Sosyal Medya, Dijital Pazarlama

TikTok Reklam Verenler İçin Bir Ağ mı Oluşturacak?

Dünya genelinde ortalama 500 milyon kullanıcı tarafından tercih edilen TikTok uygulaması Türkiye’de de yoğun olarak kullanılıyor. Uygulamada 15 saniyelik eğlenceli ve ilgi çekici videolar kullanıcılarca paylaşılıyor.

Son zamanlarda konuşulan TikTok yöneticilerinin, kullanıcılara ulaşmak isteyen reklam verenler için yerel bir izleyici ağı oluşturacağı ve gelir sağlama yolunun açılacağı şeklinde dikkat çekiyor. Pazarlama, reklam ve medya profesyonelleri için önemli haber kaynaklarından biri olan Adweek’te yer alan habere göre bu bilgi TikTok’un yayınlanan geliştirici belgelerinden öğrenildi.

TikTok Üzerinden Gelir Sağlayan Sistem mi Geliştiriliyor?

İnternet ortamındaki hedef kitle ağları, reklam verenlerin farklı uygulamaları kullanırken kişileri hedeflemesinin önünü açar. Edinilen bilgilerden reklam vermek isteyen kişilerin TikTok platformu haricinde olan kullanıcılara da ulaşma şansını yakalayacaklarını gösteriyor. Reklamcılık seçenekleri TikTok dışındaki tam sayfa video reklamları ya da çoğu ücretsiz olan oyunlarda sıklıkla karşılaşılan ödül kazandıran video reklamlarını da kapsıyor. TikTok adlı uygulamanın günden güne hızla büyüyor olmasına rağmen, henüz Facebook ve Snapchat gibi uygulamalarda olduğu gibi kullanıcılar üzerinden gelir elde edilmesini sağlayan bir sistemi bulunmuyor.

TikTok da Diğerleri Gibi Gelir Sağlayacak mı?  

Ancak böyle bir sisteminin olmaması demek, TikTok’un bu uygulamayı geçmeyeceği anlamına gelmiyor. 2019 yılının haziran ayında yayımlanan rapordan TikTok uygulamasının internette gezinen kişilerin alışkanlıklarından yola çıkarak uygulama içi reklamlarda hedef kitle belirleme yoluna gideceği öğrenildi.

TikTok’un Tek Geliri Uygulama İçi Satın Almalar

Şu an itibariyle TikTok’un tek gelir kaynağının uygulama içi satın almalar olduğu biliniyor. İçeriklerini geliştirmek isteyen TikTok kullanıcıları Premium özelliklerinin kilidini açmak için dijital para kullanarak satın alma gerçekleştiriyorlar. TikTok’un bu yolla şimdiye kadar 75 milyon dolar civarında gelir elde ettiği tahmin ediliyor. Uygulama ayrıca yayın içi reklamlar ve sponsor bağlantılar yoluyla da gelir sağlamaya çalışsa da bunlar sadece beta testinin bir bölümü olarak ajansları seçmek için kullanılıyor.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/tiktok-is-working-on-a-way-for-advertisers-to-target-users-in-other-apps/322969/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.