Bağlantıları atla

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama

Sağlık turizmi alanında birçok kurum, kuruluş ve doktor çeşitli çalışmalar yürüterek yurtiçi ya da yurtdışından daha uygun koşullar altında sağlık hizmetleri sunuyor. Dijital pazarlamaysa bu alanda hizmet verenler için büyük ölçüde kolaylık sağlayabiliyor. Özellikle de web sitesi, SEO, Google ADS reklamları ve sosyal medya kanalları sağlık turizmi dijital pazarlama konusunda son derece etkili olurken, bu kanallar üzerinden hedef kitlelere erişim sağlayabilmek ve onları hizmet almaya ikna edebilmek son derece kolay bir hal alabiliyor.

Sağlık turizmi alanına yatırım yapmayı ya da bu alanda hizmet vermeyi düşünüyorsanız, dijital pazarlama konusunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bununla beraber güvenilir bir sağlık turizmi dijital pazarlama ajansıyla çalıştığınızdan da emin olmalısınız. MaunaUp Dijital Medya Ajansı olarak sağlık turizmi dijital pazarlama alanında vermiş olduğumuz hizmetle sizden aldığımız bilgiler doğrultusunda hedef kitlenize ulaşıyor, sizin için en doğru stratejilerin planlamasını yapıyor ve daha fazla hastanın sizden hizmet almasını sağlıyoruz.

Sağlık turizminde dijital pazarlama, sektördeki arz-talep dengesini kurmamızı sağlıyor. Bu hususta ilk olarak şu soruyla işe başlamamız gerek; “Sağlık turisti tedavi için neden şehir dışı ya da yurt dışından geliyor?” Bu soruyla çalışmalara başlıyor, kurumunuzda geliştirdiğiniz/sunduğunuz hizmetlerinizi ve avantajlarınızı ön plana çıkararak işe başlıyoruz.

Fiyat Avantajı

Ayrıcalıklı ve Özellikli Tedavi

Konfor / Hız / Bakım

Yüksek Teknoloji

Üstün Tecrübe

Hastalarınıza sunduğunuz avantajları ön plana çıkararak, hastaların karar alma süreci ve hizmetlerle eşgüdümlü olarak çalışmalar yürütüyoruz. Hastalar açısından çoğu zaman karar alma süreci bilgi toplama ve bilinçlenmeyle başlarken, pazarlama sürecini tam olarak bu aşamada başlatarak ikna çalışmalarını da başarıyla tamamlıyoruz. Hizmetleriyse bu aşamada devreye sokuyoruz.

Peki, hastalarınız sizi nasıl buluyor?

Fancy1@2X 1

Sektöre Yönelik Dikkat Çeken Bir Web Sitesi Tasarımı

Agency 1@2X 1

Dijital Pazarlama Stratejileri

Fancy6@2X 1

SEO Çalışmaları

Box4@2X 1

Farklı Dillerde İçerik Çalışması

Img 3

Etkin Bir Sosyal Medya Yönetimi

Image 1

Profesyonel PR Çalışması

Image

Reklam yönetimi

Sağlık Turizminde Dijital Başarı

Son yıllarda dünya üzerinde görülen salgınlar ve özellikle de Covid-19 salgınının etkisiyle bir kez daha anlıyoruz ki hayattaki en önemli şey sağlığımız. Pandemi sürecinde insanların internet üzerinden sağlıkla alakalı gerçekleştirdikleri aramalarda %135’lik artış yaşandı. Fakat sağlık turizmi dijital pazarlama konusunda birçok sağlık kuruluşu ve hekim, hedefledikleri kitleye erişebilmek adına attıkları adımlarda çeşitli sorunlarla karşılaştı. Bunun en önemli nedeniyse sağlık sektöründeki reklamcılığın yine bu alandaki yasalara takılması oldu. 

MaunaUp Dijital Medya Ajansı olarak diğer birçok sektörde olduğu üzere sağlık sektöründe de mevzuatları, yasaları ve gelişmeleri yakından takip ederek sağlık turizmi dijital pazarlama konusunda profesyonellikle hizmet veriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz sağlık sektörü dijital pazarlama stratejilerimiz sayesinde hastaları, çeşitli sağlık kuruluşları ve uzman hekimlerle buluşturmaya devam ediyoruz.  Diğer yandan sizlerin hastalarınıza hangi tedavileri uyguladığınızı öğreniyor, satış ekibiniz için uygun pazar hedeflerinizi listeliyor, stratejik bir pazarlama planı oluşturuyoruz, doktor kadronuz ve satış ekibinizin genişliği doğrultusunda uygun talepleri kurumunuza iletiyoruz.

Sağlık turizmi alanında dünyanın pek çok farklı ülkesine hizmet verecek olan bir internet sitesi için farklı dillerde SEO çalışması yapmak son derece önemlidir. Google gibi arama motorlarında hedeflenen kitleye küresel anlamda erişim sağlayabilmek ve kurumunuzun marka prestijini sağlayabilmek adına İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça gibi çeşitli dillerde SEO çalışması gerçekleştiriyoruz.  Bu gibi üst segment özelliklere sahip bir sağlık turizmi sitesine sahip olduğunuzda, farklı dillerde SEO çalışması yaparak birçok ülkede de ön plana çıkabilmeniz mümkün. Firmamız tarafından gerçekleştirilen bu çalışmalar kapsamında pek çok ayrıntıya önem veriyor, sitenizin yabancı ülkelerdeki potansiyel hasta ve danışanlara ulaşmasını sağlıyoruz.

Sağlık turizminde farklı dillerde SEO çalışması yaparken yol haritası oluşturuyoruz. Bu haritadan bahsetmemiz gerekirse;

 • İlk olarak sizden aldığımız bilgilerle hizmet vermeyi ve erişmeyi istediğiniz hedef kitleleri ve ülkeleri belirliyoruz.
 • Anahtar kelime havuzunuzu oluşturuyor, uygulama yapılacak dillere göre genişletiyoruz.
 • Belirlenen diller için içerik araştırması yapıyoruz. İçerik stratejinizi hazırlıyor ve içerik üretimi için hazırlık aşamasını planlıyoruz.
 • İçerik dağıtım kanallarını, link stratejilerinizi belirliyoruz.

Hazırladığımız yol haritasına bağlı kalarak gerçekleştirdiğimiz SEO çalışmalarıyla, yabancı hastalara kısa sürede erişebilmeniz için avantaj sağlıyoruz.

Sağlık turizminde farklı dillerde içerik çalışması sayesinde, sunduğunuz hizmetler, sağladığınız avantajlar gibi konular eşliğinde yabancı hastaların neden sizi tercih etmesi gerektiği konusunda ikna kabiliyetimizi güçlendiriyoruz.

Sağlık turizminde farklı dillerde içerik çalışması uzmanlık gerektiren bir konudur. Gerçekleştirilen yabancı dillerdeki SEO çalışmalarının ardından yine bu çalışmalar doğrultusunda hazırlanması gereken içerikler için de izlenmesi gereken belli bir yol haritası bulunur. Ekibimizle gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda ilk olarak işe hangi dillerde içeriklerin hazırlanacağını tespit ederek başlıyoruz. Yazım sürecinden önce dil konusunda ana dili farklı olan ya da ana dili seviyesinde dile hâkim yazar tespiti gerçekleştiriyor, belirli bir bilgi birikimine sahip yazar kadrosuyla içeriklerin yazım sürecini tamamlıyoruz.

Sosyal medya yönetimi, diğer birçok alanda olduğu üzere sağlık turizminde dijital pazarlama konusunda en etkili yöntemlerden biridir.

MaunaUp Dijital Medya Ajansı olarak internet üzerinden dünyanın pek çok farklı noktasındaki potansiyel hastalara erişim sağlamak isteyen sağlık kuruluşları için hizmet vermeye devam ediyoruz. Firmamız tarafından sunulan sağlık turizmi odaklı sosyal medya yönetimi hizmetlerinin sağlık kuruluşunuz için sağladığı faydaları şu şekilde ifade edebilir:

 • Görünürlük: Profesyonel anlamda ilgili kanun ve kısıtlamalar çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz sosyal medya yönetimi sayesinde sosyal medya kullanıcıları ve hizmet verdiğiniz ya da vermeyi hedeflediğiniz kitlenin karşısına kolaylıkla çıkabilirsiniz.
 • Bilgilendirme: Hastalarınız için sunduğunuz hizmetleri ve işlerinizi sosyal medya üzerinden gösterebilir, böylelikle hedef kitleniz üzerinde güvenilir ve pozitif bir izlenim sağlayabilirsiniz.
 • Kolaylık: Hastalarınızla daha kolay iletişim kurarak randevu trafiğinizi artırabilirsiniz.
 • Şeffaflık: Sunduğunuz hizmetlerle alakalı şeffaflık sağlayarak potansiyel hastaların da güvenini kazanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz avantajlarla sağlık kuruluşunuzu yerli ve yabancı birçok hasta için sosyal medya da ya da arama motorlarında ön plana çıkabilir, dünya çapında daha geniş bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda yapmanız gereken tek şey ise bizimle iletişime geçmek.

Sağlık turizmi odaklı reklam çalışması uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. Bunun en önemli nedeniyse sağlık sektörüne yönelik ilgili kanunlar kapsamında getirilen kısıtlamalardır. Bu kısıtlamalardan ve sonucundaki yaptırımlardan etkilenmemek adına yürütülecek olan Google ADS reklamları çalışmasının profesyonel ellere emanet edilmesi gerekir.

Sağlık turizmi odaklı reklam çalışması denildiğinde akla gelen ilk yöntem Google ADS reklamlarıdır. Dünya üzerinden en çok kullanılan arama motoru Google, sahip olduğu saniyede 2.3 milyonluk arama gücüyle sağlık turizmi alanında reklam vermek isteyen kurum ve kuruluşlar için Google ADS gibi mucizevi bir reklam aracı sunuyor. Bu araç sayesinde anahtar kelimelerle arama gerçekleştiren hastalar, gerçekleştirdiğimiz içerik ve SEO çalışmalarıyla beraber arama motorundaki ilk sıralarda yer alan sitenizle karşılaşıyor.

Sağlık turizmi alanında verilecek olan Google ADS reklamları için bazı koşullar sağlanmadığında Google tarafından reklam için onay verilemeyebiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için titizlik gösterdiğimiz bazı unsurlar bulunuyor. Bu unsurlarıysa şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Öncelikli olarak bir internet sitesine sahip olmanız gerektiğinden ilk iş olarak kurumunuza uygun bir internet sitesi tasarımını gerçekleştiriyoruz.
 • Web sitenizin sizi ve sunduğunuz hizmetleri yansıtacak şekilde tasarlanmasını sağlıyoruz.
 • Siteye yer alan sayfa ve içeriklerin hedef kitlenize neyi anlatmak istediğini açık bir şekilde izah ediyoruz.
 • Sitenizde tıbbi ve özel bilgiler içerebildiğinden gelişmiş hedeflemeler konusunda doğru sınırlamalarla çalışıyoruz.
 • Hedeflerinizi optimize etmek ve reklamlardan verim alabilmeniz için uyumluluğunuzu sağlıyoruz.
 • Doğru anahtar kelimeler, doğru görsel ve hedeflemelerle reklamınızı Google üzerinde etkili hale getiriyoruz.

Sağlık turizmi odaklı PR çalışması, insanların kurumunuz ya da sahip olduğunuz doktor sitesi hakkında detaylı bilgi almasını sağlayan ve ikna olma olasılığını artıran en önemli çalışmalardan biridir. Hasta ve danışanlar genel olarak herhangi bir kurumdan hizmet almadan önce kurumun internette ne kadar var olduğu araştırır. Üstelik bu araştırmalar kapsamında hasta yorumları kadar haber siteleriyle de karşılaşır. PR çalışması dahilinde hazırladığımız ve çeşitli haber sitelerinde yer verilen basın bültenleri, sağlık kuruluşunuz hakkında detaylı bilgi edinen hasta ve danışanların, kurumunuzdan hizmet alması konusundaki ikna gücünü artıracaktır. 

Sağlık turizmi odaklı PR çalışmalarımız bu kadarla sınırlı kalmazken;

 • Sosyal medya çalışmaları
 • Reklam ve tanıtım çalışmaları
 • Her alanda doyurucu ve kaliteli içeriklerin hazırlanması
 • Basın bülteni oluşturma gibi yöntemlerle de PR çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Sağlık turizmi alanında hizmet veriyor fakat dünyanın çeşitli noktalarındaki hastalara nasıl erişim sağlayacağınızı bilmiyorsanız, yapmanız gereken tek şey MaunaUp Dijital Medya Ajansı’yla geçmektir. Ekibimizle yürüttüğümüz tüm bu çalışmalar sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşmanızı ve dünya çapından hasta portföyüne sahip olmanızı sağlıyoruz.

Sağlık Turizmi İnternet Sitesi Nasıl Olmalı?

Sağlık turizmini hedefleyen bir internet sitesinin en önemli ihtiyacı, özellikle yurt dışındaki yabancı hastalara erişim sağlayabilmek, onlara tedavisinin Türkiye’de hatta kendi kliniğinde olduğuna dair bilgi ve güven vererek ikna etmektir. 

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi almak yönünde bir kurgu varsa internet sitenizde yer alan bilgilerin önceliği;

 • Doktor tanıtımı için doktorların özgeçmişi, sertifikaları ve diplomaları,
 • Sunulan hizmetler hakkında detaylı bilgilendirme sayfaları,
 • Adres, telefon, mail gibi iletişim kanallarını gösteren iletişim sayfalarının temel olarak yer alması gerekiyor. Bu sayfaların Türkçe ve ek olarak iki farklı yabancı dilde yer alması, Sağlık Turizmi Yetki Belgesi uyumlu internet sitesi özellikleri arasında yer alıyor.

Başlangıç noktası elbette sağlık turizmi hedefli internet sitenizi hazırlamamızdır. İnternet sitesinin amacı sağlık turizmi olduğundan çalışmalarımızda en çok verdiğimiz konu güven sağlayıcı ve özgün bir tasarıma sahip olmasıdır. Sunulan tedavilere yer verdiğimiz hizmetler sayfası dışında transfer hizmetlerini de anlattığımız bölüm ve refakat hizmeti gibi hastalarınızın yanında olunacağı konusunda verdiğimiz mesajlarla kurumunuzu bir adım öne çıkarıyoruz.

Diğer birçok doktor sitesinde olduğu üzere sağlık turizmi internet sitesinde de bütün iletişim kanallarının açık olması önemlidir. Bu anlamda hastalarınızın sizinle kolayca iletişime geçebilmesini sağlamak adına sizi arayalım formu, hemen randevu al formu, iletişim, WhatsApp entegrasyonu gibi gerekli ve kullanılabilir tüm iletişim kanallarını entegre ediyoruz.

Hedeflenen ülkenin diline, algısına, beşerî özelliklerine, tercihlerine ve hatta renklerine uygun olmasına özen gösteriyoruz. Aynı zamanda bu internet sitesiyle senkronize bir şekilde faaliyet gösterecek olan sosyal medya hesaplarının da yoksa kurulumunu, varsa entegrasyonunu gerçekleştiriyoruz. Tabii ki bu sitenin kurulumu esnasında gerekli temel SEO çalışmalarını yapıyor, bu uyum doğrultusunda çalışmalar yürütüyoruz.

Sağlık turizmi firması olarak iş modelinizi geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak için titizlikle çalışıyoruz. Talebinize göre, web sitesine entegre edebileceğimiz panelinizde hastalarınızı takip ederek tedavi süreci sonrasında da iletişime geçebilmeniz için danışan takip yazılımı sunuyoruz. Eğer ofisinizde kullandığınız farklı CRM yazılımları mevcutsa, bu yazılımlarla entegrasyon sürecini de yürütüyoruz. Unutmayın, CRM (Hasta takip yazılımları) tercih ederken Sağlık Turizmi Yetki Belgesi için e-Nabız entegrasyonu olan uygulamalar arasından tercih etmeniz önemli bir kriter.

Ekip arkadaşlarımızla bahsettiğimiz kriterlere bağlı olarak hazırlık yaparken, ayrıca sitede hangi ülkelerin hedeflenmesi ve hangi dillerden içeriklerin yer alması gerektiği konusunda da danışmanlık sunuyoruz.

Merak ettikleriniz için her zaman buradayız.

Sağlık turizminde dijital pazarlamaya dair merak ettiğiniz her şey için her zaman buradayız.

3Dman@2X 1

Mail adresimiz

info@maunaup.com

Whatsapp&İletişim

+90 362 438 30 60 +90 530 449 00 74

Sağlık Turizmi Sitesinde Hangi Diller Olmalı?

İngilizce

İngilizce

İspanyolca

İspanyolca

Almanca

Almanca

Fransızca

Fransızca

Rusça

Rusça

İtalyanca

İtalyanca

Arapça

Arapça

Japonca

Japonca

Sağlık turizmi için hazırlanan doktor ya da klinik internet sitesinde dikkat gerektiren pek çok farklı unsurdan biri elbette hangi dillere yer verileceğidir. Bu durum hedeflenen ülkeler açısından da önem teşkil ederken, tıp merkezinize, kliniğinize ya da kurumunuzla daha geniş kitlelere hitap edebilmek yine bu unsura bağlıdır. Sağlık turizmi internet sitenizde yer alması gereken dilleri sizin için araştırıyor ve doğru kitlelere ulaşmanızı sağlıyoruz. Sağlık Turizmi Yetki Belgesi alınması için internet sitenizde İngilizce ve en az 1 dil daha yer alması gerekiyor. Bu bağlamda Türkçe dışında 2 farklı dil eklemesi gerçekleştireceksek internet sitenize İngilizce diline ek olarak Rusça ya da Arapça dillerinin eklenmesini öneriyoruz.

Sağlık Turizminde Dijital Olarak Hangi Ülkeler Hedeflenmeli?

Sağlık turizmi sitesinin kurulum aşamasında önem verdiğimiz bir diğer konuysa sitenin ya da başka bir deyişle kurumunuzun hangi ülkeleri hedeflediğidir. Bu durumu genel olarak sektöre mal edebilmek mümkün olurken, kurumunuza/branşınıza özel olarak yapılan araştırmalarla bir hedef belirleyebilmek de mümkündür.

Tıp merkeziniz ve internet siteniz için hedeflenen ülkelerin vatandaşları, sizin için potansiyel danışan niteliği taşıyacaktır. Dolayısıyla bu durum bizim açımızdan ekstra önem gerektiren bir durum olurken, buna göre gerçekleştirdiğimiz detaylı araştırmalarla, sunduğunuz sağlık hizmetleri için doğru bir stratejiyle hedeflediğiniz ülkelere erişim sağlamanızı hedefliyoruz.

Bu süreçte branşınız/hizmet alanlarınız ile alakalı anahtar kelime havuzunuzu oluşturuyor, bu havuzun ülkelere ve dillere göre aranma hacimlerini tespit ediyoruz. Bu analiz eşliğinde hedef kitlenizin dağılımını sağlıyor, tercihinize sunuyoruz.

Keşfet
Kaydır