Bir internet sitesine sahip olmak, dijital pazarlamaya giriş için sadece bir adımdır. İnternet sitesinin arama motorlarıyla olan uyumu, internet pazarlaması alanındaki başarınızın ana kriteridir.

header-png

İnternet sitenizin bulunduğunuz sektörle alakalı arama yapan kullanıcıların sonuçlarında yer alması, şirketinizin ya da projenizin getirisini önemli düzeyde yükseltecektir.

[info_box]
 • İnternet siteniz, potansiyel müşterilerinizin arama terimi sonuçlarında yer alıyor mu?
 • İnternet siteniz, potansiyel müşterileriniz tarafından yapılan aramalardaki kelime gruplarını barındırıyor mu?
 • İnternet siteniz, potansiyel müşterilerinizin aradıkları bilgilere yer veriyor mu?
[/info_box]

Eğer bu soruların cevaplarında tereddüt ediyorsanız, ihtiyacınız olan şey etkin bir arama motoru optimizasyonu süreç yönetimidir. SEO, yatırım maliyeti açısından dijital pazarlama alanlarında en düşük bütçeye sahip olan, aynı zamanda ticari geri dönüş açısından en yüksek orana sahip olan dijital pazarlama sürecidir.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Doğru strateji sayesinde;

 • yürütülen çalışmalar sayesinde markanızın bilinirliği artacaktır.
 • sektörünüzle alakalı kelimelerde tüm arama motorları nezdinde sıralama almaya başlayacak, daha görünür olacaksınız.
 • ürünlerinizle alakalı hedeflenen kelime gruplarında potansiyel müşterilerinizle siz farkında olmadan etkileşime gireceksiniz.
 • daha düşük bir bütçeyle, yeni bir şubeye sahip olacaksınız.
 • isterseniz lokal sınırlarda isterseniz sınırları ortadan kaldırarak daha geniş kitlelere erişmeye başlayacaksınız.
 • daha düşük personel gideriyle, daha çok müşteriye ürün satışı gerçekleştirebileceksiniz.
 • online görünürlüğünüzün artmasıyla birlikte müşterilerinizin size olan güveni yükselecektir.
 • tüm çalışmalar ışığında erişeceğiniz hedef kitle, hizmetleriniz ya da ürünlerinizle alakalı arama yapan, yani hizmetleriniz ya da ürünlerinizle ilgilenen hedef kitle olacağı için satışa dönüş oranı daha yüksek olacaktır.
 • hedeflenecek kelime grupları için organik sıralamaya sahip olacağınız için reklam giderleriniz önemli ölçüde düşüş gösterecektir.
 • potansiyel müşterilerinize ek olarak rakipleriniz tarafından da fark edilmeniz üzerine işletmenizin prestiji önemli ölçüde yükselecektir.

hilalkonak.com.tr

Uzman Diyetisyen Hilal Konak’ın internet sitesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda “hastalıklarda beslenme” “maslak diyetisyen” ve “istanbul diyetisyen” kelimelerini hedefledik. Yaptığımız çalışmalar sonucu 8 aylık süre sonunda ilgili sitede %250’lik organik trafik artışı elde etmeyi başardık.

hedisam.com

Dini hediyelik alanında geniş bir ürün skalasına sahip olan hedisam.com’un kategori yapısı ve seçilmiş ürünleri için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda 3 ay gibi kısa bir sürede %180’lik bir organik trafik artışı elde ettik.

mcemyigit.com.tr

Uzman Psiklog Mehmet Cem Yiğit’in internet sitesinde hastalıklar için gerçekleştirdiğimiz çalışmada 12 aylık süre zarfında %350’lik bir büyüme elde etmeyi başardık. Bu çalışmanın temelinde içerik üretimi ve hastalıklarda duyulan şikayetlerin sonuçları hakkında bilgi paylaşımı gerçekleştirmek yer aldı.

sacakdoner.com

Samsun merkezli Saçak Döner & Kokoreç firmasının İstanbul Maltepe ilçesinde açacağı yeni şubesi öncesinde başladığımız çalışmaları 3 aylık süreçte tamamladık. Firma, yeni lokasyonunda hedeflediği anahtar kelimelerin tamamında ilk sıraya gelmeyi başardı.

SEO Sadece Google İçin Mi Yapılır?

Türkiye nezdinde arama motorlarının genel istatistiğine baktığımızda yandaki grafiği görüyoruz.

Google yüzde 87’nin üzerinde bir arama oranı, yüzde 90’ın üzerinde görüntüleme oranı eşliğinde ne yakın rakibinden önemli düzeyde ilerde yer alıyor. Kendini en sık güncelleyen arama motoru yine Google olurken, Mauna Up ekibi, Google algoritma güncellemelerini yakından takip ederek Arama Motoru Optimizasyonu Stratejisi (SEO Stratejisi) geliştirme çalışmalarına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda tüm arama motorlarının çalışma mantıkları ve temel prensipleri benzerlik gösterdiğinden, hayata geçirilen çalışmalar tüm arama motorlarında olumlu etki getirmektedir.

Hedefi Anlama, Yorumlama ve Planlama

Mevcut Durum İncelemesi

Rekabet Analizi

Yazılım Optimizasyonu

İçerik Optimizasyonu

Link Oluşturma, Tanıtım ve Takip Stratejileri (Offpage SEO)

Sosyal Medya Takibi

Elde Edilen Datalar

Kontroller & Geliştirmeler & İyileştirmeler

Merak Ettikleriniz

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

SEO’yu daha iyi anlamak için; internet sitenizi yeni açtığınız bir dükkân olarak düşünelim ve aşama aşama bu dükkânın hazırlık-işe başlama sürecini ele alalım:

Yeni dükkânınız için ilk yapacağınız çalışma, müşterilerinize ürünlerinizi sergilemeniz için raf sisteminin ya da showroom bölümünün hazırlanması olacaktır. Bu hazırlık sürecinde aynı zamanda müşterilerinizin rahat bir şekilde dükkânınızın içinde gezmesini de sağlamayı ön planda tutmalısınız.

İnternet sitenizde hizmet ve ürünlerinizi sunacağınız sayfalar için de aynı özenin gösterilmesi gerekir. Kolay kullanım, kullanıcıların internet sitenizde rahat bir gezinti yapabilmesi için hızlı açılan sayfalar gibi çalışmalar da aynı etkiye sahip olacaktır.

Raf sisteminizin ya da showroom bölümünüzün hazır olması akabinde ikinci olarak gerçekleştireniz gereken çalışma, işletmenizin ismini barındıran, sunduğunuz hizmete uygun olan tabela ve dış cephe giydirme işlemlerini halletmek olacaktır.

İnternet siteniz için de bu işlemler sayfalarınız arasında gezintiyi kolaylaştıracak bir menü ve breadcrumb (yol haritası) yapısı, arama motorlarının internet sitenizi rahat bir şekilde taraması için doğru hazırlanmış robots.txt dosyası, site haritası gibi işlemler, internet sitenizin adeta tabelası niteliğindedir.

Üçüncü olarak gerçekleştireceğiniz aşama, müşterilerinizden ödeme alacağınız kasa bölümünüz ya da müşterilerinizi ağırlayacağınız iletişim masalarınız olacaktır. Bu bölgelerde müşterileriniz zaman geçirirken rahat etmeleri için; ödeme noktası olan işletmeler için doğru boy oranına sahip kasa bölümlerinin hazırlanması gerekir, bu bölümlerin hazırlında satın alınan ürünlerin hasar görmeden paketlenmesi için yeterli alanın bulunmasına, müşterilerin eğer sırada bekleyeceklerse farklı ürünlere de göz atabilmeleri için yeni sergi alanlarının doğru planlanması gerekir. Ödeme noktası olmayan işletmeler için müşterilerin rahat bir şekilde oturabileceği, müşteri danışmayla iletişim kurarken rahatsız olmayacağı, katalogların, broşürlerin ve olası ikramların rahat konulacağı, müşteriye özel bir masanın olmasına özen gösterilir.

İnternet siteniz için bu çalışmalar; e-ticaret sitelerinde müşterilerin ürünleri pratik bir şekilde inceleyebilmelerini sağlamaktan, sepet oluşturma aşamasında ek yönlendirmelerden kaçınmaktan, adres, fatura bilgileri aşamasında gereksiz, fazla bilgi istenmemesinden, müşterilerin pratik bir şekilde faturalandırma aşamasını geçerek ödeme aşamasına ulaşmasından ve ödeme sonrasında siparişini nasıl takip edeceğini öğrenmesinden geçmektedir. Ürün satışı gerçekleştirmeyen randevu-rezervasyon alan internet siteleri içinse müşterilerin iletişim formlarına olan erişimlerindeki pratiklik, tüm formların çalışır vaziyette olması ve müşterilerin bu süreçlerden pratik bir şekilde geçmesi önem arz etmektedir.

Her şey hazır olduktan sonra, açılışınızı gerçekleştirip, müşterilerinizi ağırlamaya başlayacaksınız. Peki müşterileriniz sizden nasıl haberdar olacak? İnsert dağıtımı, bölgedeki billboardlara verilen reklamlar, gazete ilanları, radyo reklamları, kartvizit dağıtımı, magnet dağıtımı gibi klasik reklam çalışmaları eşliğinde mağazanızın açıldığını duyuracaksınız.

Bu aşamada gerçekleştirdiğiniz çalışmaların tamamı, internet siteniz için gerçekleştirilecek çalışmalar tanıtım çalışmaları, link alışverişleri, backlinklerin takip edilmesi, alakasız backlinklerin analiz edilerek reddedilmesi, benzer içerik üretimi gerçekleştirilen internet siteleriyle ortak içerik çalışmalarının yapılması gibi aşamaları kapsamaktadır.

Açılış sürecini geçirdikten sonra, işletmenizin temiz olmasına, çalışanlarınızın belirli bir disiplin eşliğinde hareket etmesine, pazarlanan ürünler arasından kampanyalı olanların ön plana çıkartılmasına, hizmet satışlarında sürdürülebilir, düzenli müşteriler için anlaşmaların planlanmasına odaklanmalısınız.

İnternet siteniz için bu aşamada gerçekleştireceğiniz çalışmalar hizmetiniz ya da ürünlerinizle alakalı, fayda sağlayacak içeriklerin üretilmesini, üretilen ürünlerin müşterilerinize sunulması aşamasında sosyal medya kanallarının kullanılmasını, tanıtım çalışmalarının kampanya kapsamlarında belirlenen ürün ya da hizmetler çerçevesinde odaklanılmasını, ADS reklam çalışmalarını, link alışverişlerini kapsamaktadır.

Yukarıda incelediğimiz üzere, internet sitenizi açmanızla birlikte aslında yeni bir şubenizi hayata geçirmiş olacaksınız. Yeni bir şubeye oranla daha düşük maliyetlerle işleteceğiniz internet sitenizle lokal sınırların üzerine çıkabilir, daha fazla müşteriyle iletişim içine girebilirsiniz.

SEO Nedir?
Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmışı olan SEO, web sitelerinin arama motorlarının sonuçlarında sıralama alması için gerçekleştirilen orta ya da uzun vadeli çalışmaların bütünüdür. SEO çalışmaları ile sadece belirlenen hedef kelime/kelime gruplarında değil, ilgili kelimelerde de sıralamalar elde edersiniz.
Link Building Nedir?
Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında bağlantıların oluşturulması, web sitesine gelen dış bağlantıların kalitesinin ve sayısının artırılmasını hedefleyen eylemler Link Building (Bağlantı İnşası) olarak bilinir. Link Building’in temel amacı web sitesinin arama motorunda üst sıralara yükseltilmesidir. Google web sitelerini sıralarken web siteleri arasındaki bağlantıları önemsediğinden Link Building çalışmaları SEO’nun vazgeçilmezlerindendir. Çalışma kapsamında içeriklere site içinden ya da site dışından bağlantılar verilir.
White Hat SEO Nedir?
“Beyaz Şapka” anlamına gelen White Hat, SEO çalışmaları sonucunda Google’da ulaşılan sıralamada kalıcı olunmasını amaçlar. White SEO, ancak web sitesindeki içeriklerin kaliteli olmasıyla etkili hale gelir. Temelinde içeriklerin özgün ve güncel olması, içeriklerde yer alan görsellerde telif sorununun bulunmaması ve özgün olması, etiketlemenin doğru yapılmış olması, siteye alınan dış bağlantıların doğal olması ve içeriklerin ziyaretçi yorumuna açık olması gibi kriterler bulunur.
Tanıtım Yazısı Nedir?
Bir web sitesinin dijital platformlarda tanıtılması için yazılan bilgilendiren, ziyaretçileri ikna edebilen ve aksiyon almaya teşvik eden yazılardır. Tanıtım yazılarında o web sitesinin yanı sıra marka ve hizmetler ve ürünler de açıklanır. Bu yazılarda ayrıca arama motorlarında üst sıralarda yer almak da amaçlandığından bağlantılar da eklenir. Son dönemlerde SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılan tekniklerden biri olan tanıtım yazıları çeşitli web sitelerinde yayınlanarak sitenin bilinirliği artırılabilir.
Google Nasıl Çalışır?
Google’ın çalışma şeklinin üç temel unsuru tarama, dizine ekleme ve sıralamadır. Tarama aşamasında öncelikle internette yayında olan sayfaların hangileri olduğunu belirler. Google yeni eklenen sayfaları da belirleyebilmek için sürekli tarama yapar. Google taramalar sonucunda keşfettiği bir web sayfasının içeriğinin ne olduğunu anlamaya çalışır. O sayfanın tüm içeriği analiz edilir, sayfadaki görseller ve videolar kategorilendirilir. Arama motoru tarafından gerçekleştirilen bu süreç dizine ekleme olarak bilinir. Arama motoru kullanıcılarına en verimli sonucu sunmak için çalışan Google dizine eklediği sayfalar arasından kalitesi en yüksek olanları belirler. Kullanıcının sorusuna en kaliteli cevap olan sayfalar Google tarafından sunulur.
SEO Hizmetinizde Bir Garanti Var Mı?
SEO çalışmalarımızda profesyonel ve uzman kadromuz sayesinde kısa sürede web sitelerinin Google sıralamasında üst sıralara yerleşmesini amaçlıyoruz. Bu amaca ulaşmak için gereken tüm kriterlere uygun çalışmalar yürüterek müşteri memnuniyeti ilkesiyle yolumuza devam ediyoruz. Hedef kitlesini doğru belirlemek, işini büyütmek, ürününü ve hizmetini hedef kitleyle buluşturmak isteyen web sitesi sahiplerinin memnuniyeti için gece gündüz çalışıyoruz.Ancak bu süreçte web sitesi sahipleriyle belirlediğimiz teknik sorunları paylaşıyor ve iyileştirilmesini bekliyoruz. Web sitesinde tespit ettiğimiz teknik sorunlar ile ilgili ne kadar çabuk yol alınırsa, SEO çalışmalarımız da o oranda başarıya yaklaşıyor.
SEO Sonuçları Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?
SEO çalışmalarında öncelikle web sitesiyle ilgili sorunlar belirlenir ve çözümleri üzerine çalışılır. Bu süreçte ilgili web sitesi de üzerine düşen görevleri yerine getirdiği takdirde çalışmalardan daha hızlı sonuç alınır. SEO çalışması için genellikle 3 aylık bir periyot belirlenir. Ancak ortalama 6 ayın sonunda web sitesinin trafiğinde gözle görülür bir artış olması beklenir.
SEO Sürekli mi, Dönemsel mi Gereklidir?
SEO çalışması başarıya ulaştığında ve web siteniz Google’da üst sıralara yerleştikten sonra orada kalacağının bir garantisi yoktur. Google algoritmasının ve alt yapısının sürekli yenileniyor olması; web sitesi ile ilgili yapılan SEO çalışmalarının da güncellenmesini gerektirir. Bu nedenle istikrarla uygulanan SEO çalışmalarının başarı oranı daha yüksektir.
SEO İçin Web Tasarım Yaptırmak Gerekecek mi?
Bir web sitesinin kolay kullanılır tasarıma sahip olması ziyaretçileri olumlu etkiler. Google’ın arama motoru botları da kolay kullanımlı tasarımları önemser. Bu yüzden web sitenizin tasarımının kullanıcı deneyimine uygunluğu ve hızlı çalışıyor olması SEO’un başarısında etkilidir. Bu kriterlere uygun olmayan web siteleri için yeni tasarım önerebilmekteyiz.
Mevcut İnternet Siteme SEO Yapılır Mı?
Bize ulaşmanız halinde mevcut internet sitenizi inceliyor, sitenize uygun SEO planını çıkartarak sunuyoruz. Bu incelemeler sırasında sitenizde teknik sorunlar tespit etmemiz halinde size bu sorunları da bildiriyoruz. Web sitenizde bu gibi sorunlar olması halinde halledilmesini bekliyoruz. Bu sayede Google’ın sitenizi sıralamaya almasının önündeki engelleri kaldırmış ve karşılıklı olarak işimizi kolaylaştırılmış oluyoruz.
Google Cezam Var! SEO İşe Yarar mı?
Öncelikle web sitenizin Google’dan ne sebeple ve hangi cezayı aldığı tespit edilir, bu cezanın kaldırılması için çözüm yoluna gidilir. Google tarafından ceza alan sitelerde kimi zaman tüm site sıralamadan kaldırıldığı gibi, kimi zaman da sitenin bazı sayfaları kaldırılır. Bu durumun tespitinden ve çözümünden sonra SEO çalışması yapmak daha uygun olacaktır.
Anahtar Kelimeleri Kim Belirliyor?
Web sitenizin içinde bulunduğu sektör ve faaliyet alanınıza uygun anahtar kelimeler yapacağımız çeşitli araştırmalar ve analizler sonucunda tarafımızdan belirlenir. Bu araştırmalarımız rakip analizlerinin yapılması gibi pek çok detayı kapsar. Anahtar kelimeleri belirlerken sizden de fikir alarak hangi konulardaki soruları arama motoru aracılığıyla cevaplamak istediğinizi de öğreniriz.
e-Ticaret Sitelerinde Nasıl Çalışma Yapılır?
Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve bizden SEO talep edecekseniz bu çalışma hedef kitlenize göre yapılır. Hedeflediğiniz kitlenin web sitenizde sunduğunuz ürün veya hizmete Google aracılığıyla kolayca ulaşabilmesi için gerekirse kategori bazında anahtar kelimeler belirlenir. E-ticaret sitesi SEO çalışmalarında da tarafımızdan rakip anahtar kelime, bağlantı gibi analizleri de yapılmaktadır.
İş Yerim İçin SEO Yaptırmalı Mıyım?
Günümüzde her sektörün teknolojinin nimetlerinden faydalanması gerektiği bir gerçektir. Hangi işi yapıyor olursanız olun mutlaka bir web sitenizin olması gereklidir. Web sitenizin olması halinde ise rakiplerinizle internet ortamında yarışabilmek için SEO çalışması yaptırmalısınız.
SEO Satışlarımı Artıracak Mı?
SEO çalışmalarının temel amacı web sitelerinin ziyaretçi trafiğinin artırılmasıdır. E-ticaretsitelerine yapılan SEO çalışmaları sonucunda site Google sıralamasında üstlerde yer alacağından ziyaretçi sayısı da artar. Doğru kitleye ulaşıldığı takdirde ziyaretçi sayısının artması satışların artması anlamına da gelir.
Bütçem Çok Düşük! Yine de SEO Yaptırabilir Miyim?
Bütçenizin düşük olması halinde SEO çalışmasında başarıya ulaşma süreci uzasa da imkansız değildir. Kaldı ki; SEO çalışmaları başladıktan sonra sitenizdeki ziyaretçi trafiğiniz artacak, bu da size çeşitli yollarla gelir olarak geri dönecektir. Düşük bütçeli SEO çalışmalarında da web sitenizin trafiğini artırmak mümkündür.
Web Sitemdeki Hataları Siz Mi Düzelteceksiniz?
Web sitenizle ilgili yaptığımız incelemeler sonucunda bazı hatalar bulmamız halinde bunları size bildiriyoruz. Eğer çalıştığınız bir yazılım ekibiniz varsa bu hataları düzeltmesini bekliyoruz. Yazılım ekibiniz yoksa size bu konuda da destek verebiliyoruz. Ancak ggenel olarak sitenizdeki SEO çalışmalarını engelleyecek hatalar bizim sorumluluğumuzda değildir.
SEO Ücretini Nasıl Belirliyorsunuz?
SEO çalışmaları ile ilgili belirli bir fiyat bulunmamaktadır. Sitenizle ilgili SEO çalışması için size fiyat verirken web sitenizin domain yaşı, SEO hizmetinin içeriği, siteniz için hedeflediğiniz sıralama ölçütü, hizmetten ne kadar sürede sonuç almak istediğiniz gibi kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Fiyatlarımızın makul seviyelerde olduğunu belirtmek isteriz.
SEO Raporlarını Nasıl Anlayacağım?
Yaptığımız SEO çalışması sonucunda size çalışmanın Google’ın organik trafiğine nasıl yansıdığını göstermek adına raporlar sunuyoruz. Bu raporlarda sitenize belirli zaman aralıklarında kaç kişinin girip çıktığı, sitede ne kadar kaldıkları, satış sayfalarına giren ziyaretçilerin detayları gibi pek çok bilgi yer alır. Raporlarımız bu bilgilerin kolayca anlaşılabileceği haldedir.
Aldığım Sıralamalar Kalıcı Olacak mı?
SEO çalışmalarının belirli bir süre yapılması ve sitenin sıralamada yükselmesi, çalışmalar devam etmediği takdirde aynı sıralamada kalınacağı anlamına gelmez. Google sıralamasında SEO sayesinde edindiğiniz sıralamada kalabilmek için SEO çalışmasına devam edilmesi gerekmektedir. SEO sonucunda sıralamada bir süre de olsa kalıcı olmak web sitenizin doğru çalışmasına da bağlıdır. Ancak unutmamanız gereken siz SEO çalışmasını sonlandırdığınızda rakiplerinizin hala devam ediyor olma ihtimalidir.
Fatura Kesecek misiniz?
Bizimle tanışmanız, hizmetlerimiz hakkında bilgi almanız ve bizimle çalışmaya karar vermeniz halinde web sitenizle ilgili bir planlama yapıyor, size fiyat teklifi sunuyoruz. Sizden SEO çalışmalarımıza karşılık alacağımız ücret karşılığında yasal sorumluluğumuz kapsamında fatura kesmekteyiz.
SEO'mu Kendim Yapabilir miyim?
SEO çalışmalarında uzman düzeyine gelebilmek için pek çok bilgiye sahip olmak gerekir. Bu da uzun zaman ve uğraş anlamına gelir. Ancak yine de internetten araştırma yaparak ve sitemizdeki içeriklerden faydalanarak SEO konusunda bilgi edinebilir, kendi web sitenize SEO yapmak konusunda bazı püf noktalarını öğrenebilirsiniz.
Reklam Vermek Yerine Neden SEO'ya Para Harcayayım?
Google Adwards reklamları vermek üzerine yapılan çalışmalar SEM olarak adlandırılır. SEM çalışması için harcanan bütçe ile web sitenize ziyaretçi akışını artırılabilir, ancak sitenizin Google sıralamasını etkilemez. Reklam vermek anlık ziyaretçi sayısı artışı sağlarken, SEO çalışması için harcadığınız bütçe sitenizi sıralamada üst sıralara taşır.