Bağlantıları atla

YouTube’tan Haksız Telif Kazançlarına Engelleme!

YouTube videolardaki telif hakkı ile ilgili haksız iddialarda bulunulmasının ve video üreticilerinden haksız telif kazançları elde edilmesinin önünü kesmeye devam ediyor.

Haksız Telif Kazançları Engelleniyor

Telif hakkı sahipleri bir şarkı, çok kısa bir video içerikte kullanıldığında dahi kazanç elde etme yoluna gidiyorlar. Telif hakkı araçlarından yararlanan kişiler, bu araçları video üreticisinin kontrolü dışında arka planda kullanılan müziklere karşı da kullanıyorlar. Araçlara bu yönde bir talepte bulunulduğunda video üreticisinin sağladığı bütün gelir içerikteki şarkının teklif hakkı sahibine aktarılıyor.

Güncelleme Sadece Manuel Taleplerde Geçerli!

YouTube tarafından yapılan güncellemeye göre telif hakkı araçlarını kullananlar manuel olarak ve tek seferlik talepte bulunabiliyorlar. Bu uygulama ile kısa kısa müziklerin kullanıldığı videolardan haksız kazanç elde edilmesi engellenmiş oluyor. YouTube’un bu güncellemesi sadece manuel olarak yapılan telif hakkı taleplerinde geçerli oluyor. Platformun içerik kimliği eşleştirme sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulan telif hakkı taleplerinde bu uygulama devrede olmuyor.

Telif Hakkı Taleplerinin Büyük Çoğunluğu Otomatik

YouTube tarafından yapılan açıklamalarda telif hakkı taleplerinin büyük bir kısmının otomatik olarak oluşturulduğu, bu taleplerin güncellemeden doğan yeni uygulamadan etkilenmeyeceği belirtiliyor. Güncellemeye rağmen haksız yere telif hakkı talebinde bulunan kişilerin bu talepleri askıya alınarak bekletilecek.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/youtube-stops-copyright-holders-from-making-unfair-claims-against-creators/321787/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır