kötü incelemeleri ele alıyor, hiçbir temele dayanmadan kötü niyetle yapıldığı tespit edilirse inceleme özelliği geçici süreyle askıya alınıyor. Bunun aksi olması halinde kişilerin olumsuz eleştiri yaparak veya kötü değerlendirme puanı vererek rakiplerinin itibarını zedelemesi mümkün hale geliyor.

Podcasting arenasında halen devam eden probleme göre kötü niyetle yapılan eleştirilerin ve incelemelerin önüne geçilemiyor. Başarılı bir podcastin kısa süre içinde puanı düşebildiği sıklıkla görülüyor. İnternet kullanıcıları çoğu zaman amaçsızca ya da belli bir amaca hizmet ederek başarılı bir podcast hakkında kötü eleştiride bulunarak saldırılar gerçekleştirebiliyorlar. Podcast ile ilgili Apple Destek Merkezi’ne bu konu defalarca kez bildirildi. Ancak konu halen çözüme ulaştırılmış değil.

Podcast sahiplerinden olan Taylor Lorenz’in görüşlerine tam da bu noktada yer vermekte yarar var. Lorenz, podcast saldırılarına karşı yapabilecek hiçbir şeyleri olmadığını, bu nedenle podcasting yapmayı bıraktığını, bunun duygusal bir karar olduğunu söylüyor. Sürekli podcast kullanıcılarının bu konuda yapması gereken; bir podcasti incelerken yapılan olumsuz değerlendirmeleri dikkate almamak, o hizmeti diğer tüm dosyalarına bakarak değerlendirmek olarak belirtilebilir.

Reklam Verenler Olumsuz İncelemelerden Etkilenmiyor

Haksız ve olumsuz inceleme notu düşen kullanıcıların bu tutumları podcasting yapanlara sadece manevi olarak zarar verebiliyor. Podcastlerin maddi geliri bu tutumlardan etkilenmiyor. Çünkü podcastlere reklam veren işletmeler incelemeleri baz alarak karar vermiyorlar. Reklam verenler bir podcastin ne kadar indirme sayısına ulaştığıyla ilgileniyorlar. Bu da; sadık ve sürekli bir takipçi listesine ulaşmış podcastin reklam verenlerin ilgi odağında olduğu anlamına geliyor. Zaten yapılan araştırmalar da incelemelerin ve yıldız değerlerinin bir reklam vereni etkilemediğini, işletmelerin reklam verme kararı alırken podcastin indirme sayısına dikkat ettiğini ortaya koyuyor. Bu arenada pozitif eleştiri alan podcastler değil, çok indirilen podcastler maddi gelirini artırabiliyor.

Düşük Derecelendirmeler Aboneleri Etkiliyor mu?

Podcastlere reklam verilmesine negatif incelemelerin engel olmaması demek; diğer yandan bu durumun engellenmesi ile ilgili çalışmalarının yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Düşük derecelendirme notuna sahip podcastler bazen yeni kullanıcıların abonelik kararını etkileyebiliyor. Abonelik sayısı azalan bir podcastin indirme sayısı da zamanla azalacağından gelirinde düşüş olma ihtimali de yükseliyor. Podcasting yapanlar buna önemle dikkat çekerek bir an önce negatif derecelendirmelere karşı önlem alınmasını bekliyorlar. Podcast yaratıcıları bu konuda gerekli ve güçlü önlemler alınmasını, kötü niyetle yapılan incelemelerin maddi ve manevi olarak kendilerini etkilemesinin önüne geçilmesini istediklerini her fırsatta belirtiyorlar.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/podcasts-are-getting-attacked-with-negative-reviews-with-no-help-in-sight/323607/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır