Bağlantıları atla

Online İtibar Yönetimi ve Seo İlişkisi

Günümüzde artan internet kullanımı ile halka ilişkilerin tekelinde olan itibar yönetimi, hızla online mecraların eline geçmekte. Bu yeni alana online itibar yönetimi ya da dijital PR yönetimi denilebilir. Bununla birlikte online itibar çalışmaları geleneksel mecralardaki itibar yönetimine göre avantajlarının ve gerekliliğinin farkındalığı arttıkça online itibarın önemi ortaya çıkmıştır. Bu avantaj ve gerekliliğe kısaca değinmek istiyorum.

Bir marka, kurum ya da kişi hedef kitlesine yönelik itibar oluşturmak isterken online itibar yönetimini kullanarak daha ölçümleyici ve birebir iletişim halinde olabilir. Burada önemli olan, oluşturulan itibarın yönetilebilir olmasıdır. Buna karşın offline PR çalışmalarında bir nevi bağlantıların ve yüksek bütçeli reklamların sözü geçmektedir. Üstelik offline mecralardan (gazete, dergi gibi) kişilerin etkilenme oranı hızla dijital medyanın altına düşmektedir.

Online İtibar Yönetiminde SEO’nun Önemi

Online itibar çalışmalarının bir ayağı olan SEO’nun önemi göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Günümüzde karar verme konusunda insanların %76’sı arama motorlarındaki itibarınızla karar verirken, online alışveriş yapanların da %90‘ı arama motorlarını kullanmaktadır. Bu oran, online itibar sağlamada kelime anlamı ile arama motoru optimizasyonu olan SEO’nun önemini kanıtlar niteliktedir.

Anlaşılacağı üzere dijital PR çalışmalarında SEO’nun vazgeçilmez olduğu bir gerçektir. Çok uzun ve zor bir çalışma olmasına karşın organik reklam olması bu çalışmayı bir adım öne çıkartır. Maddi güçle yarışılamayacak rakipler ile iyi bir SEO çalışması yapılarak kolaylıkla dijital platformlarda yarışılabilir hatta onların önüne dahi geçilebilir. Diğer reklam yöntemlerinde olduğu gibi geçici ve kısa süreli bir etkisi yoktur. Daha uzun, süreli ve kalıcı bir etkiye sahiptir. Avantajlarından biri de ücret olarak yüksek bütçeli reklam çalışmalarına göre daha az bütçelerle yapılıyor olmasıdır.

SEO ve Sosyal Medya Çalışmaları Aynı Doğrultuda Yürütülmeli

Online itibar yönetimi için SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir nokta; oluşturmak istenilen online itibar ile bu çalışmaların aynı doğrultuda yürütülmesidir. Buradaki amacın; arama motorunda her anahtar kelimede yükselmek olmaması gerekir. Çalışma yapılan kişi, marka ya da kurumun itibarını olumlu yönde etkileyecek kelimeler, anchor kelimeler olarak seçilmelidir. Bu kelimeler değişen gündeme, hedef kitleden gelecek talebe göre zamanla değişebilir. Yani zaman ve değişen şartlar ile online itibarın SEO ayağı yenilenebilir. Burada devreye online itibar yönetiminin bir ayağı olan sosyal medya girecektir. Sosyal medya mecraları kullanılarak gündem takip edilmesi önemlidir. Böylece sağlam adımlarla ilerlenebilir. Aynı zamanda sosyal medyada oluşturacağınız profil ve paylaşımlar SEO çalışmalarınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu yüzden SEO ve sosyal medya çalışmaları aynı doğrultuda yürütülmelidir.

Marka Bilinirliğinde Amaç İtibar Yönetimi

Amaç marka bilinirliği ve kurumsal kimlik itibarı ise online itibar yönetimi öncelikli başvurulması gereken çalışmadır. Bunun için de dijital medyada arama motoru araçlarında en üstlerde olma gerekliliğini doğru bir SEO ile sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak bu çalışmalarda SEO tek başına yeterli değildir, fakat diğer yöntemlerle doğru bir entegre sağlanarak marka, kişi veya kurumun online itibarını sağlamak için en doğru reklam çalışmalarından biridir.

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır