Bağlantıları atla

YouTube Abone Sayısında Önemli Değişiklik!

2019 Eylül ayından itibaren YouTube tarafından yeni bir uygulama başlatılıyor. Bu uygulamaya göre 1000 adetten çok abonesi bulunan kanallarda, YouTube abone sayısı artık tam olarak gösterilmeyecek. YouTube kullanıcıları tarafından merakla beklenen bu yeniliğin aslında bu yıl ağustos ayında hayata geçirilmesi planlanmıştı. Ancak yaklaşık 1 aylık bir gecikme yaşandı.

Kanal Sahipleri YouTube Abone Sayısını Görmeye Devam Edecek

YouTube’un yeni güncellemesi, Veri API hizmeti kapsamında gerçekleşecek. Bu yeni güncellemeden sonra içerik oluşturucular YouTube kanalındaki abone sayılarını ve YouTube Analytics’teki tam abone sayılarını şimdi olduğu gibi görmeye devam edecekler. Güncellemede sadece halka açık olan abone sayılarının görüntülenmesinde değişiklik olacak.

İzleyenlerin görebileceği YouTube abone sayısına örnek vermek gerekirse;

  • Abone sayısı 4.227 kişi olan bir kanalın sahibi bu sayıyı aynı rakamla görebilirken, izleyenler sayı 4.300’e ulaşana kadar 4.2k şeklinde görecekler.
  • Kanal abone sayısı 133.017 kişi olan bir kanalda Youtube Analytics’te bu sayı 133.017 olarak görülebilecek, ancak izleyenler bu sayıyı 134.000’e ulaşana kadar 133k olarak görecekler.

YouTube Bu Güncellemeyi Neden Yaptı?

YouTube yetkilileri tarafından yapılan bazı açıklamalarda kanal abone sayılarının görüntülenmesinde yapılan güncellemeye dair bilgiler de verildi. Yetkililer bu güncellemenin nedenini birkaç maddede açıklıyor.

Güncellemeyle daha fazla tutarlılığın sağlanmasının yanı sıra YouTube içerik oluşturucuların streslerinin ve endişelerinin takip edilmesi amaçlanıyor. YouTube güncellemesi sayesinde halka açık abone sayısının gerçek zamanlı olarak izlenmesi hedefleniyor.

YouTube’a göre yapılan güncelleme ile içerik oluşturucuların kaliteli içerikler meydana getirmeye odaklanması, abone sayısı konusundaki baskıdan uzaklaşarak işlerini daha iyi yapmaları sağlanacak.

Ancak YouTube’un uygulamaya aldığı yeni abone sayısı gösterme şeklinden herkes memnun olmayacak gibi görünüyor. Bu güncelleme bazı çevreler tarafından YouTube’taki kanalların abone sayılarının düşmesi olarak algılanırken, sayılardaki düşüşler de buna işaret ediyor.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/youtube-will-show-abbreviated-subscriber-counts-starting-in-september/323647/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır