Bağlantıları atla

Mail Pazarlaması Hakkında Bilmedikleriniz

Mail, bazı diğer dijital pazarlama kanallarının (sosyal medya, web site ve display reklamları) toplamının getirdiği geliri tek başına sağlıyor. Bu nedenle mail pazarlaması markalar için büyük önem taşıyor. Bu yazımızda mail pazarlamasına yönelik strateji belirlemeden önce öğrenilmesi gereken bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Mail Pazarlaması Hakkında Bilmedikleriniz

1) mail kullanıcılarının sayısının 2019’da 2.9 milyar kişiyi bulacağı tahmin edildi.

2) Dijital pazarlamacıların %79‘u mail pazarlamasının yatırım getirisini “iyi” ya da “mükemmel” olarak değerlendiriyor.

3) Markalar için organik aramalardan sonra en önemli dijital kanal mail.

4) Gönderilen tüm maillerin yaklaşık %52‘si kullanıcılar tarafından açılıyor ve maillerden %25 oranında dönüşüm elde ediliyor.

5) Maillerin yaklaşık %52‘si akıllı telefonlar (%41’i İPhone olmak üzere), %15’i tabletler, %33’ü ise masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar üzerinden açılıyor.

6) Maillerin mobil cihaz üzerinden açılma oranı yıldan yıla artıyorken, masaüstü cihazlar üzerinden açılma oranı yıldan yıla düşüş gösteriyor.

7) Gmail kullanıcılarının %75‘i maillerini mobil cihaz üzerinden kontrol ediyor.

8) Mail pazarlamasında şablonların yalnızca %11‘i mobil cihazlarla uyumlu ve mobil kullanıcıların %69’u mobil ile uyumlu olmayan mailleri siliyor.

9) Ayda 1 milyardan fazla kişi aktif olarak Gmail kullanıyor.

10) Kişiselleştirilmiş mesaj içeren maillerin okunma oranı %18 iken, kişiselleştirilmiş mesaj içermeyen maillerin okunma oranı %11.

11) Tüketicilerin %72‘si markalar tarafından mail yoluyla ulaşılmayı tercih ediyor.

12) Potansiyel online müşterilerin %23‘ü markalardan kupon kazanmak için kasten alışveriş sepetlerini terk ediyor.

13) Terk edilmiş alışveriş sepetleri hakkında gönderilen mail bildirimleri %41 oranında açılıyor ve bu maillerden %21‘lik dönüşüm sağlanıyor.

14) Promosyonlar hakkında bilgi içeren mailleri, tüketicilerin %86‘sı her ay, %15’i ise her gün düzenli olarak almak istiyor.

Etkili Mail Pazarlaması için 5 İpucu

1) Mobil ile uyumlu mail şablonları hazırlayın.

2) Asıl amacımız web sitemize trafik çekmek olduğu için birden çok link içeren mailler hazırlayın.

3) Kullanıcı için abonelikten çıkma işlemini kolay kılın ki spam olarak işaretlenme riskiniz azalsın.

4) Çok uzun yazı içeren maillerin silinme riski daha yüksek olduğu için, olabildiğince hızlı taranabilecek kısa yazılar kullanın ve önemli noktalara, renklendirerek ya da kalın font kullanarak dikkat çekin. Aynı zamanda çok büyük resimler kullanmayın.

5) Mail listenizin temiz olduğundan emin olun. Yanlış adres dolu bir listeniz varsa birçok “iletilemedi” maili alacaksınız ve bu da mail sağlayıcıları tarafından spam olarak işaretlenmenize sebep olacaktır.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır