SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA
YÖNETİMİ

Milenyum döneminin insan hayatına kattığı en büyük yenilik sosyal medya iletişimi. Her ihtiyaç için farklı bir sosyal kanal, her kanal için farklı bir jargon, farklı bir kullanıcı alışkanlığı…

Sosyal-Medya-Yonetimi

Kullanıcı alışkanlıkları, her gün değişmeye devam ediyor. Market reyonunda bir ürün satın almak üzere olan birey, bu ürünü hızlı bir şekilde arama motorlarında arayarak ürün hakkındaki tüm bilgilere ulaşabildiği gibi, ürün markasının sosyal medya iletişimine göz atarak satın alma süreci sonrası destekler hakkında da bilgi alabiliyor.

Markanız bunun için hazır mı?

Sosyal medya; çok fazla alana sahip olan bir mecralar bütünü olmaya devam ediyor. Sunduğunuz hizmetlerin ve sattığınız ürünlerin satış sonrası desteklerini kullanıcılara aktarmanın en kolay yollarından bir tanesi de düzenli sosyal medya iletişimi kurmak! Bu iletişimi kurarken; iletişim kurulan mecranın genel jargonuna uygun hareket edip, kurulacak iletişimin samimiyet dengesinin de korunması gerekiyor. Örneğin Facebook için hazırladığınız bir gönderinin ulaştığı hedef kitle yaş aralığı 24 – 32 olup, bu hedef kitleden oldukça olumlu bir geri dönüş alsanız da aynı gönderinin Instagram’da 16 – 25 yaş aralığına ulaşması ve olumsuz geri dönüşlerin gelmesi mümkündür. Bu yüzden her sosyal medya mecrası için farklı bir iletişim yöntemi geliştirmeniz gerekir.
sosyal medya yönetimi

SÜREÇ

SEO sürecinin yönetilebilir olması için en önemli adım; sürecin etkin bir şekilde anlamlandırılması, potansiyel müşteri grubuna göre yorumlanması ve planlanmasıdır. Eğer sürecin sonunda mutlak bir başarı isteniliyorsa, süreçlerin tamamı hakkında yorumlama yapabilecek, fikir üretebilecek kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. SEO’ya giriş döneminde, markanızın/ürününüzün genel ihtiyaçlarını ve orta vadeli hedefleri belirliyoruz. Potansiyel müşterilerinizin arama davranışlarını tespit etmek, müşteri kitlenizin markanızla olan uyumunu belirlemek, mevcut ve potansiyel rakiplerinizin yatırımlarını analiz etmek ve elde edilen doneleri optimize ederek, birleştiriyoruz.

Çözümleme Süreci

Sosyal medyada var olmak her marka için önemlidir. Yeni müşterilere ulaşmak, mevcut müşteri portföyünü korumak, hizmet ve ürün tanıtımı gerçekleştirmek isteyen markaların en düşük bütçeyle erişim sağlayacaklarını düşündükleri alan genellikle sosyal medyadır.

Sosyal medyada olmak kolay gibi gözükse de süreçlerin gelişim aşamasında markalar için önemli bir karmaşıklaşma aracı haline gelmektedir. İşin ajans kısmında, bu karmaşıklığa mahal vermemek adına markanın sahip olduğu konumu, hedef kitlesini, sosyal medya iletişiminde kullanmak istediği materyalleri, marka tarafından rakip olarak görülenleri, iletişim dilini iyi anlamak, iyi çözümlemek gerekir.

Rakip Profiller ve Rakip Markalar İçin Analiz

Rakip olgusu, oldukça değişken bir olgudur. Rakip analizi gerçekleştirilmesinin öncesinde rakiplerin belirlenmesi önem arz eder. Marka olarak sizin bildirdiğiniz rakiplere ek olarak; içerik benzerliği, hedef kitle benzerliği ve iletişim benzerliği açısından rakiplerin tespit edilmesi gerekir. Tespit işleminin tamamlanmasıyla birlikte rakip olarak görülen hesapların;

  • Sahip oldukları mevcut abone/takipçi sayıları,
  • Paylaşım periyotları ve sıklıkları,
  • Günlük ortalama abone/takipçi sayısında yaşanan artış,
  • İletişim dilleri ve sıklığı analiz edilir.

Strateji Hazırlığı

Stratejinin belirlenmesi aşamasında sizin tarafından belirtilen taleplerle birlikte rakip analizlerinden elde edilen bilgiler harmanlanarak, her sosyal medya mecrası için farklı bir strateji hazırlığı yapılır. Strateji hazırlık sürecinde sosyal medya platformlarından bir ya da birkaç tanesi ana mecra olarak belirlenirken, günlük, haftalık ve aylık olarak yapılacak paylaşımlar ve paylaşım yapılacak konuların belirlenmesi gerçekleştirilir.

Sosyal medya stratejisi için günlük paylaşımları, dönemlik paylaşımlar ve kampanyalar için hazırlanacak paylaşımlar için hangi hashtaglerin kullanılacağı belirlenir. Markanın sahip olduğu mevcut iletişim diline uygun olarak metin üretilmesi için çalışma kriterleri strateji planında belirlenirken, aynı zamanda ilgili mecranın genel jargonuna uygun bir marka jargonu da oluşturulması sağlanır.

Markalar için sosyal medya stratejisi hazırlığı yaparken, sahip olunan ürün ve hizmetlerle alakalı olası krizlerin öngörülmesi, ön görülen bu krizler için birer çıkış planının hazırlığının yapılarak yine strateji raporuna eklenmesi sağlanır.

İçerik Üretimi ve Yönetimi

Sosyal medya yönetimi gerçekleştirirken hem stratejiye hem de günlük şartlara uygun içerik üretimi gereklidir. Önceden hazırlanmış içeriklerin belirlenen tarihlerde paylaşılması da her zaman doğru sonuç getirmemektedir. Bu yüzden hem içerik hazırlık sürecinde hem de yönetim sürecinde içeriklerin tekrar analiz edilmesini, dönem şartlarını sağlamasını önemsiyoruz.

Doğru bir sosyal medya yönetimi için içerik hazırlığı aşamasında kullanılan metinlere özen gösteriyor, içeriklerin büyük kısmında aksiyona geçirici kelime ve kelime grubu kullanmaya önem veriyoruz. Hazırlanan görsel tasarımlar içinde metin oranlarının ilgili sosyal medya mecrasına uygun bir şekilde hazırlanmasını sağlarken, kullanılan (ya da çekilen-tasarlanan) görsellerin ilgili metinle büyük oranda özdeşleşmesini önemsiyoruz.

Unutmayın, her sosyal medya platformunda üreteceğiniz içerik birbirinden farklı olsa da logonuzun her zaman aynı oranda büyüklükte, görseller üzerinde aynı konumda bulunmasına önem veriyoruz!

Reklam Formatları

Projeler ya da kurumlar için sosyal medya yönetimine başlarken sahip olunan mevcut kitle üzerinde iletişim stratejisi hazırlansa da, hedef kitle içerisine giren, henüz etkileşime geçilmemiş kişilere ulaşmak için bir reklam stratejisinin de belirlenmesi gerekir. Bu stratejinin mevcut içerikler üzerinden reklam planlaması yapılması, reklamlar için özel içeriklerin hazırlanarak akış dışı paylaşımlarla reklam çalışmasının yapılması gibi iki senaryoya mutlaka sosyal medya stratejisi içerisinde yer vererek; karar aşamasını size bırakmayı hedefleriz.

Profil Moderasyonu

Sosyal medya yönetiminde erişilen kitlenin genişlemesi, sayfalarla (ya da profillerle) direk iletişime girilmesi oranını da yükseltir. Bu etkileşimlerin her birine otomatik bir yanıt verilmesini sağlamak mümkün olmakla birlikte en sağlıklı yöntem birebir, müşterilere (ya da takipçilere) yanıt vermekten geçmektedir. Bu bağlamda; ekibimize sunacağınız teknik dokümanlar eşliğinde moderasyon tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.

Uygulama ve Geliştirme Süreci

Sosyal medya stratejisinin belirlenmesi akabinde ilgili mecralar için içerik üretimi gerçekleştirilerek, uygulama aşamasına geçiş yapılır. Toplumsal önemli günlerin, markanız için önemli günlerle harmanlanarak hazırlanan sosyal medya stratejisinin uygulanması, paylaşımlarla birlikte başlar. Hedef kitleye erişimin başlamasıyla birlikte elde edilen geri dönüşler, takipçi (ya da abone) artış oranları, yapılan paylaşımlarla etkileşime geçiş oranları takip edilerek kitle tarafından verilen geri dönüşe göre strateji planında revizyon gerçekleştirilmesi, iyileştirilmelerin yapılması sağlanır.

Ücretsiz Analiz İste

Uzmanlarımız tarafından internet sitenizin arama motorları ile olan uyumunun incelendiği teknik SEO raporunuzu almak için hemen formu doldurun.