Bağlantıları atla

SEO Çalışması Yapmanın Tek Yolu Neden Yok?

Yürütülen SEO çalışması ve kampanyasının aynı olup olmadığını anlamak için geniş açıdan bakmak gerekir. Büyük projeler için yürütülen kampanyalar benzerlik gösterir. Amaçları ziyaretçileri satın almaya yönlendirmektir.

SEO Çalışmasında Rakip Site İncelemeleri

SEO uygulamalarının en önemli amacı tutarlı olmak ve kriterleri bu yönde belirlemektir. Örnek olarak Google sıralamasında üstlerde yer alan iki başarılı web sitesi için belirlenen stratejiler genel olarak aynıdır. Web sitelerinin lehine olan adımlara ve Google sıralama kriterlerine bakıldığında SEO çalışmalarında başarı sağlamak için dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Üst sıralardaki web sitelerini incelerken neler bakılması gerektiği aşağıda sıralanmıştır.

 • Web sitelerinin teknolojik bir araç olduğu ve teknolojik ögelere göre çalıştığı
 • Sitenin gelişim isteğinden olumlu sonuçlar elde edene kadar geçen süre
 • Marka oluşumu ve reklam çalışmaları için ne kadar bütçe ayrıldığı
 • Üretilen içeriklerde hangi kaynakların kullanıldığı
 • Hedef konularda ve hedef etiket kelimelerde rekabetin ne düzeyde olduğu
 • Kullanıcıların web sitesini ziyaret ettiklerinde hedeflerinin neler olmasının istendiğinin belirlenmesi (satın alma – yeni müşteri edinme – içerikleri okuma bu hedefler arasında olabilir.)

SEO Stratejisi Sitenin Amacına Göre Belirlenir

Ancak yine de tüm bu sıralanan faktörler web sitesine bağlıdır. Web sitesinin amaçları, ulaşmak istedikleri ile ilgili net bilgi sahibi olunmadıkça SEO çalışmalarına yön vermek yanlış olur. Rakipler için önemli olan bir kriter SEO çalışması yapılan bir web sitesinin sahibi için önemli olmayabilir. Bu nedenle SEO konusunda yapılabilecekler hakkında pek çok farklı görüş bulunur.

Bu tartışmalara en güzel örnek kimi SEO uzmanlarının sitelere alınan bağlantıların değerli olduğunu söylemesi, kimilerininse bir önemi olmadığını düşünmesidir. Bu karşıt fikirlerin nedeni aslında SEO uzmanlarının çalışmaları sırasında karşılaştıkları zorluk düzeylerinin farklı olmasıdır.

Web Sitelerinin SEO Çalışması Sektöre Göre Şekil Alır

Searchmetrics’in geçmişteki evrensel sıralama kriterlerine bakılarak SEO stratejisine karar verilebilir. Ayrıca sitenin faaliyet alanına uygun olan sektöre göre stratejiler belirlenebilir.

Sektöre Göre SEO Kriterleri Nelerdir?

Örneğin bir seyahat firmasının web sitesi ile bir finans firmasına sitesi ile ilgili yürütülen SEO çalışmalarında farklı stratejiler uygulanabilir.

İki sektör ile ilgili organik sıralamalar kontrol edilirken seyahat ile ilgili sitede aşağıdaki kriterlere dikkat edilir.

 • Hangisinin sayfalarındaki kelime sayılarının daha çok olduğu
 • Liste başına düşen madde imi sayısının kaç olduğu
 • Site içi linklerin sayısı
 • Sitede kullanılan görsel içeriklerin sayısı

Finans alanında faaliyet gösteren bir sitede ise aşağıdakilere bakılır.

 • İçeriklerin konuyla ne kadar alakalı olduğu
 • Hangi ana konuların sitede içerik olarak yer aldığı
 • Adsense ve Adlinks sayısının hangisinin daha çok olduğu
 • URL uzunluğu

Ancak burada yanlış bir düşünceyi önlemek için belirtmek gerekirse; örneğin finans sitesinde site içi bağlantılara bakılmıyor olması, bunun önemsiz olduğu anlamına gelmez. Bu belirtilenler en üst düzeydeki korelasyon faktörleridir. Daha sonra diğerlerine de elbette bakılır. Tüm bu incelemeler büyük web sitelerine kolay bir şekilde ölçülebilen unsurlardan oluşur.

SEO çalışmasında bir web sitesinin hangi alanda faaliyet gösterdiği önemlidir. Çünkü yapılacak çalışmalar iş modeline ve ürüne göre şekillenir. Bir seyahat sitesinden ziyaretçiler çok sayıda görsel beklentisine olur ve ikna edici içerikler görmek ister. Ancak bir finans sitesinden beklenen kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgilerin en net şekilde verilmesidir.

Evrensel SEO Kriterleri Nelerdir? 

Google içinde yapılacak organik incelemelerde sektörler arası faktörler bir kenara koyulduğunda genel olarak evrensel faktörler devreye girer. Bu faktörlere tüm web siteleri için yapılan SEO çalışmasında uyulması gerekir. Bunları tek tek aşağıda detaylandırdık.

 • Web Sitesinin Hızı

Bir web sitesinin sayfalarının açılma hızı hem SEO çalışması için hem de kullanıcılar için önemlidir. Özellikle geçmiş yıllarda Google’ın site hızını SEO denetim sürecinin önemli bir parçası olarak kullandığı biliniyor. Sitelerin pek çoğu günümüzde JS – CSS – HTML sıkıştırması gibi CDN’ler arkasında işlevini sürdürüyor. Genel pazarlama ile ilgili uzmanlar tarafından paylaşılan makalelerde site hızına önemle vurgu yapıldığı göze çarpıyor.

 • JavaScript

javaScript bir web sitesinde mutlaka dinamik oluşturma ve sunucu tarafı oluşturma kullanılması gerekir. Ayrıca bu sitelerde HTML cevabı ve bu cevabın farkları da göz önünde bulundurulmalı, eğer mümkünse JS olmayan bir geri dönüş çözümü uygulamak gerekir. Bu işlemlerin amacı şunlardır:

 • Web sitesi güvenirliğini sağlamak
 • Yeni URL keşfini sağlamak
 • Yeni URL’nin dizine alınmasını sağlamak
 • Tablo ve Grafikler

En az iki farklı web sitesi ile ilgili karşılaştırma yapıldığında her ne kadar video ve transkript doğrudan makine öğrenmesinden ya da Google’ın yapay zekasından çok bahsedilmese de bazı SEO uzmanları tarafından Google’ın bir web sitesini değerlendirirken buna önem verdiğini savunuyorlar.

Örneğin Google zayıflama etkisiyle adından söz ettiren granola ile ilgili yayın yapan bir web sitesini incelerken ve sitenin kalitesini değerlendirirken içeriklere eklenen besin değeri tablolarını, içeriklerde hangi maddelere yer verildiğini önemsiyor. Aynı zamanda “ yağlar – kaloriler – şekerler – organik” gibi anahtar kelimelerin kullanılıp kullanılmadığına da bakıyor. Buradan Google’ın içerikler aracılığıyla bir web sitesinin ne dediğinin farkında olduğu sonucuna ulaşılabilir. Bu bilinçle oluşturulan SEO çalışması ve stratejileri Google tarafından takdir edilir.

 • İş Modeline Uygunluk

SEO çalışmaları için önemli olan bir diğer nokta rakiplerin göz önünde bulundurularak iş modeline uygun hedef kullanıcıların belirlenmesidir. Her ne kadar SEO’nun teknik bazı noktaları evrensel de olsa her web sitesi için aynı stratejinin uygulanması tamamen yanlış olacaktır. SEO çalışmasının etkisini tahmin etmek zor olsa dahi iki web sitesinin aynı olmadığının sürekli farkında olunması gerekir.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/seo-there-is-no-single-way/321705/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır