Bağlantıları atla

Blog Sayfalarında Yapılan En Önemli SEO Hatası!

Blog yapısı hakkında yapılan son araştırmaya göre çoğu web sitesinde blog sıralamalarını etkileyecek kritik derecede SEO hatası yapılıyor.

Blog Sayfalarında Yapılan En Önemli SEO Hatası: Bağlantı Hatası

Bazı web siteleri Google sıralamasında yükselmek için blog sayfalarından yararlanırlar. Bloglarda yayınlanan güncel içeriklerde anahtar kelime kullanımı, son kullanıcıya doğru, net ve aradığı bilginin sunulması, sayfalar arasında kullanılan bağlantılar gibi yollarla SEO çalışmalarında başarı sağlanması yani Google sıralamasında yükselme amaçlanır.

Sorunlar genel olarak blog sayfalarında kullanılan bağlantıların derinliğine bağlı oluyor. Bloglarda ana sayfaya ulaşan ziyaretçilerin esas aradıkları içeriğe ulaşmak için birkaç bağlantıyı tıklaması gerekiyor.

Bağlantı Hataları Sıralama için Büyük Sorun!

Perficient Digital adlı şirket tarafından yapılan araştırma sonuçları, blog sayfalarının 3’te 2’lik bölümünün bu sorunu içerdiğini ortaya koyuyor. Bloglarda ana sayfadan uzakta olan içerik sayfalarının doğrudan tıklama alamamalarından dolayı sıralamada yükselme olasılıkları az oluyor. Araştırma şirketi sonuç raporunda blog sayfalarının 3’te 2’lik bölümünün bağlantılardaki ortalama derinliğinin 5’ten büyük olduğu belirtiliyor.

Bağlantı derinliği, blog ana sayfasından diğer alt sayfalara yapılan ortalama tıklama sayısıdır.

En sık yapılan birkaç SEO hatasının yer aldığı raporda, bunun bloglar için önemli bir sorun olduğuna, ana sayfada tıklanan içerikten diğer sayfalara gerçekleşen tıklamaların bağlantı derinliğinin en az 6 olması gerektiği, aksi halde sıralamada yer alma olasılığının çok düşük olduğuna da dikkat çekiliyor.

Blog Ana Sayfalarının Tıklama Ortalaması 21!  

Web sitelerinin blog sayfaları ile ilgili yürütülen bu çalışma kapsamında mercek altına alınan içeriklerin yüzde 31.5’lik bölümü kendi ana sayfalarından ortalama 21 tıklama aldığı ortaya çıktı. Ana sayfa içeriklerinin yüzde 9.5’lik bölümü en az 50 tıklama alırken, 1000’in üzerinde tıklamaya ulaşan içeriklerin olduğu da gözlemlendi.

1
2

Bu araştırma sonuçlarından blog içeriklerinin doğru bağlantılarla kullanıcılara sunulmasının web sitesine erişimi kolaylaştıracağı sonucu çıkıyor. Perficient Digital’in araştırmasında 100 blog ele alındı. Blogların her biri detaylı bir şekilde analiz edildi, yapıları birbirleriyle karşılaştırılarak bazı sonuçlar elde edildi.

Ayrıca incelenen tıklama alan blog içeriklerinin yüzde 92’lik bölümünün yeni yayınlanan yani güncel içerikleri olduğu da ortaya çıktı. Bu bilgiden ve yapılan pek çok SEO hatasından yola çıkarak web sitelerinin blog içeriklerinin güncel olmasına dikkat etmeleri gerektiği, yani düzenli olarak yazılar yayınlanması gerektiği sonucuna varılıyor.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/study-finds-the-structure-of-most-blogs-may-be-hurting-search-rankings/322491

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır