Arama Motoru Optimizasyonu

SEO

Bir internet sitesine sahip olmak, dijital pazarlamaya giriş için sadece bir adımdır.
İnternet sitesinin arama motorlarıyla olan uyumu, internet pazarlaması alanındaki başarınızın ana kriteridir.
İnternet sitenizin bulunduğunuz sektörle alakalı arama yapan kullanıcıların sonuçlarında yer alması, şirketinizin ya da projenizin getirisini önemli düzeyde yükseltecektir.

 
Seo-Header

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Doğru strateji sayesinde;

Arama Motoru Optimizasyonu

SÜREÇ

SEO sürecinin yönetilebilir olması için en önemli adım; sürecin etkin bir şekilde anlamlandırılması, potansiyel müşteri grubuna göre yorumlanması ve planlanmasıdır. Eğer sürecin sonunda mutlak bir başarı isteniliyorsa, süreçlerin tamamı hakkında yorumlama yapabilecek, fikir üretebilecek kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. SEO’ya giriş döneminde, markanızın/ürününüzün genel ihtiyaçlarını ve orta vadeli hedefleri belirliyoruz. Potansiyel müşterilerinizin arama davranışlarını tespit etmek, müşteri kitlenizin markanızla olan uyumunu belirlemek, mevcut ve potansiyel rakiplerinizin yatırımlarını analiz etmek ve elde edilen doneleri optimize ederek, birleştiriyoruz.

Durum İncelemesi

SEO stratejisi belirleme aşamasında, internet sitenizin teknik anlamda analizini gerçekleştirilir.

 • İnternet sitenizde yer alan sayfaların içerik açısından incelenmesi,
 • Altyapı analizi,
 • İnternet sitenizin hız analizi,
 • İnternet sitenizin görsel açıdan optimizasyonu,
 • İnternet sitenizin kullanıcı deneyimi (UX) açısından durumu,
 • Mevcut sahip olunan organik trafik ve sıralama konumları,
 • Geçmişte yapılmış link alışverişleri, gelen link değerleri, giden link konumları incelenir.
Mevcut durum incelemesi tamamlandıktan sonra teknik optimizasyon için rapor tamamlanarak teslim edilir.

Rakip ve Rekabet Analizi

Etkili bir optimizasyon süreci için, rakiplerin davranışlarını, adımlarını ve yatırımlarını ölçümlemek önemlidir. Rekabet analizi adımının başlangıcında, sektör pastasında kimin ne kadar dilim aldığının tespiti gerçekleştirilir. Bu belirleme sonrasında sektördeki pay sahiplerinin organik trafik ve sıralama durumu, mevcut link inşası durumu, link stratejileri, içerik politikaları, sosyal medya platformlarında yürüttükleri içerik stratejileri ve reklam stratejileri için uygun araçlar kullanılarak rakiplerin her biri için analizler gerçekleştirilir. Rekabet analizi aşamasında sizin tarafınızdan tanımlanmış rakiplerle; rekabet düzeyi açısından paylaşımda bulunan rakipler ve yükselme eğrisi gösteren, yatırımlarını yeni planlayan rakiplerin her biri için analiz gerçekleştirilir. Tamamlanan bu analiz, ortaya koyulacak yatırım büyüklüğü, gelecek hedefleri, yatırım stratejisini şekillendirme konularında rolleri belirleyecek en önemli faktörlerden bir tanesidir. Rakip analizi ve mevcut durum incelemesi tamamlandıktan sonra içerik optimizasyonu için rapor tamamlanarak teslim edilir.

Teknik Optimizasyon

Eğer projeniz sıfırdan başlayacak bir projeyse hem proje bütçesi hem de arama motorları tarafından aranan ve sorgulanan kriterlere uygun bir altyapı tercihi gerçekleştirmek gerekir. Altyapı tercihi, internet sitesi tasarımı konusunda web tasarım sayfamızı inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Projeniz başlamış ve ilerleyen aşamalarında Mauna Up çalışmalarına entegre edilecekse; yazılımın mevcut arama motoru kriterlerine göre eksikleri giderilme süreci; proje bütçesi ve gelecek hedefleri ışığında maksimum fayda eğrisi benimsenerek yönetilir.

İçerik Optimizasyonu ve Üretimi

İnternet sitenizde yer alan ürün, hizmet, kategori gibi pazarlama elementlerinin içerikleri; text/code oranı, anahtar kelime kullanım oranı, anlaşılabilir olma, sunulan bilgi düzeyi, arama motorları kriterleriyle uygunluk açısından kontrol ediyoruz. Hem organik trafik hem de reklam dönüşümlerinde maksimum fayda elde edebbilmek adına meta başlık ve açıklamaları optimize ediyoruz. Geliştirilmesi gereken ve yeni üretilecek içerikler için anahtar kelime analizi, içerik türünün belirlenmesi aşamaları tamamlanarak ilgili yazarlara teslim ediliyor.

Offpage SEO

Arama motoru optimizasyonu sürecinin en önemli aşamalarından bir tanesi, link oluşturma stratejilerinin belirlenmesidir. Eğer oluşturulan linklerden herhangi bir geri dönüş olmazsa ve oluşturulan linkler nitelik sahibi olmaktan uzaksa, bu linklerden fayda beklenmesi de bir o kadar uzak olur. Arama motoru algoritmaları, link yapılarına ve link alışverişlerine oldukça önem vermektedir. Bu önem, dikkat edilecek birçok unsuru da beraberinde getirmektedir. Rastgele oluşturulan bağlantılar projenin geriye gitmesine sebep olabilir. Bir proje için link oluşturma stratejisi belirlenirken; iş ortakları, rakipler ve paydaşlar olarak üç sınıf üzerinde araştırma yapılır. Belirlenen kaynaklar için hazırlanacak içeriklerin, anahtar kelime uyumluluğuyla birlikte; yayınlanacak olan kaynakla da maksimum düzeyde uyum sağlamasına özen gösterilir. Stratejinin diğer bir basamağındaysa; hazırlanan link değişimi içeriklerinin ilgili hedef kitleler tarafından takip edilen sosyal medya mecralarında da yer edinmesi için uğraş gösterilmesi gerekir.

Data Takibi ve Analizi

Arama motoru optimizasyonu süreci tamamıyla veriye odaklı bir süreçtir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin konumları, sitenize ulaşma türleri, sitenizde geçirdikleri süreler, hangi anahtar kelimeleri kullanarak sitenizi ziyaret ettikleri, site içerisinde gerçekleştirdikleri davranışlar, paylaşılan demografik bilgileri kapsayan dataların düzenli ve periyodik bir şekilde analiz edilmesi ve tüm stratejinin tekrar yapılandırılması, gözden geçirilmesi ve güncellenmesi; SEO için önemli bir basamaktır.

Ücretsiz Analiz İste

Uzmanlarımız tarafından internet sitenizin arama motorları ile olan uyumunun incelendiği teknik SEO raporunuzu almak için hemen formu doldurun.

  SEO'yu Daha İyi Nasıl Anlarız?

  Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir. SEO’yu daha iyi anlamak için; internet sitenizi yeni açtığınız bir dükkân olarak düşünelim ve aşama aşama bu dükkânın hazırlık-işe başlama sürecini ele alalım: Yeni dükkânınız için ilk yapacağınız çalışma, müşterilerinize ürünlerinizi sergilemeniz için raf sisteminin ya da showroom bölümünün hazırlanması olacaktır. Bu hazırlık sürecinde aynı zamanda müşterilerinizin rahat bir şekilde dükkânınızın içinde gezmesini de sağlamayı ön planda tutmalısınız. Devamı

  SEO Hakkında Sık Sorulan Sorular