Bağlantıları atla

Önemli 3 Blog Zorluğu! Üstesinden Nasıl Gelinir?

İnternet dünyasında içerik ve blog oluşturmak artık doyma noktasına geldi desek yanlış olmaz. Ancak bunu zaten biliyorsunuzdur. Bir blog sahibi/yazarı/yöneticisi olarak sayısız zorlukla karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Ama yalnız değilsiniz. Artık içeriklerinizle mücadele etmelisiniz. Blog zorluğu ile nasıl mücadele edebilirsiniz?

Son yıllarda blog oluşturma ve blog içerikleri ilerleme kaydetti. İnternette bulunan sayısız blog, içerik üreticileri için bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu blog zorluğunun 3’ü yazarlar için büyük önem taşıyor.

 • Konu araştırması yapmak ve doğru anahtar kelimeleri bulmak,
 • Kalitesi yüksek ve doğru uzunlukta yazılar yazmak,
 • Yazılan blog içeriğinden beklenen ziyaretçi trafiğini yakalamak olarak sıralanan bu sorunları yazımızın devamında detaylı olarak ele aldık ve çözümlerinden bahsettik.

En Sık Yaşanan 3 Blog Zorluğu ve Yapılması Gerekenler

Blog Konusu ve Anahtar Kelime Araştırması

Blog konusu bulmak ve anahtar kelime araştırması yapmak en sık yaşanan blog zorluğu olarak örneklendirilebilir. Her gün milyonlarca kişi bloglarda yazı yazıyor, şirketlerin ve markaların içerikleri ile ilgili detayları sunuyor. Bunun anlamı kullanıcılar tarafından aranan milyonlarca anahtar kelime olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca blog yazarları için engin denizde doğru konuyu bulmak ve etkili anahtar kelimeleri kullanarak siteye ziyaretçi çekmek giderek zor hale geliyor.

Uzun anahtar kelimeler uzmanlar tarafından marka bilinci oluşturmanın ve siteye organik trafik sağlamanın yolu olarak gösteriliyor. Doğru konuların ve etkili anahtar kelimelerin milyonlarca içerikte kullanılıyor olması da blog yazarlarının en sık karşılaştığı blog zorluğundan biri olarak göze çarpıyor. Peki, blogların trafiğinin artması için doğru konular nasıl bulunur?

Anahtar Kelimeler İlk Kriteriniz Olmamalı!

Blog yazılarındaki konularda anahtar kelimelerden uzaklaşılabilir. Anahtar kelime kullanılarak yazılan yazılar ancak marka bilincine sahip olunması halinde fayda sağlar. Özellikle e-ticaret siteleri için önemli olan ziyaretçilerin markanıza gerçekten güvenip güvenmedikleridir. Bir blog için daha önce az değinilmiş konularda yazı yazılıyorsa anahtar kelimelere değil, aşağıdaki noktalara dikkat etmek daha faydalı olabilir.

Daha önce o konu hakkında yazılar yazılmış olsa dahi, aynı konu farklı bir bakış açısı, ilginç bir dil kullanılarak çok daha cazip hale getirilebilir.

Blog yazılarında bir araştırma konusu belirlenebilir ve yazılan yazılar birbiri le bağlantılı olarak bu konu üzerinde devam edebilir.

Her gün milyonlarca blog, şirket ve markanın içeriklerini ortaya çıkaran milyonlarca insan var. Her gün aranan milyonlarca anahtar kelime var. Hem blog/site konusu bulma hem de değer yaratacak anahtar kelimeleri bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Dolayısıyla bu durum da bir blog zorluğu olarak değerlendirilir.

Örnek olarak aşağıdaki “skyscraper technique” kelimesinin analizine bakalım;

Kelime Analizi

Yukarıda gördünüz anahtar kelimenin zorluğu 32 olarak görülüyor. Aylık aranma hacmi ise 700. Bu kelimede ilk 10’da bulunmak için en az 118 dışarıdan gelen bağlantıya yani 118 backlink ihtiyacınız bulunuyor. Peki aylık aranma hacmi 700 olup, zorluk derecesi 32 olan bir kelime için değer mi? Tabiki hayır. Peki ne yapmalısınız?

İçeriklerinizi anahtar kelimelere boğmayın. Marka bilincine sahipseniz buna zaten gerek yok. Yapmanız gereken var olanı koruyabilmek. (Bu da sanıldığı kadar kolay olmayıp, ekip isteyen bir iştir.) Ancak markanızı yeni oluşturuyorsanız, anahtar kelimelerinizi doğru kullanıp, yapmanız gereken diğer detaylara da önem vermektir.

Markanızın oluşum ve gelişim süreci için bizimle iletişime geçip, fiyat teklifi alabilirsiniz.

Konuları Farklı Bakış Açısıyla Ele Alın

Blog zorluğu ile karşılaşmak istemiyorsanız yazılarda daha önce işlenen konuların farklı bakış açısıyla ele alınması sırasında o konunun püf noktalarına ve ipuçlarına yer verilebilir. Yazıyla ilgili konunun avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmek de fayda sağlayacaktır. Nedenleri, sonuçları ve çözüm yolları da eklenerek yazı çok daha ilgi çekici hale getirilebilir.

Kendi Anahtar Kelime Havuzunuzu Oluşturun!

Bir içerik üreticisinin anahtar kelime oluşturabilmesi işindeki deneyimi ile sabittir. Eğer deneyimli bir yazarsanız, blog yazılarınızda kendi anahtar kelimelerinizi kendiniz kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bunu deneyen pek çok yazarın anahtar kelimelerinin daha sonradan milyonlarca kez aratıldığı bir gerçektir. Blogların bağlantıları aracılığıyla sosyal iletişim kurmak, paylaşımlarda bulunmak, sosyal medya alanlarında tartışmalar başlatmak da belirlenen yeni anahtar kelimelerin aranma hacmini artırmaya yarar.

Blog Yazılarında Araştırma Çalışması Oluşturmak

Blog içeriği konuları belirlenirken bir araştırma yapmak yazıları orijinal kılar. Bu konunun kendine has ve özgün olmasına dikkat edilmelidir. Belirlenen konuda fikir bildiren yazılar, diğer blog yazarlarının da dikkatini çeker. Ancak araştırma özgün olacağından iddiaları çürütmek için net verilere ihtiyaç duyarlar. Bu da o yazının ilgi görmesi, üzerinde konuşulması anlamına gelir.

Bu üç püf noktayı blog zorluğu üstesinden gelmek için uygulamalısınız. Yazılarının daha çok ziyaretçi trafiği elde etmesi, sıralamada otomatik olarak yükselmesi ve bağlantılarının güçlenmesi için önemlidir.

Yüksek Kaliteli ve Uzun Yazılar Hazırlayın!

Blog zorluğunun önüne geçebilmek için yapılması gereken bir diğer şey; yüksek kalitede uzun içerikler hazırlamaktır. Bir yazının uzun yazılmış olması yazarın tercihine bağlı olsa da 2.000 kelimeye yakın hatta daha uzun yazıların Google sıralamasında daha iyi yerlere geldiği, daha fazla ziyaretçi trafiği elde edildiği ve daha fazla kazanıldığı yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Blog yazarları yazacakları uzun ama kaliteli bir yazıyla birden çok noktaya değinebilir, pek çok soruya cevap olabilirler. Bu gibi yazılarda her aradığını bulan kullanıcılar sayfadan ayrılmaz, sonuna kadar okurlar. Ancak kalitesi yüksek ve kelime sayısı fazla olan içerik yazmak her zaman kolay olmadığından bir blog zorluğu olarak değerlendirilebilir. İçeriğin sadece uzun olması önemli değildir, kullanıcılar genellikle içeriğin ne kadar tatmin edici olduğuna bakar.

Uzun ve Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

 • 2.000 kelimeden uzun ve aynı zamanda kaliteli bir yazıda alt konulara değinilmesi, kılavuzlardan yararlanılması, kesin sonuçlardan bahsedilmesi ve bunları destekleyecek görseller – videoların kullanılması gerekir.
 • Yazının 2.000 kelimeden uzun olmasının Google sıralamasında yükseleceğinin garantisi yoktur. Sayfadaki içeriğin her bir bölümünün kullanıcıların sorularına cevap olması ve arama sorgularına çözüm üretmelidir. Kısaca kullanıcının sayfaya girdiğinde tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.
 • Uzun ve kaliteli içerik yazmadan önce Ahrefs ve SEMrush gibi araçlardan yararlanarak konunun hedef cümleleri hakkına araştırma yapmak, amaca ve geçmiş aramalara yönelik bir taslak oluşturmak önemlidir.
 • Anahtar kelimeler içeriğin ana hatlarına göre daraltılabilir. Bu yöntem Google kullanıcıların aramalarına direk cevap olabilmenin yolunu açar.
 • İçeriğin başlığı özenle seçilirse o yazının kullanıcıya pazarlanması kolay hale getirilmiş olur. Bu nedenle başlık seçerken de gerekli araştırmaları yapmak önemlidir.
 • Aynı ya da benzer konularda yazılan ve Google sıralamasında üstlerde bulunan uzun yazıların nasıl yazıldığını ve başlıklarını incelemek yol gösterici olacaktır. Uzun bir blog içeriğinin, ilk sıradaki diğer içeriklerle aynı kalitede olması önem taşır.
 • Google SERP’ten yararlanarak hangi soruların listelendiğine bakılabilir, kullanıcının bu soruları uzun içerikte çok daha detaylı olarak ele alınabilir. Arama yapanlara yönelik konu hakkında ipuçları uzun yazılarda mutlaka kullanılmalıdır. Bu ipuçları kullanıcılar için kullanılacağı gibi arama motorlarının önemsendiğini gösterir.

Blog zorluğunun önüne geçebilmek adına bu püf noktalara dikkat ederek yazılan içeriklerin 2.000 kelimeden fazla olması halinde kaliteli olması da kaçınılmazdır.

İçeriklerden Beklenen Ziyaretçi Trafiğini Almak

Blog yazarları için içerik oluşturmak çok da zor değildir. Ancak blog zorluğu oluşturan olan unsurlardan biri, o içerik vasıtasıyla siteye giren ziyaretçi sayısını artırmaktır. Bu noktada içeriği okuyanların keyif alması, sayfayı bir daha ziyaret etmek istemeleri amaçlanmalıdır. Bir içerik ilgi çekici, şaşırtıcı hale getirilebilir ve sıralamada yer edinmesi aşağıdaki noktalara dikkat ederek sağlanabilir.

İçeriklerin Ziyaretçi Trafiği Nasıl Artırılır?

 • Blog içerikleri öncelikle bir tanıtım yazısından uzak olmalıdır. Kişiler, bloglarda daha eğlenceli, ilginç, ancak anlamlı yazılar ararlar.
 • Blog içeriklerinin sosyal medya platformlarında paylaşılması eski dönemlerde çok daha fazla işe yarıyordu. Şimdilerde kullanılan ise sosyal medya paylaşımı yerine içeriklerin site için daha önceden belirlenen data aracılığıyla e-mail adreslerine gönderilmesidir.
 • Blog içerikleri için özel görüntüler oluşturulması ve benzer diğer yayınlardan alıntıların yapılması siteye ziyaretçilerin doğrudan erişimini sağlamaya yardımcı olur.
 • Kaliteli bir blog içeriği konuya dair çeşitli istatistiklerle desteklenebilir, konunun ana noktaları verimli bir grafikle özetlenebilir.
 • Günümüzde Google tarafından sadece 2 milyon civarında podcast desteklenir. Bu sayı yayında olan milyonlarca blog içeriği ile karşılaştırıldığında, bloglarda videolara yer vermenin yararlı olduğu ortaya çıkar. Kısacası blog içerikleri yazının yanı sıra diğer ögelerle de desteklenirse çok daha etkili hale gelir ve ziyaretçi trafiği akışında önemli artış olur.

Sonuç Olarak;

Artık bloglarda içerik yazmak, yayınlamak ve paylaşmak kadar kolay değildir. Blog zorluğu da buradan gelir. Konu, anahtar kelime araştırması, içeriğin uzunluğu, kalitesi bir içeriğin yer edinebilmesi için büyük önem taşır. Yazımızdaki ipuçlarından yararlanarak blog içeriklerinizi oluştururken karşılaştığınız zorluklarla mücadele edebilir, sitedeki trafiği artırabilir ve markanızın bilinirliğine katkı sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/blogging-challenges/321109/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır