Bağlantıları atla

Web Siteleri için PR Kampanyalarının Önemi Nedir?

Web sitelerinde PR kampanyalarının önemi son derece büyüktür. Siteler için alınan bağlantılar SEO çalışmalarında kullanılan en etkili yöntemlerden biri olma özelliğini sürdürüyor. Her ne kadar bazı uzmanlar tarafından bağlantılarla ilgili aksi iddia edilse de çoğu SEO uzmanına göre önemli para kaynaklarından biri…

Google Manipüle İçeren Bağlantıları Anlıyor!

Google web sitelerindeki hangi bağlantıların SEO çalışmalarında manipülasyona yol açtığını anlamakta zorluk çekmiyor. Google’ın bu konudaki çalışmaları ve yeteneği her geçen gün daha iyi olmaya devam ediyor. Tam da bu noktada web sitelerine sağlanan bağlantıların kaliteli olması gerekliliği oraya çıkıyor. Site sahiplerinin bağlantı alırken dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Yazının devamında bu noktaların neler olduğu yer almaktadır.

Web Sitesi Bağlantılarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışmalarında, çalışmaya konu olan sitenin iyi bir performansa ulaşabilmesi için iyi bağlantılar elde etmek önem taşır. Burada yapılması gereken bağlantı çalışması sırasında genel pazarlama stratejilerinden yararlanmak SEO’nun başarısına katkı sağlar. Bağlantıların nereden ve nasıl alınması gerektiği konusu araştırılırken, diğer sitelerle bağlantı kurmanın yolları da bulunmalıdır.

SEO Çalışmasında Kalıcı Bağlantılar Sağlamak Önemli!

SEO uzmanları üzerinde çalıştıkları web sitesi için en iyi bağlantı alınacak siteleri araştırırken PR çalışmalarından yararlanırlar. PR kampanyasının ne olduğuna aşağıda detaylı olarak değinilmiştir. Fakat uzun süreli SEO çalışması yürütülen web siteleri için öncelikle dikkat edilmesi gereken kalıcı bağlantıların sağlanmasıdır.

PR Kampanyası Nedir?

“Halkla İlişkiler” yani “Public Relations” olarak biline PR, kişi ve toplumların görüş ve davranışlarının etkilenmesi amaçlanarak kurumsal kimlik ile ilgili bir anlayış ve algı yaratılması olarak açıklanabilir. PR kampanyalarının esas hedefi bir firmanın itibarının korunması, artırılması ve desteklenmesidir. PR, bunu davranış müşteri veya kullanıcıların biçimlerine etki ederek sağlamaya çalışır.

SEO Çalışmalarında PR Kampanyalarından Yararlanmak

SEO uzmanları tarafından yürütülen PR kampanyaları basın bültenleri yayınlamayı, çeşitli basın organlarından gelen e-mailleri cevaplamayı ve bazı platformlarda web sitesinin tanıtılması çalışmalarının yapılmasını kapsar. Çoğu zaman bu PR kampanyaları web sitesine yüzlerce bağlantı alınmasını da sağlar. Yaratıcı bir PR ile web sitesine alınan bağlantıların gerçekten SEO çalışmasına fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda doğru karar verilmesi gerekir.

PR kampanyası ile siteye alınan bağlantılar o sitenin diğer rakipleri arasında öne çıkmasını sağlamalı, ilginç ve yaratıcı fikirleri içermelidir. Ayrıca basının siteye yönlenmesinin sağlanması da PR’ın olmazsa olmazlarından biridir.

PR Kampanyasında Kaliteli İçerikler Neden Önemli?

Pek çok şirketin Halkla İlişkiler biriminin en önemli problemlerinden biri PR kampanyaları ile müşterilerini rakiplerini önüne geçirecek ve farklı kılacak niteliklerin neler olduğunu bulmakta zorlanmalarıdır. SEO çalışmaları kapsamında düzenlenen PR çalışmalarında da bu noktada zorlanmalar görülebilir. Sitede sunulan bir içeriğin PR’a destek verebilmesi için benzersiz, ilginç, özgün ve kaliteli olması gerekir. Eğer web sitesinin faaliyet konusu hakkında benzersiz bir içerik sunulamıyorsa, bunun PR kampanyasına hiçbir yararı yoktur. Çünkü PR’ın amacı SEO çalışmalarında dahi olsa müşteriyi etkilemek ve ilgisini çekerek deneyimini etkilemektir. Ayrıca basının etkilenmesi ve ilgisini web sitesine yoğunlaştırması için de kaliteli içerik sunumu önem arz eder.

PR Kampanyasında Basının İlgisi Nasıl Çekilir?

PR çalışmasına başlanan bir web sitesinin gazetecilerin ve basının ilgisini çekebilecek konuları bulması hayli zordur. Ancak bunun bazı yolları vardır. Yapılacak araştırmalar basının nasıl ilgisini çekilebileceği ile ilgili fikir verir.

  • Bir web sitesi için öncelikle hangi yayın türlerinde yer almasının istendiği belirlenmelidir. Bu yayın türleri içinde ne gibi hikayelerin kullanıldığı araştırılarak işe başlanabilir.
  • Web sitesinin konusu ile ilgili daha önce basında çıkan yazılar fikir verebilir. Bu sayede gazetecilerin hangi konulara daha çok ilgi gösterdiği ve yazılarında yer verdikleri öğrenilebilir.
  • Sitede sunulan ürün ve hizmet ile ilgili düzenlenen yeni ürün tanıtımları takip edilerek gazetecilerin ne gibi ürünlere ne şekilde ilgi gösterdiği belirlenebilir.
  • Bir e-ticaret sitesinin sattığı ürün veya hizmet ile ilgili herhangi bir durumda para iade garantisi vermesi kullanıcıların güveni açısından önemlidir. sitenin para iade garantisi verdiği konusuna yoğunlaşılarak basında bundan söz edilmesi sağlanabilir.
  • Şayet o web sitesinin hedef kitlesi arasında gençler de bulunuyorsa, öğrenciler için düzenlenecek ücretsiz geziler düzenlenebilir, bu geziler çeşitli organlar aracılığıyla lanse edilebilir.
  • Düzenlenen ücretsiz gezilere katılım için yarışmalar düzenlemek de sitenin ve sosyal medya hesaplarının takibi ve bilinirliğine yarar sağlayacaktır.
  • PR kampanyası kapsamında kullanılan enstrümanlar ve uygulanan stratejide asıl amaç o siteyi diğer benzeri sitelerden ayıran ve öne çıkaran noktalara temas edilmiş olmasıdır.

PR Fikirlerinin Uygulanması

PR kampanyası ile ilgili doğru yol ve fikirler tespit edildikten sonra sıra uygulama aşamasına gelir. Uygulama kısmının doğru ve tüm detaylarıyla planlanmış olması bir basın organına ulaşıldığında sunulacak olanların etkileyici olmasını sağlar. Gazeteciler kendilerine sunulanın gerçek bir PR olup olmadığını anlayacak kabiliyete sahiptir. Sunulan çalışmanın etkileyici olması bu açıdan da önemlidir. Orijinal ve ilginç bir tanıtım dosyasının deneyimli bir gazeteciyi etkileme şansı çok daha yüksektir.

Etkileyici PR Fikir Ne Demek?

SEO uzmanları PR kampanyaları kapsamına alınacak olan etkileyici fikirlerin çeşitli olduğunu belirtiler. Bunlar bazen web sitesine eklenecek yeni bir tur fırsatı olabileceği gibi, rakiplerle rekabet edebilecek ilginç ve dikkat çekici bir blog yazısı da olabiliyor. Sitede yayınlanacak olan ve o işe yeni başlayacak olanlar için yol gösterici nitelik taşıyan bir yazı veya sayfa da çoğu zaman PR çalışmalarına destek sağlar. Pek çok SEO uzmanı etkileyici bir PR kampanyasına mutlaka sitede yeni bir sayfa açmanın dahil edilmesi gerektiği fikrini savunuyorlar.

Web Sitesindeki Yeni Bir Sayfa PR için Neden Önemli?

SEO çalışması yürütülen bir web sitesine konu olan iş, sitede satışa olan ürün veya hizmet ile ilgili detaylı bilgilerin verildiği, bu işe yeni başlamak isteyenlere yol gösteren yazıların bulunduğu bir sayfa açmak sitenin tanıtımını yapacak gazeteciler için de önemlidir.

Çünkü gazetecilere site ile ilgili tüm bilgilerin tek bir dosyada sıkıştırıldığı bir basın bülteni sunulması yerine bu sayfayı incelemeleri, gerekli tüm bilgileri alabilecekleri söylenebilir. Tabii bu noktada sayfada yer alan içeriklerin doyurucu, net bilgilerden ve detaylı olarak hazırlanması önemlidir.

Ayrıca gazetecilerin elinde lansmanını yapacakları web sitesine dair ilk ağızdan hazırlanmış bir kaynağın olması da yapacakları tanıtım ve sitenin arkasında daha güvenle durmaları için gereklidir.

Bağlantılar Hangi Sayfalara Verilmelidir?

PR kampanyaları için ikinci önemli adım bağlantılardır. Bir web sitesine alınacak bağlantılar, kullanıcılarla iletişim kurmanın önemli yollarından biridir. Sitenin ziyaretçilerine farklı sitelerde sunulan bir URL bağlantısının siteye dair önemli bilgileri içermesi o bağlantıya tıklanma olasılığını artırır. Aksi halde ziyaretçiler ana sayfaya verilen bağlantılarla pek ilgilenmezler. Bu nedenle verilecek bağlantılar yeni ve ilgi çekici içerik sayfalarının bağlantıları olmalıdır.

Önemli Olan İlk Adımı Atmak!

Pek çok kişi her ne kadar bir PR kampanyasının bir firmanın kara rehberi olduğuna inansa da, aksini düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Olumsuz düşünenleri göz ardı ederek yürütülen bir çalışmada başarı oranı yüksek olacaktır. Çalışmalar başlayana kadar basının ve gazetecilerin o web sitesini hiç tanımamış olması önemli değildir. Önemli olan ilk adımın atılması ve doğru kişilere ulaşmaktır. Bu kişilere web sitesiyle ilgili büyük ve ilgi çekici bir hikaye sunulursa, o güne kadar tanınmamış olmanın da bir önemi kalmaz.

Hikayelerinizi Bağlantı Aracında Toplayın!

Ancak önemli olan bu hikayenin ve bilgilerin nasıl sunulacağıdır. Bağlantı araçları kullanılarak web sitesi hakkındaki bu hikayenin sunulması en çok tercih edilen ve yarar sağlayan yoldur. Bir web sitesinde ilginç hikayelerin yer aldığı favori bağlantı aracı bulunursa, gazeteciler ve ziyaretçiler o web sitesinin neleri kapsadığını, amacının ne olduğunu ve genel içerikleri hakkında daha net bilgiler elde edebilirler. Aynı veya benzer konularda yazılacak farklı içeriklerle bu sağlanarak, diğer yazarların ve basının ilgisi toplanabilir. Böylece PR çalışması başarıya ulaşarak bahsi geçen web sitesinden bahsedilmesi sağlanabilir.

PR Kampanyalarının Sonuç Süreci

Hakkında PR kampanyası başlatılan bir web sitesinin hikayesi gazetecilere yollandıktan sonra bekleme sürecine girilir. Burada dikkat edilmesi gereken çok fazla umut bağlamamak olmalıdır. Hikayeyi okuyan herkesin ilgi göstermeyeceği, belli bir kitleden geri dönüş alınacağı bilinmelidir. Ancak kampanyanın sonucu her ne olursa olsun istikrarlı bir şekilde PR’a devam edilmeli, gerekli araştırmalar yapılarak yayınlar belli aralıklarla sürdürülmelidir.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/pr-process-drives-hundreds-links/322799/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır