Bağlantıları atla
Experimental Premium Account 4
Img 0836
Img 0851
Image 746
Maunaup Icon
Image 764
Image 742

Sosyal Medya Yönetimi

Milenyum döneminin insan hayatına kattığı en büyük yenilik sosyal medya iletişimi. Her ihtiyaç için farklı bir sosyal kanal, her kanal için farklı bir jargon, farklı bir kullanıcı alışkanlığı…

DİKKAT!

Markanız sosyal medya için hazır mı?

Sosyal medya; çok fazla alana sahip olan bir mecralar bütünü olmaya devam ediyor. Sunduğunuz hizmetlerin ve sattığınız ürünlerin satış sonrası desteklerini kullanıcılara aktarmanın en kolay yollarından bir tanesi de düzenli sosyal medya iletişimi kurmak! Bu iletişimi kurarken; iletişim kurulan mecranın genel jargonuna uygun hareket edip, kurulacak iletişimin samimiyet dengesinin de korunması gerekiyor.

Örneğin Facebook için hazırladığınız bir gönderinin ulaştığı hedef kitle yaş aralığı 24 – 32 olup, bu hedef kitleden oldukça olumlu bir geri dönüş alsanız da aynı gönderinin Instagram’da 16 – 25 yaş aralığına ulaşması ve olumsuz geri dönüşlerin gelmesi mümkündür. Bu yüzden her sosyal medya mecrası için farklı bir iletişim yöntemi geliştirmeniz gerekir.​

Infulencer Marketing

Influencer marketing, Türkçede etkileyici pazarlama olarak karşılık bulan bir terimdir. Bu pazarlama yöntemi sosyal medya ağlarında belirli bir takipçi sayısına erişmeyi başaran bireylerin ürün tanıtımı gerçekleştirmeleri ile sağlanır. Söz konusu ürün adına içerik üreten ve bunu takipçileri ile paylaşan fenomenler ürünün faydalarından ve etkilerinden söz ederek ürünün çekici yönlerini takipçilerine aktarır. ​

Img 10

Etkileşim Odaklı İçerik

Dönüşüm Odaklı İçerik

Yeniden Pazarlama İçeriği

Mağaza Tanıtım İçeriği

ve çok daha fazlası

Pek çok birey tarafından aktif bir şekilde kullanılan sosyal medya platformlarında ürün tanıtımı gerçekleştirilmesine viral pazarlama adı verilir. Bu yöntemde şirketler pazarlamak istedikleri ürünlerin tanıtımını ve satışını sağlamak için bir sosyal medya hesabı açar. Böylece sosyal ağlarda vakit geçiren bireyler bu ürünlerle bir şekilde rast gelerek satın alım işlemi gerçekleştirebilir.

Çözümleme Süreci

Sosyal medyada var olmak her marka için önemlidir. Yeni müşterilere ulaşmak, mevcut müşteri portföyünü korumak, hizmet ve ürün tanıtımı gerçekleştirmek isteyen markaların en düşük bütçeyle erişim sağlayacaklarını düşündükleri alan genellikle sosyal medyadır. Sosyal medyada olmak kolay gibi gözükse de süreçlerin gelişim aşamasında markalar için önemli bir karmaşıklaşma aracı haline gelmektedir. İşin ajans kısmında, bu karmaşıklığa mahal vermemek adına markanın sahip olduğu konumu, hedef kitlesini, sosyal medya iletişiminde kullanmak istediği materyalleri, marka tarafından rakip olarak görülenleri, iletişim dilini iyi anlamak, iyi çözümlemek gerekir.

Rakip Profiller ve Rakip Markalar İçin Analiz

Rakip olgusu, oldukça değişken bir olgudur. Rakip analizi gerçekleştirilmesinin öncesinde rakiplerin belirlenmesi önem arz eder. Marka olarak sizin bildirdiğiniz rakiplere ek olarak; içerik benzerliği, hedef kitle benzerliği ve iletişim benzerliği açısından rakiplerin tespit edilmesi gerekir. Tespit işleminin tamamlanmasıyla birlikte rakip olarak görülen hesapların; Sahip oldukları mevcut abone/takipçi sayıları, Paylaşım periyotları ve sıklıkları, Günlük ortalama abone/takipçi sayısında yaşanan artış, İletişim dilleri ve sıklığı analiz edilir.

Strateji Hazırlığı

Stratejinin belirlenmesi aşamasında sizin tarafından belirtilen taleplerle birlikte rakip analizlerinden elde edilen bilgiler harmanlanarak, her sosyal medya mecrası için farklı bir strateji hazırlığı yapılır. Strateji hazırlık sürecinde sosyal medya platformlarından bir ya da birkaç tanesi ana mecra olarak belirlenirken, günlük, haftalık ve aylık olarak yapılacak paylaşımlar ve paylaşım yapılacak konuların belirlenmesi gerçekleştirilir. Sosyal medya stratejisi için günlük paylaşımları, dönemlik paylaşımlar ve kampanyalar için hazırlanacak paylaşımlar için hangi hashtaglerin kullanılacağı belirlenir. Markanın sahip olduğu mevcut iletişim diline uygun olarak metin üretilmesi için çalışma kriterleri strateji planında belirlenirken, aynı zamanda ilgili mecranın genel jargonuna uygun bir marka jargonu da oluşturulması sağlanır. Markalar için sosyal medya stratejisi hazırlığı yaparken, sahip olunan ürün ve hizmetlerle alakalı olası krizlerin öngörülmesi, ön görülen bu krizler için birer çıkış planının hazırlığının yapılarak yine strateji raporuna eklenmesi sağlanır.

İçerik Üretimi ve Yönetimi

Sosyal medya yönetimi gerçekleştirirken hem stratejiye hem de günlük şartlara uygun içerik üretimi gereklidir. Önceden hazırlanmış içeriklerin belirlenen tarihlerde paylaşılması da her zaman doğru sonuç getirmemektedir. Bu yüzden hem içerik hazırlık sürecinde hem de yönetim sürecinde içeriklerin tekrar analiz edilmesini, dönem şartlarını sağlamasını önemsiyoruz. Doğru bir sosyal medya yönetimi için içerik hazırlığı aşamasında kullanılan metinlere özen gösteriyor, içeriklerin büyük kısmında aksiyona geçirici kelime ve kelime grubu kullanmaya önem veriyoruz. Hazırlanan görsel tasarımlar içinde metin oranlarının ilgili sosyal medya mecrasına uygun bir şekilde hazırlanmasını sağlarken, kullanılan (ya da çekilen-tasarlanan) görsellerin ilgili metinle büyük oranda özdeşleşmesini önemsiyoruz. Unutmayın, her sosyal medya platformunda üreteceğiniz içerik birbirinden farklı olsa da logonuzun her zaman aynı oranda büyüklükte, görseller üzerinde aynı konumda bulunmasına önem veriyoruz!

Reklam Formatları

Projeler ya da kurumlar için sosyal medya yönetimine başlarken sahip olunan mevcut kitle üzerinde iletişim stratejisi hazırlansa da, hedef kitle içerisine giren, henüz etkileşime geçilmemiş kişilere ulaşmak için bir reklam stratejisinin de belirlenmesi gerekir. Bu stratejinin mevcut içerikler üzerinden reklam planlaması yapılması, reklamlar için özel içeriklerin hazırlanarak akış dışı paylaşımlarla reklam çalışmasının yapılması gibi iki senaryoya mutlaka sosyal medya stratejisi içerisinde yer vererek; karar aşamasını size bırakmayı hedefleriz.

Profil Moderasyonu

Sosyal medya yönetiminde erişilen kitlenin genişlemesi, sayfalarla (ya da profillerle) direk iletişime girilmesi oranını da yükseltir. Bu etkileşimlerin her birine otomatik bir yanıt verilmesini sağlamak mümkün olmakla birlikte en sağlıklı yöntem birebir, müşterilere (ya da takipçilere) yanıt vermekten geçmektedir. Bu bağlamda; ekibimize sunacağınız teknik dokümanlar eşliğinde moderasyon tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.

Uygulama ve Geliştirme Süreci

Sosyal medya stratejisinin belirlenmesi akabinde ilgili mecralar için içerik üretimi gerçekleştirilerek, uygulama aşamasına geçiş yapılır. Toplumsal önemli günlerin, markanız için önemli günlerle harmanlanarak hazırlanan sosyal medya stratejisinin uygulanması, paylaşımlarla birlikte başlar. Hedef kitleye erişimin başlamasıyla birlikte elde edilen geri dönüşler, takipçi (ya da abone) artış oranları, yapılan paylaşımlarla etkileşime geçiş oranları takip edilerek kitle tarafından verilen geri dönüşe göre strateji planında revizyon gerçekleştirilmesi, iyileştirilmelerin yapılması sağlanır.

Mutlu müşterilerimizin arasına katılın

Logolar 10
Logolar 38
Logolar 8
Logolar 5
Logolar 28
Logolar 1
Sol
Durum
Patates Kizartmasi
Orta1
Icecek
Sag
Burger2

Başlamaya hazır mısın?

Markanıza gerçek gücünü göstermeye hazır mısınız? Mevcut durumunuzu analiz etmek, sosyal medya sürecinizi planlamak için hemen iletişime geçin.

Keşfet
Kaydır