Arama Motoru Optimizasyonu

SEO

Bir internet sitesine sahip olmak, dijital pazarlamaya giriş için sadece bir adımdır.
İnternet sitesinin arama motorlarıyla olan uyumu, internet pazarlaması alanındaki başarınızın ana kriteridir.
İnternet sitenizin bulunduğunuz sektörle alakalı arama yapan kullanıcıların sonuçlarında yer alması, şirketinizin ya da projenizin getirisini önemli düzeyde yükseltecektir.

 
seo-header

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Doğru strateji sayesinde;

Arama Motoru Optimizasyonu

SÜREÇ

SEO sürecinin yönetilebilir olması için en önemli adım; sürecin etkin bir şekilde anlamlandırılması, potansiyel müşteri grubuna göre yorumlanması ve planlanmasıdır. Eğer sürecin sonunda mutlak bir başarı isteniliyorsa, süreçlerin tamamı hakkında yorumlama yapabilecek, fikir üretebilecek kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. SEO’ya giriş döneminde, markanızın/ürününüzün genel ihtiyaçlarını ve orta vadeli hedefleri belirliyoruz. Potansiyel müşterilerinizin arama davranışlarını tespit etmek, müşteri kitlenizin markanızla olan uyumunu belirlemek, mevcut ve potansiyel rakiplerinizin yatırımlarını analiz etmek ve elde edilen doneleri optimize ederek, birleştiriyoruz.

Durum İncelemesi

SEO stratejisi belirleme aşamasında, internet sitenizin teknik anlamda analizini gerçekleştirilir.

 • İnternet sitenizde yer alan sayfaların içerik açısından incelenmesi,
 • Altyapı analizi,
 • İnternet sitenizin hız analizi,
 • İnternet sitenizin görsel açıdan optimizasyonu,
 • İnternet sitenizin kullanıcı deneyimi (UX) açısından durumu,
 • Mevcut sahip olunan organik trafik ve sıralama konumları,
 • Geçmişte yapılmış link alışverişleri, gelen link değerleri, giden link konumları incelenir.
Mevcut durum incelemesi tamamlandıktan sonra teknik optimizasyon için rapor tamamlanarak teslim edilir.

Rakip ve Rekabet Analizi

Etkili bir optimizasyon süreci için, rakiplerin davranışlarını, adımlarını ve yatırımlarını ölçümlemek önemlidir. Rekabet analizi adımının başlangıcında, sektör pastasında kimin ne kadar dilim aldığının tespiti gerçekleştirilir. Bu belirleme sonrasında sektördeki pay sahiplerinin organik trafik ve sıralama durumu, mevcut link inşası durumu, link stratejileri, içerik politikaları, sosyal medya platformlarında yürüttükleri içerik stratejileri ve reklam stratejileri için uygun araçlar kullanılarak rakiplerin her biri için analizler gerçekleştirilir. Rekabet analizi aşamasında sizin tarafınızdan tanımlanmış rakiplerle; rekabet düzeyi açısından paylaşımda bulunan rakipler ve yükselme eğrisi gösteren, yatırımlarını yeni planlayan rakiplerin her biri için analiz gerçekleştirilir. Tamamlanan bu analiz, ortaya koyulacak yatırım büyüklüğü, gelecek hedefleri, yatırım stratejisini şekillendirme konularında rolleri belirleyecek en önemli faktörlerden bir tanesidir. Rakip analizi ve mevcut durum incelemesi tamamlandıktan sonra içerik optimizasyonu için rapor tamamlanarak teslim edilir.

Teknik Optimizasyon

Eğer projeniz sıfırdan başlayacak bir projeyse hem proje bütçesi hem de arama motorları tarafından aranan ve sorgulanan kriterlere uygun bir altyapı tercihi gerçekleştirmek gerekir. Altyapı tercihi, internet sitesi tasarımı konusunda web tasarım sayfamızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Projeniz başlamış ve ilerleyen aşamalarında Mauna Up çalışmalarına entegre edilecekse; yazılımın mevcut arama motoru kriterlerine göre eksikleri giderilme süreci; proje bütçesi ve gelecek hedefleri ışığında maksimum fayda eğrisi benimsenerek yönetilir.

İçerik Optimizasyonu ve Üretimi

İnternet sitenizde yer alan ürün, hizmet, kategori gibi pazarlama elementlerinin içerikleri; text/code oranı, anahtar kelime kullanım oranı, anlaşılabilir olma, sunulan bilgi düzeyi, arama motorları kriterleriyle uygunluk açısından kontrol ediyoruz. Hem organik trafik hem de reklam dönüşümlerinde maksimum fayda elde edebbilmek adına meta başlık ve açıklamaları optimize ediyoruz. Geliştirilmesi gereken ve yeni üretilecek içerikler için anahtar kelime analizi, içerik türünün belirlenmesi aşamaları tamamlanarak ilgili yazarlara teslim ediliyor.

Offpage SEO

Arama motoru optimizasyonu sürecinin en önemli aşamalarından bir tanesi, link oluşturma stratejilerinin belirlenmesidir. Eğer oluşturulan linklerden herhangi bir geri dönüş olmazsa ve oluşturulan linkler nitelik sahibi olmaktan uzaksa, bu linklerden fayda beklenmesi de bir o kadar uzak olur. Arama motoru algoritmaları, link yapılarına ve link alışverişlerine oldukça önem vermektedir. Bu önem, dikkat edilecek birçok unsuru da beraberinde getirmektedir. Rastgele oluşturulan bağlantılar projenin geriye gitmesine sebep olabilir. Bir proje için link oluşturma stratejisi belirlenirken; iş ortakları, rakipler ve paydaşlar olarak üç sınıf üzerinde araştırma yapılır. Belirlenen kaynaklar için hazırlanacak içeriklerin, anahtar kelime uyumluluğuyla birlikte; yayınlanacak olan kaynakla da maksimum düzeyde uyum sağlamasına özen gösterilir. Stratejinin diğer bir basamağındaysa; hazırlanan link değişimi içeriklerinin ilgili hedef kitleler tarafından takip edilen sosyal medya mecralarında da yer edinmesi için uğraş gösterilmesi gerekir.

Data Takibi ve Analizi

Arama motoru optimizasyonu süreci tamamıyla veriye odaklı bir süreçtir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin konumları, sitenize ulaşma türleri, sitenizde geçirdikleri süreler, hangi anahtar kelimeleri kullanarak sitenizi ziyaret ettikleri, site içerisinde gerçekleştirdikleri davranışlar, paylaşılan demografik bilgileri kapsayan dataların düzenli ve periyodik bir şekilde analiz edilmesi ve tüm stratejinin tekrar yapılandırılması, gözden geçirilmesi ve güncellenmesi; SEO için önemli bir basamaktır.

Ücretsiz Analiz İste

Uzmanlarımız tarafından internet sitenizin arama motorları ile olan uyumunun incelendiği teknik SEO raporunuzu almak için hemen formu doldurun.

  SEO'yu Daha İyi Nasıl Anlarız?

  Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir. SEO’yu daha iyi anlamak için; internet sitenizi yeni açtığınız bir dükkân olarak düşünelim ve aşama aşama bu dükkânın hazırlık-işe başlama sürecini ele alalım: Yeni dükkânınız için ilk yapacağınız çalışma, müşterilerinize ürünlerinizi sergilemeniz için raf sisteminin ya da showroom bölümünün hazırlanması olacaktır. Bu hazırlık sürecinde aynı zamanda müşterilerinizin rahat bir şekilde dükkânınızın içinde gezmesini de sağlamayı ön planda tutmalısınız. Devamı

  SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular

  SEO Nedir?

  Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmışı olan SEO, web sitelerinin arama motorlarının sonuçlarında sıralama alması için gerçekleştirilen orta ya da uzun vadeli çalışmaların bütünüdür. SEO çalışmaları ile sadece belirlenen hedef kelime/kelime gruplarında değil, ilgili kelimelerde de sıralamalar elde edersiniz.

  Link Building Nedir?

  Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında bağlantıların oluşturulması, web sitesine gelen dış bağlantıların kalitesinin ve sayısının artırılmasını hedefleyen eylemler Link Building (Bağlantı İnşası) olarak bilinir. Link Building’in temel amacı web sitesinin arama motorunda üst sıralara yükseltilmesidir. Google web sitelerini sıralarken web siteleri arasındaki bağlantıları önemsediğinden Link Building çalışmaları SEO’nun vazgeçilmezlerindendir. Çalışma kapsamında içeriklere site içinden ya da site dışından bağlantılar verilir.

  White Hat SEO Nedir?

  “Beyaz Şapka” anlamına gelen White Hat, SEO çalışmaları sonucunda Google’da ulaşılan sıralamada kalıcı olunmasını amaçlar. White SEO, ancak web sitesindeki içeriklerin kaliteli olmasıyla etkili hale gelir. Temelinde içeriklerin özgün ve güncel olması, içeriklerde yer alan görsellerde telif sorununun bulunmaması ve özgün olması, etiketlemenin doğru yapılmış olması, siteye alınan dış bağlantıların doğal olması ve içeriklerin ziyaretçi yorumuna açık olması gibi kriterler bulunur.

  Tanıtım Yazısı Nedir?

  Bir web sitesinin dijital platformlarda tanıtılması için yazılan bilgilendiren, ziyaretçileri ikna edebilen ve aksiyon almaya teşvik eden yazılardır. Tanıtım yazılarında o web sitesinin yanı sıra marka ve hizmetler ve ürünler de açıklanır. Bu yazılarda ayrıca arama motorlarında üst sıralarda yer almak da amaçlandığından bağlantılar da eklenir. Son dönemlerde SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılan tekniklerden biri olan tanıtım yazıları çeşitli web sitelerinde yayınlanarak sitenin bilinirliği artırılabilir.

  Google Nasıl Çalışır?

  Google’ın çalışma şeklinin üç temel unsuru tarama, dizine ekleme ve sıralamadır. Tarama aşamasında öncelikle internette yayında olan sayfaların hangileri olduğunu belirler. Google yeni eklenen sayfaları da belirleyebilmek için sürekli tarama yapar. Google taramalar sonucunda keşfettiği bir web sayfasının içeriğinin ne olduğunu anlamaya çalışır. O sayfanın tüm içeriği analiz edilir, sayfadaki görseller ve videolar kategorilendirilir. Arama motoru tarafından gerçekleştirilen bu süreç dizine ekleme olarak bilinir. Arama motoru kullanıcılarına en verimli sonucu sunmak için çalışan Google dizine eklediği sayfalar arasından kalitesi en yüksek olanları belirler. Kullanıcının sorusuna en kaliteli cevap olan sayfalar Google tarafından sunulur.

  SEO Hizmetinizde Bir Garanti Var mı?

  SEO çalışmalarımızda profesyonel ve uzman kadromuz sayesinde kısa sürede web sitelerinin Google sıralamasında üst sıralara yerleşmesini amaçlıyoruz. Bu amaca ulaşmak için gereken tüm kriterlere uygun çalışmalar yürüterek müşteri memnuniyeti ilkesiyle yolumuza devam ediyoruz. Hedef kitlesini doğru belirlemek, işini büyütmek, ürününü ve hizmetini hedef kitleyle buluşturmak isteyen web sitesi sahiplerinin memnuniyeti için gece gündüz çalışıyoruz.Ancak bu süreçte web sitesi sahipleriyle belirlediğimiz teknik sorunları paylaşıyor ve iyileştirilmesini bekliyoruz. Web sitesinde tespit ettiğimiz teknik sorunlar ile ilgili ne kadar çabuk yol alınırsa, SEO çalışmalarımız da o oranda başarıya yaklaşıyor.

  SEO Sonuçları Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?

  SEO çalışmalarında öncelikle web sitesiyle ilgili sorunlar belirlenir ve çözümleri üzerine çalışılır. Bu süreçte ilgili web sitesi de üzerine düşen görevleri yerine getirdiği takdirde çalışmalardan daha hızlı sonuç alınır. SEO çalışması için genellikle 3 aylık bir periyot belirlenir. Ancak ortalama 6 ayın sonunda web sitesinin trafiğinde gözle görülür bir artış olması beklenir.

  SEO İçin Web Tasarım Yaptırmak Gerekecek mi?

  Bir web sitesinin kolay kullanılır tasarıma sahip olması ziyaretçileri olumlu etkiler. Google’ın arama motoru botları da kolay kullanımlı tasarımları önemser. Bu yüzden web sitenizin tasarımının kullanıcı deneyimine uygunluğu ve hızlı çalışıyor olması SEO’un başarısında etkilidir. Bu kriterlere uygun olmayan web siteleri için yeni tasarım önerebilmekteyiz.

  Mevcut İnternet Siteme SEO Yapılır Mı?

  Bize ulaşmanız halinde mevcut internet sitenizi inceliyor, sitenize uygun SEO planını çıkartarak sunuyoruz. Bu incelemeler sırasında sitenizde teknik sorunlar tespit etmemiz halinde size bu sorunları da bildiriyoruz. Web sitenizde bu gibi sorunlar olması halinde halledilmesini bekliyoruz. Bu sayede Google’ın sitenizi sıralamaya almasının önündeki engelleri kaldırmış ve karşılıklı olarak işimizi kolaylaştırılmış oluyoruz.

  Google Cezam Var! SEO İşe Yarar mı?

  Öncelikle web sitenizin Google’dan ne sebeple ve hangi cezayı aldığı tespit edilir, bu cezanın kaldırılması için çözüm yoluna gidilir. Google tarafından ceza alan sitelerde kimi zaman tüm site sıralamadan kaldırıldığı gibi, kimi zaman da sitenin bazı sayfaları kaldırılır. Bu durumun tespitinden ve çözümünden sonra SEO çalışması yapmak daha uygun olacaktır.

  Anahtar Kelimeleri Kim Belirliyor?

  Web sitenizin içinde bulunduğu sektör ve faaliyet alanınıza uygun anahtar kelimeler yapacağımız çeşitli araştırmalar ve analizler sonucunda tarafımızdan belirlenir. Bu araştırmalarımız rakip analizlerinin yapılması gibi pek çok detayı kapsar. Anahtar kelimeleri belirlerken sizden de fikir alarak hangi konulardaki soruları arama motoru aracılığıyla cevaplamak istediğinizi de öğreniriz.

  e-Ticaret Sitelerinde Nasıl Çalışma Yapılır?

  Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve bizden SEO talep edecekseniz bu çalışma hedef kitlenize göre yapılır. Hedeflediğiniz kitlenin web sitenizde sunduğunuz ürün veya hizmete Google aracılığıyla kolayca ulaşabilmesi için gerekirse kategori bazında anahtar kelimeler belirlenir. E-ticaret sitesi SEO çalışmalarında da tarafımızdan rakip anahtar kelime, bağlantı gibi analizleri de yapılmaktadır.

  İş Yerim İçin SEO Yaptırmalı Mıyım?

  Günümüzde her sektörün teknolojinin nimetlerinden faydalanması gerektiği bir gerçektir. Hangi işi yapıyor olursanız olun mutlaka bir web sitenizin olması gereklidir. Web sitenizin olması halinde ise rakiplerinizle internet ortamında yarışabilmek için SEO çalışması yaptırmalısınız.

  SEO Satışlarımı Artıracak Mı?

  SEO çalışmalarının temel amacı web sitelerinin ziyaretçi trafiğinin artırılmasıdır. E-ticaret sitelerine yapılan SEO çalışmaları sonucunda site Google sıralamasında üstlerde yer alacağından ziyaretçi sayısı da artar. Doğru kitleye ulaşıldığı takdirde ziyaretçi sayısının artması satışların artması anlamına da gelir.

  Bütçem Çok Düşük! Yine de SEO Yaptırabilir Miyim?

  Bütçenizin düşük olması halinde SEO çalışmasında başarıya ulaşma süreci uzasa da imkansız değildir. Kaldı ki; SEO çalışmaları başladıktan sonra sitenizdeki ziyaretçi trafiğiniz artacak, bu da size çeşitli yollarla gelir olarak geri dönecektir. Düşük bütçeli SEO çalışmalarında da web sitenizin trafiğini artırmak mümkündür.

  Web Sitemdeki Hataları Siz Mi Düzelteceksiniz?

  Web sitenizle ilgili yaptığımız incelemeler sonucunda bazı hatalar bulmamız halinde bunları size bildiriyoruz. Eğer çalıştığınız bir yazılım ekibiniz varsa bu hataları düzeltmesini bekliyoruz. Yazılım ekibiniz yoksa size bu konuda da destek verebiliyoruz. Ancak genel olarak sitenizdeki SEO çalışmalarını engelleyecek hatalar bizim sorumluluğumuzda değildir.

  SEO Ücretini Nasıl Belirliyorsunuz?

  SEO çalışmaları ile ilgili belirli bir fiyat bulunmamaktadır. Sitenizle ilgili SEO çalışması için size fiyat verirken web sitenizin domain yaşı, SEO hizmetinin içeriği, siteniz için hedeflediğiniz sıralama ölçütü, hizmetten ne kadar sürede sonuç almak istediğiniz gibi kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Fiyatlarımızın makul seviyelerde olduğunu belirtmek isteriz.

  SEO Raporlarını Nasıl Anlayacağım?

  Yaptığımız SEO çalışması sonucunda size çalışmanın Google’ın organik trafiğine nasıl yansıdığını göstermek adına raporlar sunuyoruz. Bu raporlarda sitenize belirli zaman aralıklarında kaç kişinin girip çıktığı, sitede ne kadar kaldıkları, satış sayfalarına giren ziyaretçilerin detayları gibi pek çok bilgi yer alır. Raporlarımız bu bilgilerin kolayca anlaşılabileceği haldedir.

  Aldığım Sıralamalar Kalıcı Olacak mı?

  SEO çalışmalarının belirli bir süre yapılması ve sitenin sıralamada yükselmesi, çalışmalar devam etmediği takdirde aynı sıralamada kalınacağı anlamına gelmez. Google sıralamasında SEO sayesinde edindiğiniz sıralamada kalabilmek için SEO çalışmasına devam edilmesi gerekmektedir. SEO sonucunda sıralamada bir süre de olsa kalıcı olmak web sitenizin doğru çalışmasına da bağlıdır. Ancak unutmamanız gereken siz SEO çalışmasını sonlandırdığınızda rakiplerinizin hala devam ediyor olma ihtimalidir.

  SEO’mu Kendim Yapabilir miyim?

  SEO çalışmalarında uzman düzeyine gelebilmek için pek çok bilgiye sahip olmak gerekir. Bu da uzun zaman ve uğraş anlamına gelir. Ancak yine de internetten araştırma yaparak ve sitemizdeki içeriklerden faydalanarak SEO konusunda bilgi edinebilir, kendi web sitenize SEO yapmak konusunda bazı püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

  Reklam Vermek Yerine Neden SEO’ya Para Harcayayım?

  Google Ads reklamları vermek üzerine yapılan çalışmalar SEM olarak adlandırılır. SEM çalışması için harcanan bütçe ile web sitenize ziyaretçi akışını artırılabilir, ancak sitenizin Google sıralamasını etkilemez. Reklam vermek anlık ziyaretçi sayısı artışı sağlarken, SEO çalışması için harcadığınız bütçe sitenizi sıralamada üst sıralara taşır.

  SEO Sürekli mi, Dönemsel mi Gereklidir?

  SEO çalışması başarıya ulaştığında ve web siteniz Google’da üst sıralara yerleştikten sonra orada kalacağının bir garantisi yoktur. Google algoritmasının ve alt yapısının sürekli yenileniyor olması; web sitesi ile ilgili yapılan SEO çalışmalarının da güncellenmesini gerektirir. Bu nedenle istikrarla uygulanan SEO çalışmalarının başarı oranı daha yüksektir.