Bağlantıları atla

SEO’da Anlamlı Arama İçeriği Optimize Etmek

Arama motorları günümüzde insanların neredeyse her şey için başvurdukları bir kaynak olarak biliniyor. Öğrenmek istenen herhangi bir şeyle ilgili detaylı bilgi almak, merak edilenlere hızlı bir şekilde cevap almak, satın alınmak istenen bir şey hakkında araştırma yapmak için kullanılan Google, genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor. Arama motoru pazarında Google’ın payının yüzde 92.19 civarında olduğu biliniyor. Bu bağlamda birçok uzman, çalışmalarını Google arama kriterlerine göre şekillendirip, anlamlı arama içeriği oluşturma aşamasında bu kriterlerden faydalanmaktadır.

Yazımızda kısa bir giriş güzergahı sonrasında Google için anlamlı arama içeriği oluşturma sürecinden bahsedip, SEO uzmanları tarafından denenen, test edilen ve sonuç getiren çalışmalardan örneklerler ve tavsiyelerle sonuca ulaşacağız.

SEO Çalışması Nedir?

SEO olarak kısaltılan Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu; dijital pazarlamanın en önemli noktalarından biridir. SEO çalışmaları bir internet sitesinin, internet yoluyla arama yapan kişilerin aradıkları içeriklerle ilgili en doğru ve en ilgili verilerin bulunmasına yardımcı olur. Bir internet sitesinin arama motorlarının kriterlerine uygun şekilde optimize edilmesi, bu sitenin rakiplerinin bir adım önüne geçmesi ve kullanıcıların ulaşmasının sağlanması SEO çalışmaları sayesinde olur. Başka bir deyişle SEO çalışması yapılan bir site Google ve diğer arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek anlamlı arama içeriğiyle üst sıralara çıkartılabilir.

Anlamlı Arama İçeriğinde Püf Nokta: Anahtar Kelimeler

İnternet sitelerini arama motorlarına uygun hale getirmek için çalışan uzmanlarının ilk hedefi sitede yer alan içerikleri, arama sırasında kişilerin kullandığı sorgularla eşleştirmektir. Tam da bu konuda uzmanlar tarafından çeşitli fikirler belirtilir. Doğru SEO çalışması ile ilgili pek çok kitap yazılmakta, internet ortamında birçok bilgilendirici yazı yayınlanmaktadır. Bu bilgilerin ortaya koyduğu genel görüş arama sorgularının günlük konuşma şeklinde, belirgin ve uzun olduklarıdır. Uzmanlar kullanıcıların sorgularının konuşma diline yakın ve uzun olmasını sesli arama kullanımına bağlarlar.

İnternet kullanıcılarının aradıkları doğru içeriğe kısa sürede ulaşması için yapılan algoritma güncellemelerini keşfetmek ve bu güncellemelere uygun, fayda sağlayan internet siteleri oluşturmak; elde edilen internet sitesini de sonuç almaya yönelik optimize etmek SEO süreçlerinin genel tanımı olarak kabul edilebilir. Bu çalışmanın yapıldığı bir internet sitesindeki içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin, aramalardaki sorular ve anlamlı anahtar kelimelerle örtüşmesi gerekir. SEO ile ilgili çokça merak edilenlerin başında anlamlı anahtar kelimelerin ve soruların nasıl belirleneceği gibi kavramlar da gelebilir. Yazının devamında doğru SEO stratejilerinin neler olduğu, anlamlı arama içeriğinin nasıl optimize edileceği, bir internet sitesi için doğru anahtar kelimelerin nasıl belirleneceği gibi konulara ışık tutulmuştur.

Google Soruları Hangi Ana Başlıklarda Değerlendirir?

2013 yılında yapılan “Google Hummingbird Güncellemesi”nden sonra Google kullanıcılar için daha çok kişisel bir hale getirildi. Güncelleme sayesinde daha kullanışlı ve kişisel arama sonuçlarına ulaşılması yolunda önemli bir adım atıldı. Bu; Google’da çok belirsiz bir soru bile aratıldığında arama motorunun bunu kolayca algılaması anlamına da geliyor. Anlamsal arama olarak nitelenen bu özellik Google üzerinde soru odaklı gerçekleşen aramalarda kavramların ve cevapların tam olarak belirlenmesini sağlıyor.

Bir kullanıcı Google arama motoruna bir soruyu sesli metin ya da yazı olarak girdiğinde Hummingbird güncellemesinden sonra kazandırılan özellik sayesinde aramadaki amaç dört ana başlık altında algılanıyor. Bunlar;

 • Kullanıcı içeriği
 • Sorgu akışındaki içerik
 • Varlıkların teşhis edilmesi
 • Doğal dil işleme (NLP)

Google Tarafından Hangi Tür Sorular Cevaplanır?

Yapılan güncellemelerle Google, arama motoruna pek çok soruya cevap verebilecek kusursuz yetenekler kazandırdı. Şemalar, doğal dil işleme, sesli arama özelliği ve yapay zeka gibi konularda kazandırılan bu yetenekler Google’ın aramalara cevap vermesi konusundaki önemli gelişmeler olarak kayıtlara geçti.

Google tarafından genellikle üç ayrı türde soruya cevap verilir Sorulara sadece sitelere bağlantı sağlayarak cevap verilmez. Google’ın verdiği cevaplar;

 • Doğrudan cevaplar
 • Uzun cevaplar
 • Kısa cevaplar

Google sorulara verdiği cevapları “Öne Çıkan Metin Parçacığı” bölümüne yerleştirir. Bu bölüm aynı zamanda “Sıfır Konumu” ve “Google Cevap Kutusu” olarak da adlandırılmaktadır. Google tarafından kullanıcıların sorduğu sorulara verilen cevaplar yazının devamında detaylı olarak ele alınmıştır.

 • Google Hangi Sorulara Doğrudan Cevap Verir?

Anlamlı arama içeriği için arama motoruna yöneltilen “ne, nerede, kim, en iyi, üst” gibi kelimeleri içeren sorular Google tarafından hızlıca cevaplandırılır. Bu cevaplar sesli sorgularla da ilişkilendirilir. Örneğin; Google “Apple ne zaman kuruldu?” türünden bir soruya cevap verirken semantik aramalardan ve Hummingbird güncellemesinden yararlanır. Bu sorunun cevabı “1 Nisan 1976” olarak kullanıcının karşısına çıkar. Google algoritmaları soruları içerikteki kaynaklardan bilgi çekerek cevaplar.

 • Google Hangi Sorulara Kısa Cevap Verir?
Gokkusagi Nasil Olusur 1

Google’ın kısa olarak cevaplandırdığı sorular genellikle “Neden” kelimesini içerir. Bazı durumlarda “Ne, kim, nerede” kelimelerinin bulunduğu sorular da kısa olarak cevaplanır. Bu gibi sorulara Google tarafından gösterilen bir paragrafla cevap verilir. Örneğin Google’a “Güneş neden dairesel yol izliyor?” sorusu sorulduğunda cevaba yönelik paragraflar kullanıcıya gösterilir. Google algoritmaları hangi cevabın daha güvenilir olduğuna pek çok faktörden yararlanarak karar verir. Kullanıcıya birden fazla paragraf gösterilir, bu paragraflar algoritmaların ulaştığı en güvenilir cevaplardır.

 • Google Hangi Sorulara Uzun Cevap Verir?

Kosgeb Basvurusu 1

Anlamlı arama içeriği konusunda Google, sorulan bazı sorulara uzun bir şekilde cevap verir. Bu sorular genellikle bir konu hakkındaki işlemler ve prosedürler ile ilgili bilgi alınmak istenen sorulardır. Google’ın Seçme Parçacığı’nda beraber çalışan pek çok alan vardır. Sorular karşısında bu alanların tamamı listelenemez. Google bu bilgileri kısa hale getirir ve kullanıcıya sunar. Örneğin Google arama satırına “Bir ağaç ev yapma” gibi bir sorgu yazıldığında bu cümle bir ağaç evin yapımının pek çok aşamasını içerir. Google algoritmaları tarafından bu sorgunun bütün adımları sayfada gösterilir. Kullanıcının detaylı bilgi alabilmesi için sunulan bağlantılara tıklaması gerekir. Google’ın verdiği uzun cevaplar çeşitli tarifleri, örnekleri ve konu hakkındaki kılavuzları kapsar.

İnternet Sitelerinin Amacı Google’da İlk Sayfada Yer Almak

İnternet sitesi sahipleri, sitelerindeki anlamlı arama içeriğinin Google’da Metin Parçacığı’nda veya arama motorunun ilk sayfasında yer almasını ister. Bir içeriğin arama motorunda ne kadar yer edindiğinin o site için pek çok yararı vardır. Peki, sitedeki bir içeriğin Google’ın sorulara verdiği cevaplar arasında yer alması için nelere dikkat etmek gerekir?

Site İçeriklerinde Anahtar Kelimeler Neden Önemli?

Google cevaplarının arasında yer alması istenen bir içeriğin öncelikle net bir cevap olup olmadığına ve sorulması olası sorularda geçecek anahtar kelimelerin metinde yer alıp almadığına dikkat edilmesi gerekir.

Örneğin online bir lastik mağazasının sitesindeki içeriklerde kullanıcıların “en iyi lastik markası” gibi olası bir aramasına cevap olabilecek kelimelerin geçmesi gerekir. Sitedeki içeriklerde “en iyi lastik markaları” anahtar kelimesinin geçmesi, bu yönde bir soruda Google algoritmaları tarafından cevap olarak sunulmasını sağlar.

İnternet siteleri ziyaretçi trafiğinin artırılmasının yanı sıra kullanıcıların satış gerçekleştirmesini de amaçlar. Bu konuda da siteye eklenen anlamlı arama içeriği önemlidir. Bir siteye eklenen herhangi bir içerikte öncelikle kullanıcıların hangi sorularını cevaplayabildiğine dikkat edilmelidir. İçerikler trafik çekmenin yanında sitede yer alan ürünlerin satılmasını da sağlar. Bu nedenle içeriklerdeki kurgunun nasıl formüle edildiği önem taşır.

Dikkat: Kullanıcıyı internet sitenize çekmek için anahtar kelimelerin içeriklerde kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Lakin internet siteniz için hazırladığınız içeriklerde anahtar kelimeleri geçirmek için anlamsız, kullanıcıya fayda sağlamayan kelime gruplarından ve bölümlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Anahtar Kelime ve Popüler Sorular Nasıl Belirlenir?

Anlamlı arama içeriğinin hangi çeşit sorulara cevap olduğunun bulunması sırasında arama motoruna sorulan sorular ve Google’daki arama hacimlerinin belirlenmesi gerekir. Bu noktada hem ücretli hem de ücretsiz birkaç araç vasıtasıyla bu sorulara yanıt bulabileceğiniz gibi, Google üzerinde arama yaparak ve ilk sıralarda yer alan içerikleri analiz ederek de anahtar kelime belirleme sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Bir başka yazıda;

 • Anahtar Kelime Belirlemeye Yardımcı Ücretsiz Araçlar
 • Anahtar Kelime Belirlemeye Yardımcı Ücretli Araçlar

konularını kaleme almaya çalışacağız.

Doğrudan Cevap İçerikleri Nasıl Oluşturulur?

Bir internet sitesindeki içeriğin Google’a sorulan ve direkt cevap isteyen sorularda sıralamaya girmesi zor olabilir. Bu bağlamda her ne kadar kesin bir yöntem bulunmasa da, içerik oluşturucular tarafından en çok kullanılan ve başarı yüzdesi yüksek olan kısayollar şu şekilde:

 1. İçeriğe konu olan sorunun yazıda mümkün olduğunca erken cevaplanması önemlidir. Sorunun mümkünse ilk paragrafta cevaplanmış olması daha çok tercih edilir.
 2. Yazıda soruların listelenmesi Google’ın o içeriği sorulara uygun cevaplar arasında etiketlemesini sağlayabilir.
 3. İçerikte önce soru net bir şekilde cevaplanmalı, daha sonraki paragraflarda tüm detaylardan bahsedilmesi, bu içeriğin Google’a sorunun detaylı olarak cevaplandığını gösterebilir.
 4. Google’da sıralamaya girmesi istenen bir içerikte sorulan sorunun yanı sıra ilgili diğer sorular da cevaplanmalıdır. Örneğin “Ay tutulması nedir?” sorusuna cevap olan bir içerikte “Ay tutulması nasıl olur?” Güneş tutulması ve ay tutulması arasındaki farklar nelerdir?” soruları da cevaplanabilir.

Kısa Cevap İçerikleri Nasıl Oluşturulur?

Google’ın kullanıcılara göstereceği kısa cevaplar arasında yer alması istenen bir içerik, doğrudan cevap olmak isteyen bir içerikle benzerlikler gösterir. Kısa sorulara cevap olacak anlamlı arama içeriğinde aşağıdaki püf noktaları önemlidir.

 1. İçeriklerde yer alan paragrafların çok uzun olmaması, 3-4 satırı geçmeyen paragraflardan oluşması önemlidir.
 2. Yazıda ticari jargon ve terimlere çok fazla yer verilmemesi gerekir.
 3. İçeriklerin sıkıcı ve bunaltıcı olmamasına dikkat edilmeli; kullanıcıların net, ancak bunaltmayan bilgi aradığı unutulmamalıdır.
 4. İçerikteki soruların alt başlıklarla desteklenmesi gerekir. Örneğin “CRM yazılımı” ile ilgili bir içerikte H2 etiketinde “CRM Yazılımı Ne İşe Yarar?” gibi sorulara cevap vermek, kısa cevap için önemli bir kriter olarak kabul edilir.

Uzun Cevap İçerikleri Nasıl Oluşturulur?

Google tarafından uzun cevap nitelikli sorular için sıralanan içeriklerin arasında yer almak için uzmanlar tarafından teori haline getirilen birkaç faktör yer almaktadır. Bu faktörlerin hangileri olduğu aşağıda sıralanmıştır.

 1. İçeriğe dahil edilecek olan görsellerle konu hakkında verilen cevap desteklenebilir. Google görsellerle desteklenmiş olan içeriklere her zaman daha çok önem verir.
 2. Ayrıca eklenecek videolarla da Google’ın bir içeriği sıralamaya alması sağlanabilir. Uzun cevap sorularını hedefleyen içeriklerde videolara odaklanılması akıllıca bir harekettir.
 3. Google’da ilgili cevaplar sıralamasına girebilmek için içeriğin ana başlığının sorulan soruya odaklı olması gerekir.
 4. Kullanıcıların Google’da aradığı sorulara uzun cevap olarak gösterilmek istenen içeriklerde başlıklar, semantik bir şekilde içerik içerisine dağıtılmalı, konuyla alakalı tüm yanıtlar tek bir içerikte toplanmalıdır.
 5. Google’daki arama kriterlerine göre konuyla ilgili en güvenilir bilgilere yer veren sitelere bağlantı sağlanarak içerik desteklenebilir.

Eğer hedeflediğiniz anlamlı arama içeriği sorgusunda üretilmiş bir video içerik varsa, muhtemelen Google bu içeriğe öncelik verecektir.

Bir Bilginin Güvenilir Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir web sitesinde yer alan bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği tüketici raporlarından anlaşılabilir. Bir içeriğe, bir diğer siteden bağlantı verirken; o bağlantının güvenilir bilgi sağlayan bir site olması önemlidir.

Anlamlı arama içeriğini optimize etmek her zaman ve her durumda aynı olmayabilir. Ancak uzmanlar SEO çalışmalarının bir süreden beri uzun anahtar kelimelerde ve uzun sorularda daha başarılı olduğunu belirtiyorlar. Anlamlı arama içeriğinin Google sıralamasında yer alması isteniyorsa içerikteki stratejilerin doğru belirlenmesi gerekir.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır