Bağlantıları atla

Küçük İşletmeler için SEO: 6 Kolay Yol!

Pek çok küçük işletme sahibi web sitelerinin arama motoru sıralamasında yükselmesi için yürütülen SEO çalışmaları ile ilgili endişe duyarlar. Özellikle de küçük işletmeler için SEO konusundaki endişeler web sitesi sahiplerinin korkmasına ve kafalarının karışmasına neden olur. İnsanların düşündüğü gibi aslında SEO o kadar da zor değildir. Bazı küçük püf noktalarını ilmek SEO çalışmalarının daha verimli ve kolay hale gelmesini sağlayabilir. Bu yazımızda küçük ölçekli web sitelerinin SEO ile ilgili baz ipuçlarını öğrenmesini ve endişelerinin azalmasını sağlamaya çalıştık.

Küçük İşletmeler için SEO Nasıl Öğrenilir?

Google sayfalarında görünürlüğünü artırmak ve sıralamada üstlerde yer almak isteyen web sitelerinin bunu sağlayabilmesinin neredeyse yüzlerce yolu vardır. SEO konusunda uzmanlık kazanmayı sağlayan pek çok web sitesi ve bloğun yanı sıra ayrıca online kurslar da bulunur. İçerik pazarlaması ve bunun otomatik hale getirilmesinin, Google sıralamasında yükselenin nasıl sağlanacağının öğretilmesi için tasarlanmış araçlar da mevcuttur. SEO ile ilgili detayları öğrenmek için kitaplardan, podcastlerden, online ve fiziki seminerlerden, çeşitli etkinlik ve konferanslardan da yararlanılabilir.

Bu gibi çalışmalardan destek alan web sitesi sahipleri bilgiler edinir, SEO kurallarına ve uygulamalarına aşina hale gelebilirler. Gerekli araçlardan yardım alarak SEO hakkında bilgi edinen site sahipleri kısa süre içinde bu konunun hiç de zor ve korkutucu olmadığının farkına varırlar. Ancak SEO çalışmaları elbette ki konunun uzmanı olan kişi ve firmalara da yaptırılabilir. Başka birine yaptırılacak olsa dahi web sitesi sahibinin de SEO bilgisi olması önemlidir.

Küçük işletmeler için SEO çalışmalarında ilk adım küçük bütçeyle büyük hedeflere ulaşmak, ikinci adım daha fazla satış getirisi sağlamak için dijital pazarlamayı ve gösterim sayısını artırmaktır. Sektörde sıkça konuşulan SEO hakkındaki bilgilerin hepsi doğru olmayabilir. Burada kriterin Google ve algoritmaları olduğu unutulmamalıdır. Kaynaksız ve doğruluğu kanıtlanmamış bilgilere inanmamak SEO’da başarıya büyük oranda katkı sağlar.

Çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edebilmek için haftalık planlar yapılmalı ve bunlara bağlı kalınmalıdır. Bu haftalık planlar harcanan çabanın karşılığında alınan somut verilerin net bir şekilde görülmesini sağlar. İşte SEO çalışmalarında haftalık olarak planlanacak 6 önemli şey!

Haftada 2 Adet Blog Yazısı!

İçerikler, diğer birçok işletmede olduğu gibi küçük işletmeler için SEO çalışmaların da olmaza olmazı ve katalizörüdür. Web siteleri içeriklerden yararlanılarak Google’a istenildiği kadar uyumlu hale getirilebilir. Fakat içerik olmayan bir web sitesi arama terimlerini de düzenli olarak içermeyeceğinden tutarlı bir sıralama hedefine ulaşması mümkün değildir.

Fakat pek çok web sitesi sahibi her gün içerik yazılması gibi yanlış bir bilgi sahibi. Çalışmalarda etkili gibi görünen bu yol SEO’yu ezici hale getirebilir, hedeflerin kaçırılmasına, blog yazılarında tekrara ve kısır döngüye yol açabilir. Haftalık olarak 2 adet verimli ve gerçekten anahtar kelime odaklı yazılan blog yazısı daha etkili olabilir.

Misafir Bloglardan Yararlanma!

Küçük işletmeler için SEO çalışmalarında misafir bloglardan yararlanılabilir. Web sitelerinde içerikler yayınlamanın yanında site dışındaki içeriklere de yer verilebilir. Başka bloglardaki yazılardan bağlantı sağlanarak sitenin içerik çeşitliliği artırılmış olur. Diğer sitelerden blog içeriği sağlamanın yararları şu şekildedir:

  • Web sitesi için geri bağlantılar oluşturulmuş olur.
  • Marka bilincinin artırılmasına katkı sağlanır.
  • O markanın sektördeki diğer lider temsilcilerle aynı sıraya gelmesi sağlanabilir.
  • Kişisel bir marka oluşturulabilir.
  • Potansiyel ziyaretçi adayları ve ziyaretçi trafiği oluşturulur.
  • Sosyal etkileşimler sağlanır.

Web sitelerinde haftada 1 defa misafir blog bağlantısı sağlamak uygundur. Bu işlemin yıllık getirisi 50 adet geri dönüş olacaktır. Ayrıca o markanın ayda birkaç defa yeni bir kitleye sergilenmesini de sağlar.

İzleyici Etkileşimlerinden Yararlanma!

Bir web sitesinin içinde yer aldığı sektördeki en önemli etkileyicilerin ve izleyicilerinin kimler olduğu mutlaka web sitesi sahibi tarafından bilinmelidir. Sitenin günlük olarak en az 1 etkileşimde bulunması bu izleyicilerin artmasını sağlar. Küçük işletmeler için SEO çalışmaları kapsamında sitede yayınlanan etkileşimlerin kimi kısa olabileceği gibi, kimi de uzun olabilir. Bu etkileşimler içerik paylaşmaktan, blog yazılarına yorum yapmaya kadar çok çeşitlidir. Etkileşim ve paylaşımlar izleyicilerin dikkatini çektikçe web sitesinin networkü genişler. Bu da ziyaretçi trafiğinin artması anlamına gelir.

Günlük 1 adet etkileşimde bulunmanın bir diğer yararı izleyicilerin o web sitesinden başka platformlarda da bahsetmeye başlayacak olmalarıdır. Bu sayede web sitenizde bağlantılar paylaşmaya, ziyaretçilerinize birbirleriyle yazma ve konuşma fırsatı sunmaya, etkileşimde bulunmalarını sağlamaya başlayabilirsiniz.

Google Analytics’te Zaman Harcama!

Web siteleri için Google Analytics’te haftalık olarak belirli bir zaman harcamaları akıllıcadır. Özellikle haftanın başında 30 dakika kadar Google Analytics hesabı açık tutulmalıdır. Aynı işlem haftanın sonunda da yapılırsa daha yararlı olur. Bu zamanlarda önemli trenleri keşfedebilir, web sitenizde neler olup bitiğini net bir şekilde görebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

Analitik Raporlarındaki Bilgileri Değerlendirmek!

Küçük işletmeler için SEO çalışmalarında dikkat edilecek bir diğer konu analitik raporlarındaki bilgileri değerlendirmektir. Web sitesi ile ilgili analitikleri inceleyerek geçirilen zaman içinde elde edilen verilere dayanarak gerekli düzenlemeler ve optimizasyonlar yapılabilir. Bu düzenlemeler aşağıdaki gibidir:

  • Sitenin sayfalarının açılma hızının normalden daha düşük olduğunu ve bunun geri dönüşüm oranlarına yansıdığını görebilirsiniz. Bu durumda sayfa açılış hızını artırma yoluna gidebilirsiniz.
  • Sitede yer alan içeriklerde bazı anahtar kelimeler kaçırılmış olabilir. Analitik bilgilerden bazı kavramlar ve uzun anahtar kelime öbekleri fark edilerek içeriklerde daha sık yer verme yoluna gidilebilir.
  • Google Analytics verilerinden sitenizdeki bir ürün satış sayfasının, bir diğerinden daha yüksek geri dönüşüm oranına sahip olduğu bilgisi edinilebilir. Bu durumda yüksek geri dönüşüm sağlayan sayfanın mizanpajı diğer sayfalara da uygulanır ve yüksek satış rakamlarına ulaşılır.

Web sitelerinin devamlı olarak güncellenmesi, yenilenmesi ve optimize edilmesi için haftalık olarak sadece 1 saat gibi bir zaman ayırmak yeterlidir.

SEO Hakkındaki Yenilikleri Takip Etmek

Küçük işletmeler için SEO sektörü çok geniş bir alandır. Bu alanda pek çok fikir ve sınırsız tavsiye yer alır. Kaynakları belli olan ve belli bir dayanağa oturtulan yeni SEO bilgilerinin sürekli olarak araştırılması, bu konudaki yeni güncellemelerin takip edilmesi bir web sitesi sahibi için gerekliliktir. Bu noktada en net bilgiler Google’dan alınabilir. Arama Motoru Günlüğü her gün düzenli olarak takip edilerek güncel gelişmelerden haberdar olmak mümkün hale getirilebilir.

Yukarıdaki tüm bilgiler küçük işletmeler için SEO öğrenmeye yeni başlayacak olan web sitesi sahipleri için yol gösterici olacaktır. Bu yöntemler uygulandıkça ve SEO ile ilgili her geçen gün daha fazla bilgi sahibi olundukça bu konunun tahmin edildiği kadar zor olmadığı anlaşılır. Küçük işletmeler için SEO konusunda her gün kısa bir zaman ayırmak bu türden işletme sahiplerinin, rakipleri ile mücadele edebilmelerini yolunu açar. Her site sahibinin kolayca deneyebileceği bu yollar Google sıralamasında yükselmeyi ve ziyaretçi trafiğinin artırılmasını da sağlar.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/small-business-seo-weekly-approach/320595/?ver=320595X2

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır