Bağlantıları atla

Web Sitesinde Ziyaretçi Etkilemenin 5 Püf Noktası!

Web sitesinde ziyaretçi etkilemek, günümüzde birçok site sahibi açısından önem arz eder. İnternet ortamında özellikle web siteleri için sosyal kanıtlar önem taşır. Kullanıcılar, diğer kullanıcıların internetteki eylemlerini doğru davranış olarak algılarlar. Bir anlamda psikolojik deney özelliği taşıyan sosyal kanıtların kullanıcılar üzerinde etki ettiği tespit edilmiştir.

Sosyal Kanıt Nedir?

Web sitesinde ziyaretçi etkilemek adına sosyal kanıt son derece önemli bir unsurdur. Bazı durumlarda nasıl davranması gerektiğine karar veremeyen kişiler, diğerlerinden gelen cevaplara göre hareket ederler. “sosyal kanıt” aslında yeni bir kavram değildir. Pazarlama ve reklamcılık alanlarında uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde internet dünyasında da önem kazanmış, tüketici davranışlarının belirlenmesinde, tüketicilerden geri bildirim alınmasında ve onları bir araya getirme konusunda etkisi kanıtlanmıştır.

Facebook ve Instagram gibi çok kullanılan sosyal medya platformları sosyal kanıtların aslında gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesini sağladır. Geri dönüşüm ve kazanç oranlarını artırmak isteyen e-ticaret sitesi sahipleri sosyal kanıtlardan yararlanarak bunu sağlama yoluna gidiyorlar.

Sosyal Kanıtlar Nelerdir?

Web sitesinde ziyaretçi etkilemek için kullanılan sosyal kanıtların kapsamı çok geniş olmakla birlikte web sitesinin konusuna göre değişkenlik gösterir. Müşteri incelemeleri ve yorumları, sanayi, endüstri ve medya platformunda alınan ödüller, etkileyici onaylar, önemli referanslar, sosyal medyada o sitenin ne kadar trend olduğunun belirtilmesi gibi pek çok sosyal kanıttan yararlanılabilir.

Sosyal Kanıtlar Neden Önemlidir?

Bir firma tarafından dünyadaki en iyi ürün satılıyor olsa da; o ürünü kimse bilmiyorsa bunun bir anlamı yoktur. Bu yüzden özellikle perakendeciler için büyük ölçüde önemlidir. Tüketicilere online satış yapan web siteleri bu yöntemden sıkça yararlanırlar.

En güvenilir sosyal kanıtın çevrimiçi incelemeler olduğu bilinir. Alanında ünlü bir uzmandan gelen olumlu bir inceleme adı duyulmamış bir ürünü ya da firmayı bir gecede bile sansasyonel hale getirebilir. Sosyal medyanın bu kadar sık kullanılmadığı dönemlerde Oprah’ın Favoriler listesinde pek çok bilinmeyen ürünün ve küçük dükkanların büyük itibarlar kazandığı biliniyor.

Günümüzde küçük firmaların veya henüz bilinmeyen ürünlerin bilinirliğini artırmak ve direkt olarak spot yapmak için Kim Kardashian, Taylor Swift gibi birçok ünlüden yararlanılıyor.

Online Alışveriş Yapanlar Neye Göre Karar Veriyor?

Yapılan araştırmalar online alışveriş yapan kullanıcıların %77’lik bölümünün satın almadan önce sosyal kanıt incelemelerine göz attığını ve kararını buna göre verdiğini gösterir. Ancak ürünün ne olduğuna bağlı olarak incelemenin kullanıcı üzerinde etkisi de değişir.

Örneğin güzellik ürünleri ile ilgili yapılan bir araştırma kadın kullanıcıların %44.7’lik bölümünün müşteri incelemelerini dikkate alarak alışveriş yaptığını ortaya koyuyor. Aynı kategorideki ürünlerde satın almada etki eden faktörlerin ikinci sırasında arkadaşlarının önerilerini dinleyenler %44.5’lik bölümü oluşturuyor.

Sosyal medya kanıtları pazarlamada bilinen eski yöntemlerden olan televizyon reklamlarını, sosyal ve dijital medya pazarlamalarını ve çevrimdışı reklamları geride bıraktı. Televizyon reklamlarının günümüzde satın almadaki etkisi %17.7, dijital ve sosyal medya reklamlarının etkisi %10.2 ve çevrimdışı reklamların etkisi %6.8 olarak açıklanıyor.

Müşteri Yorumlarına Göre Satın Alanların Oranı %98

Yakın geçmişte Yotpo adlı araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankette ilginç sonuçlar elde edildi. Moda kategorisindeki müşteri davranışlarını inceleyen araştırma şirketi ankete katılanların %98’inin müşteri yorumlarına göre siparişe karar verdiğini tespit etti. Web sitesinde ziyaretçi etkileme konusunda faydalı olan müşteri yorumları, bu anket sonucuna göre müşteriler üzerinde etki eden faktörler arasında ilk sıraya yerleşti.

Daha önce o ürünü satın alan müşterilerin yaptığı yorumlara ilaveten müşteriler tarafından web sitesinde oluşturulan içerikler de sosyal kanıtlar arasında altın madeni olarak niteleniyor. Yani ürünü satın alan ve kullanan müşterilerin olumlu yorumların yanı sıra ekleyeceği fotoğraflar ve videolar yeni müşteriler üzerinde büyük etki ediyor.

E – ticaret sitelerine istenen ziyaretçilerin çekilmesi ve satış oranının artırılması için pek çok yol denenebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Müşterilerin yolladığı ya da eklediği fotoğraflar ve videolar
 • Instagram hikayeleri
 • Devamlı müşteriler tarafından yapılacak paylaşımlar

Bunlar bir web sitesi için kullanılacak en önemli sosyal kanıtlar olmakla birlikte yazımızın devamında günümüzde perakende sektörünün önemli markaları tarafından kullanılan bazı yöntemler anlatılmıştır.

Web Sitesinde Ziyaretçi Etkilemek için Kullanıcı Yorumlarını Sunmak

Yazımızın buraya kadar olan bölümünde bir markanın ya da firmanın kullanması gereken en önemli sosyal kanıtın müşteri yorumları olduğunu belirttik. Web sitesinde ziyaretçi etkilemek için kullanılan yorumlarının doğru programlandığı takdirde etkili olduğu aşağıda şıklar halinde sıralanmıştır.

 • Online alışveriş yapanların %87’lik bölümü alışveriş yapmadan önce o ürün ile ilgili internette araştırma yapıyor.
 • Alışveriş yapanların %6’lık bölümü sipariş öncesinde ürün incelemesi ve yorumlarını okuyor.

Potansiyel online alışveriş mağazası müşterileri, daha önce alışveriş yapan kişilerin yorumlarını, eleştirilerini ve ürünlerle ilgili ekledikleri fotoğrafları incelediklerinde satın alma kararlarını netleştiriyorlar. Bu nedenle müşteri yorumları, web sitesinde ziyaretçi etkilemek adına son derece faydalı olan sosyal kanıtlar arasında önemli yer tutuyor.

Kullanıcıların Eklediği Fotoğraflardan Yararlanmak

Tüketicilerin %77’lik bölümü satın alacakları ürünü kullanan müşterilerin paylaştıkları fotoğraflarında, aynı markanın kendi fotoğraflarından daha çok ciddiye alıyor. Potansiyel müşterilere kullanıcı fotoğraf içeriklerinin gösterilmesi ürün siparişlerinde kritik rol oynuyor. Bir markanın en özgün temsilcileri o markanın müşterileridir. Bu yüzden kullanıcı fotoğraflarının web sitesi içeriklerine dahil edilmesi güven oluşturmak ve ürünün keşfedilmesi açısından önemlidir, direkt olarak satın almaya teşvik eder.

Fakat bu fotoğrafların eklenmesine karar verildiğinde üst düzey olumlu etki alınması için bir strateji oluşturmak gerekir. Web sitesinde ziyaretçi etkilemek adına uygulanan bu stratejinin ipuçları şu şekildedir:

 • Doğru kullanıcı fotoğraflarının, doğru galerilerde gösterilmesi ziyaretçilerin web sitesinde gezinmesi sırasında kritik noktadır. Fotoğraflar eklenirken bu düşünceyle hareket edilmesi alışveriş yapanların zamandan kazanmasını, daha çabuk karar vermelerini ve bir an önce sipariş vermelerini sağlar.
 • Web sitesindeki kullanıcı görsellerinin tutarlı ve birbiriyle uyumlu olması gerekir. Arka planı uygun olmayan görseller siteye uyumlu hale getirilebilir. Zevkli tasarımlarla zenginleştirilerek ziyaretçilerin ilgisini çekmek başarı ve satış sağlayacaktır.

Web Sitelerinin Sayfa Düzenine Önem Vermek

Web sitesinde ziyaretçi etkilemek için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur sayfa düzenine önem vermektir. Bir web sitesinde bulunan her sayfanın ayrı bir amacı vardır. Sayfaların amacı ziyaretçilere ilham vermek, keşfetmelerini sağlamak, eğitmek ya da işlem yapmaya yönlendirmek seçeneklerinden hangisi olursa olsun; gerçekten etkili olmaları sağlanmaya çalışılmalıdır. Fotoğrafların belli bir düzende olması ziyaretçilere ilham vermenin etkili yollarındandır. Seçimler her ne kadar sonsuz gibi görünse de siteye uygun tasarımlar seçilerek bu strateji uygulanabilir.

Ziyaretçilerin ilgisini çekecek pek çok fotoğraf düzeni vardır. Yaratıcı bir kolajla ya da süslü bir düzenle sayfalar daha cazip hale getirilebilir. Bunun yanı sıra işlevselliğe dikkat etmek de önemlidir. görsellerin büyüklüğü, aralıkları gibi detaylar sayfanın düzeni için gereklidir. Ziyaretçilerin satın almaya giden yolunun kolaylaştırılması konunun püf noktasıdır.

Instagram’da Kullanıcı Hikayeleri Yayınlamak

Instagram dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. bu yüzden sosyal kanıt stratejilerindeki en etkili ve kritik yoldur. Instagram’ın Hikayeler ve Öne Çıkanlar özellikleri sayesinde web sitesinde ziyaretçi etkilemek mümkün olurken, aynı zamanda kullanıcıların yaşam tarzları, satın aldıkları ürün ve hizmetler, sevdikleri ürünler belirlenebiliyor. Platformun sık kullanılan bu özellikleri firmalara da Instagram hesaplarında sadece görselleri değil, ürünleri ile ilgili hikayeler sunma fırsatı veriyor. Müşteri yorumlarının yanında Instagram hikayelerini kullanmak yaratıcı olabilir.

Daha yaratıcı bir hamle yapmak isteyen web sitesi sahipleri Instagram’da müşterilerine kendi hikayelerini paylaşma şansı verebilirler. Hikaye oluşturmaya ve potansiyel müşterilere sunmaya izin veren web siteleri satış getirilerini artırabilirler. Ancak yapılan araştırmalar bu yolun şimdiye kadar sadece %4’lük oranda kullanıldığını gösteriyor. Her gün 300 milyon kişinin Instagram Hikayeler özelliğini kullandığı düşünülürse geriye kalan %96’lık oranın bir kayıp olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu durum uzmanlar tarafından mevcut ve en hızlı büyüyen bir kanalı kullanamama konusunda firmaların başarısızlığı olarak niteleniyor.

Toplulukların Bir Araya Getirilmesi

Günümüzün en başarılı perakende markaları hedef müşterilerine hitap etmek üzere ortak değerler, müşteri deneyimleri ve ürünler oluşturur. Bunları paylaşmak için de bir topluluk haline getirdikleri kişilerden yararlanırlar. Sosyal kanıtın en doğru birleşimi yorumların, tavsiyelerin görüntülerin ve daha fazlasının bir araya getirilmesinden oluşur. Bir markaya dair topluluklarının oluşturulması güçlü yükselişin temellerinin atılmasına yardım eder.

Başarılı markalar devamlı ve ilgi çekici topluluklar oluşturmak için bazı yollar izlerler. Topluluk oluşturmaya dair atılan adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Web sitesiyle ilgili ve bilgi sağlayan bir alan yaratmak
 • Müşterilerin online olarak toplanabilecekleri forum benzeri alanlar oluşturmak. (Bu platformlarda kişilere ait olma hissi kazandırılır, markayla duygusal bağ kurması sağlanır, sadık müşteriler elde edilerek satın alma eğilimi artırılır)
 • Yeni müşterilerin ürünler hakkındaki yorumları mevcut müşterilerden duymasını sağlamak

E-ticaret alanında en hızlı büyüyen markalardan biri olarak bilinen güzellik ve kozmetik markası Glossier sadık bir topluluk oluşturmasıyla bu başarısını elde etmiştir. Glossier bu topluluğu aşağıdaki stratejiyi uygulayarak gerçekleştirdi.

 • Ürünlerini izleyicilerine özel olarak uyarladı.
 • Satın alma dahilindeki bir takım müşteri deneyimini yeni müşterilere tanıttı.
 • Pop-up dükkanlarına vurgu yaptı.
 • Müşteri yorumlarını ve tavsiyelerini sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Glossier bu adımlarla marka bilinirliğine katkı sağlamakla kalmayıp, güzellik sektöründeki en büyük markalar arasına adını yazdırmayı başardı.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/social-proof-types/318667/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır