Satın alma davranışlarının yüzde 93’lük kısmının online aramalar yaparak başladığını biliyor muydunuz?

header-png

2020 yılı itibariyle her birey, 24 saat içerisinde ortalama 2000 reklam ile karşılaşıyor. Peki bu reklamlardan kaç tanesi gerçekten ilgi alanına giriyor ya da aklında kalıyor? Oranın ne kadar düşük olduğu tahmin edebilirsiniz. İçerik pazarlaması sayesinde hedef kitlenizin için faydalı içerikler üreterek onların size gelmesini sağlayabilirsiniz.

2017 yılında yayınlanan verilere göre Dünya genelinde Google’da sadece 1 dakika gibi bir süreçte 3,5 milyon arama yapıldığı, YouTube’da 4,1 milyon video izlendiği, Instagram’daysa 50 binin üzerinde fotoğraf yüklendiği biliniyor. Eşdeğer olarak televizyonlarda, sokaklarda yer alan panolarda, mağazaların vitrinlerindeyse reklamlar/tanıtımlar yayınlanıyor. Peki bunlardan hangisi müşterilerin ilgilerini çekiyor?

İçerik, sadece metinden ibaret değildir. Kısacası sunulmak istenen fikrin, duygunun ve düşüncenin bütün hali olarak tanımlanan içerikler, internet kullanım oranının yükselmesi, bireylerin merak ettiklerine giden yolda yaptıkları aramaların sıklaşması ile birlikte günümüzde önemli bir iletişim aracı olmuş durumda. Günümüzde adeta sonsuz bir okyanusa dönüşen içeriklerin arasından markalar, kendi kimliklerini ön plana çıkartmak amacıyla içerik üreterek, pazarlama metodlarının içerisinde içeriklere yer veriyor.

İçerik pazarlaması sayesinde hedef kitlesiniz içerisinden yeni bir payda elde etmeniz mümkünken, aynı zamanda mevcut kitlenizle sahip olduğunuz etkileşimi de yükseltebilirsiniz.

Günümüzde tüketicilerin yüzde 70’inden fazlası, herhangi bir mecrada gördükleri reklamlardan ziyade, kendi sorguları eşliğinde gerçekleştirdikleri aramalar onucunda okudukları makalelerin, izledikleri videoların ya da inceledikleri görsellerin kendilerine daha çok yardımcı olduğunu, bu tarz iletişimlerin geleneksel iletişim yöntemlerinden daha çok tercih edilmesini tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Hedef Belirlenmesi:

İçerik Stratejisinin Belirlenmesi:

İçeriklerin Hazırlanması:

İçeriklerin Takip Edilmesi:

Sürdürülebilir İçerikler

İçerik Pazarlamasında Başarılı Olmanın Sırları

İçerik pazarlaması sürecinde başarılı olmanın en temel sırrı, üretilen içeriklerde satış yapmayı hedeflemek yerine internet sitenizi ilgili bilgi eşliğinde ziyaret eden kullanıcıya en doğru bilgiyi sunmaktır. Kullanıcılar, her gün 2000’in üzerinde reklama maruz kaldığı için, yaptığı arama sonuçlarında genellikle kendisine bir şey pazarlanmasından ziyade, arama yaptığı bilgiyi öğrenmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamdaysa anahtar kelime analizini doğru yapmak ve hedef kitlenizi doğru tanımak önem arz etmektedir.

Bunu örnek bir vakayla inceleyelim. İnternette bir arama motorunda “iş bilgisayarı” kelime grubunu aratan bir kullanıcı, henüz bir bilgisayar markasına ya da modeline karar vermek için değil, hangi bilgisayarların bu gruba girdiğini görmek için arama yapmaktadır. Eğer bizim bilgisayar satışı yapan bir e-ticaret sitemiz varsa, bu kullanıcıya iş bilgisayarları sattığımız sayfadan önce “İş Bilgisayarı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?” başlıklı içeriğimizi göstermemiz gerekir. Kullanıcının bu içeriği ziyaret etmesiyle birlikte kullanıcının karar mekanizmasına ortak olmuşuz demektir. Devam eden sürecin yönetimiyse daha basit. İlgili içeriğimizde kullanıcıya dikkat etmesi gereken tüm kriterleri gösterdikten sonra, içeriğimizin sonundan “2020’de En Yüksek Performanslı İş Bilgisayarları” başlıklı içeriğimize yönlendirme yapacağız. Bu içeriğimizdeyse 2019 ve 2020 yıllarında üretilen, yapılan testlerden alınan performans sonuçlarına göre sıralanmış olan ve internet sitemizde de satışı gerçekleştirilen ürünlerin genel bilgilerini göstereceğiz. Kullanıcı, bu içerikte bir bilgisayar tercihi yaparsa ve alışveriş eylemini hemen gerçekleştirecekse, fiyat karşılaştırmalarıyla birlikte aksiyona geçecektir. Sadece bilgi edinmek istiyorsa da satın alma aşaması öncesinde internet sitemizi farklı arama sorgularıyla tekrar ziyaret edecektir. Bu ziyaretlere yeni anahtar kelime hedefleriyle hazırlanmamız gerekir.

Unutmayın, içerik pazarlaması; dijital pazarlama stratejiniz için sadece bir basamaktır. Hem SEO hem dijital reklam hem de geleneksel reklam çalışmalarınızla entegre bir şekilde içerik pazarlaması sürecinizi yönetmelisiniz!

İçerik Örnekleri

Müslüman kadınların tesettüre girmesi ve örtünmesi için gerekli olan eşarp, pek çok farklı kumaştan farklı şekil ve modellerde üretilebilmektedir. Tafta eşarp ise, adından da anlaşılacağı üzere tafta kumaştan üretilen, tok bir duruma ve ipeğe benzer ancak yanar dönerli bir görünüme sahip olan eşarp türü olarak ifade edilmektedir. Kadınların uzun yıllar boyunca kullanmış olduğu bu tafta eşarp, son yıllar oldukça popüler bir hal almıştır. Bunun nedeni ise hem artış gösteren eşarp fiyatları, hem de tafta eşarpların kolay ve şık kullanımı olarak gösterilebilmektedir.

Tafta eşarp modelleri, yüzlerce alternatifi ile kadınların beğenisine sunulmaktadır. Desenli ve renkli modellerin bulunabileceği tafta eşarplar, ayrıca tek renk ve düz modellere de sahip olabilmektedir. Bu nedenle de her kadının kıyafetine ya da zevklerine uyum sağlayabilmektedir.

Tafta Eşarp Yazın Kullanılır mı?

Tafta eşarp yazın kullanılır mı?” sorusu, günümüzde başta yeni tesettüre giren kadınlar olmak üzere pek çok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Hangi mevsimde ne tür eşarplar kullanılması gerektiği hakkında bilgi edinmek isteyen kadınlar, bu soruya da yanıt arayabilmektedir.

Tafta eşarplar kış ve bahar aylarında olduğu üzere yaz aylarında da kullanıma uygun eşarplardandır. Normal şartlarda yaz aylarında pamuktan üretilen ya da yüzde 100 ipek eşarpların kullanımı tavsiye edilirken, tafta eşarplar da bu mevsimde kullanılabilmektedir.

Tafta Eşarp Nasıl Bağlanır?

Tafta eşarp bağlanış şekli, diğer eşarp modelleri ile hemen hemen aynıdır. Tafta eşarp kullananlar bu eşarpların duruşundan ve kullanımından oldukça memnun olurken, pek fazla kayma yapmaması ve uzun süre bozulmadan kalması ise kadınları cezbeden özelliklerindendir.

Tafta eşarbı bağlamak için öncelikle üçgen şeklinde katlayarak başa örtmek gerekir. Ardından yüz hatlarına göre kenarlarında katlayarak çene altından iğnelemek, uçlarını ise boyna dolayarak arkadan bağlamak yeterli olacaktır. Dilerseniz sabit kalması ve kaymaması için kenarlarını ve tepesini iğne ile tutturabilirsiniz.

En Kaliteli Tafta Eşarp Modelleri İçin Hedisam’ı Ziyaret Edebilirsiniz!

Hedisam.com, birbirinden kaliteli ve hoş görünüme sahip tafta eşarp modellerini en uygun fiyatlarla alıcılarına sunmaktadır. Tek renk olan ve birçok renk alternatifine sahip olan tafta eşarp modelleri, internet sitesi üzerinden kolaylıkla sipariş edilebilmektedir.

Sitesimizde yer alan form çayları arasında olanTeff Form Çayı 20 Süzen Poşet – 60 Gr adlı ürünümüz yerli üretimdir. Bu ürünümüz içeriğindeki bitkiler sebebiyle zayıflamaya ve form tutmaya etki eder. Sitede ücretsiz kargo uygulaması devam etmektedir. Siz de hemen sipariş vererek bu ürününü faydalarını görebilirsiniz. Paket içeriği 20 adet 60’ar gramlık tek kullanımlık poşetten oluşur.

Teff form çayın içeriğinde bamya çiçeği, funda, biberiye, sandaloz sakızı, yeşil kahve, kitre zamkı, mate yaprağı, tarçın, yeşil çay, kuşburnu, kinoa tohumu, barut ağacı kabuğu, chia tohumu, lepidyum, aspir tohumu, kiraz meyve sapı, mac, açai ve limon otu bulunur.

Teff form çayın kullanımı ile ilgili ise kahvaltılardan yarım saat önce tüketilmesi gerektiği, sıcak suya 1 adet poşetin boşaltılacağı, 10 dakika dinlenmeye bırakılarak içilmesi gerektiği belirtiliyor.

e-Aktariye.com’un yerli üretim ürünlerinden olan Teff Form Çayı 20 Süzen Poşet – 60 GR başlıklı ürünü sitedeki Bitkisel Çaylar – Aromatik Sular – Sirkeler adlı ana kategorisinde yer alır. Bu ürünümüz ve daha fazlasına aşağıdaki kategori adlarından ulaşılabilir. Ürünlerimize kargo ücreti ödemeden sahip olabilirsiniz.

Baharatlar ve baharatlı yemekler yüzyıllardan beri dünya mutfağında olduğu gibi Türk mutfağında da önemli yer tutar. Kimi baharat yemeklerde çeşni olarak kullanılır, kiminin aroması yemeklerin vazgeçilmezi olur. Bazı baharatlar vardır ki; belirli yemeklerle adı aynı anda anılır. Yemeklerin lezzetini veren pek çok baharat neredeyse her evde bulunur. Bunların aynı sıra bazı baharatlar da nadir olarak kullanılır ve çok da bulunmaz. E-Aktariye.com olarak Türkiye ve Türk mutfağındaki baharatların sık kullanılıyor olmasından yola çıkarak adı bilinen ve az duyulan yüzlerce baharata sitemizde yer verdik. Bu baharatları Baharat Çeşitleri kategorimizde topladık. Bu başlıklı ana kategorimizden ve alt kategorileri olan Nadir Baharatlar ve Sofralık Baharatlar alt kategorilerinden ulaşabileceğiniz her baharatın kendine özel açıklaması da sayfalarında yer almaktadır.

Baharat çeşitleri denince akla gelen onlarca çeşit bilinen ve sofralarda yer edinmiş olan baharat vardır. Bu baharatlar Baharat Çeşitleri kategorimizde Sofralık Baharatlar alt kategorisinde yer almaktadır. Bu kısımda herkesin evinde kullandığı, yemeklerde, hamur işlerinde sıkça yer bulan ve hepimizin adını bildiği, tanıdığı baharatlar bulunur. E-Aktariye.com sitesindeki her ürünümüz için geçerli olduğu gibi bu kategorideki baharatlar her ne kadar tanınırsa tanınsın ürün açıklaması kısmında bilmeyenler için tanıtılmıştır. Yemeklerinizde kullandığınız hangi baharatın ne işe yaradığı, bildiğimiz ya da bilmediğimiz faydalarının neler olduğu detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sürekli e-Aktariye’den alışveriş yapan müşterilerimiz bu açıklamalarımızı bilir ve yararlanırlar.

Sofralarımızda çok yer almayan hatta belki de adını bile ilk kez duyduğumuz baharat çeşitlerine de yer veren e-Aktariye bunları Aktariye ana kategorisinin Nadir Baharatlar alt kategorisinde toplamıştır. Özellikle Anadolu’da geçmiş zamanlarda bilinen ve kullanılan birçok nadir baharat çeşidi e-Aktariye aracılığıyla satışa sunulur. Bu baharatların adını ilk kez duyanlar için yine ürün açıklamasında nerelerde kullanıldığı, ne gibi faydalarının olduğu yazılmıştır.

Sitemizdeki Aktariye kategorisinin altında bulunan Sofralık Baharatlar ve Nadir Baharatlar alt sayfalarından e-Aktariye müşterileri için özenle seçilmiş ve satışta olan yüzlerce bahara çeşidine ulaşabilir, daha önce kullandıklarınızı ve ilk kez deneyecek olduklarınızı sitemiz aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Şekerbank’ın 30 Haziran dönemine ait konsolide olmayan mali tabloları açıklandı. Bu kapsamda bankanın 2. Çeyrek dönemdeki aktif büyüklüğü yıllık yüzde 21 oranında büyüyerek 32,6 milyar lira seviyesine çıktı. İlk 6 aylık dönemdeki net karı ise 71,4 milyon lira olarak açıklandı.

Haziran dönemi sonunda Şekerbank’ın toplam kredi hacmi 22 milyar lira seviyesine ulaşırken, yıllık KOBİ kredilerinin büyümesi ise yüzde 28 olarak açıklandı. Haziran sonunda bankanın mevduat büyüklüğü ise geçen senenin sonuna kıyasla yüzde 26 oranında yükselerek 21,4 milyar lira seviyesine ulaştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, üretime destek verme misyonuyla kredilendirme politikasında önceliklerinin KOBİ ve çiftçiler olduğunu, ilk yarı bilançoda kredi portföylerinin yarısını çiftçi ve KOBİ’lere kullandırdıkları kredilerden meydana geldiğini, son 1 senelik süreç incelendiği zaman en çok kullandırdıkları kredilerin KOBİ kredileri olduğunu ve bunun kullandırma oranının yüzde 28 yükseldiğini söyledi.

Annenize Hediye Edebileceğiniz Birbirinden Farklı Masa Örtüleri Güldeko’da!

Merak Ettikleriniz

Bir İçerik Kaç Kelime Olmalı?
SEO çalışmalarının olmazsa olmazı kaliteli içerikler üretilmesidir. İçeriklerin kelime sayısına dair belirli bir kural yoktur. Bu noktada önemli olan içeriklerin özgün olması, net ve doğru bilgi vermesi, kullanıcıyı tatmin etmesi, arama motoruna yöneltilen soruyu en doğru şekilde cevaplamasıdır. İçeriğin kelime sayısının anlatılacak konuya göre belirlenmesi en doğrusu olacaktır.
Anahtar Kelime Nedir?
Anahtar kelimeler bir içeriğin ya da internet sayfasının özeti olarak nitelenebilir. Google’da arama yapan ya da sorusuna cevap arayan kullanıcılara doğru anahtar kelime seçimi ve kullanımı ile ulaşılır. SEO çalışmalarının başarısının büyük bir kısmını anahtar kelimelerin doğru belirlenmiş olması sağlar.
H1, H2, H3 Nedir?
Heading etiketinin web sitelerinin kodlarında yazılma şekli “H”’dir. H etiketleri Google’ın o sayfa ile ilgili bilgi edinmesini sağlar. H1, etiketlerin en önemlisidir, sayfanın konusunu kullanıcılara en etkili şekilde sunmayı amaçlar. H2, sayfanın ya da içeriğin H1’de belirtilen konusunu parçalara ayırmak için kullanılır. İçeriklerde H2 kullanılması kullanıcı deneyimi ve SEO açısından önemlidir. H3, üçüncü düzey başlık olarak nitelenir. H2 ile bölünen içerik parçalarının daha ayrıntılı olarak anlatılması halinde kullanılır.
Etiket Nedir?
Web siteleri için yazılan içeriklerin anahtar kelimeler aracılığıyla birbirine bağlanmasını sağlayan kelimelere “etiket” denir. İçeriklerde en fazla 3 adet etiket kullanılması uygundur. Web siteleri için belirlenen etiketler tek bir yazıda değil, ilgili diğer yazılarda da kullanılır.  Kaliteli içerik ve doğru etiketler SEO çalışmasında başarı sağlar.
Basın Bülteni Hazırlıyor musunuz?
Markanızın ya da web sitenizin basında bilinirliğinin artırılması, sunduğunuz ürünlerin veya hizmetlerin ücretsiz olarak farklı kaynaklarda yayınlanması için hazırlanan yazılar olarak bilinen basın bültenleri tarafımızca hazırlanmaktadır. Basın bülteni hazırlayan yazar ekibimiz bu konuda da uzmandır. Uçsuz bucaksız bir mecra olan internet ortamında var olabilmek ve markanıza dikkat çekebilmek için basın bültenleri oldukça etkilidir.
Ürün Açıklaması Hazırlıyor musunuz?
Firma olarak uzmanlık alanlarımızdan biri de ürün açıklaması hazırlamaktır. E-ticaret sitenizde satışta olan tüm ürünlere dair net bilgilerden oluşan ilgi çekici ürün açıklamalarını özenle hazırlamaktayız. Açıklaması yapılacak ürünlerle ilgili yapacağımız araştırmalar sizden alacağımız bilgilerle profesyonel bir şekilde harmanlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunulur.
Blog İçeriği Hazırlıyor musunuz?
Blog içeriği oluşturma konusunda uzman olan ekibimiz tarafından işbirliği yaptığımız web sitelerine destek sağlanmaktadır. Blog yazarlarından oluşan kadromuz bir blogda yer alan içeriklerin kaliteli olmasının kullanıcı deneyimi ve Google sıralaması açısından öneminin farkındadır. Web sitenizde oluşturacağınız blog kategorisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Tanıtım Yazısı Hazırlıyor musunuz?
SEO çalışmalarının etkili yöntemlerinden biri olan tanıtım yazılarını da talebiniz doğrultusunda hazır hale getirmekteyiz. Web siteniz için hazırlayacağımız tanıtım yazıları bir yandan ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi, diğer yandan sitenizin tıklanma oranlarının artmasını amaçlar. Usulüne uygun hazırlanmayan tanıtım yazılarının Google sıralamasını olumsuz etkileyeceğini unutmamanızı tavsiye ederiz.
İçerik Dağıtımı Yapıyor musunuz?
SEO çalışmalarının vazgeçilmezi olan içerik üretimi ile ilgili çalışmalarımız yoğun olarak devam etmektedir. Bizden SEO hizmeti alan web sitesi sahiplerine içerik hizmeti verebildiğimiz gibi içeriklerle ilgili bağımsız taleplerinizi de kabul etmekteyiz. İçeriklerimiz yüzde 100 özgün ve kaliteli bir şekilde hazırlanmaktadır.
Hangi Alanlarda İçerik Üretiyorsunuz?
Uzman yazar kadromuz oldukça kalabalıktır. Yazarlarımızın her birinin uzmanlık alanı farklı ve geniştir. Bu nedenle her sektörden firmaya, her konuda içerik üretimi yapabilmekteyiz. İster web siteniz olsun, ister e-ticaretsiteniz olsun her konuda ve her çeşit içerik yazımı için bize gönül rahatlığıyla ulaşabilirsiniz.
İçerikleri Kaç Günde Teslim Ediyorsunuz?
Web siteniz için tarafımızca hazırlanacak olan içeriklerin teslimi için planlanan sürelerde aksama yaşamazsınız. İçeriklerin kaç adet olacağı, araştırmanın ne kadar süreceği ve ortalama içerik boyutu hakkında karşılıklı konuşmalarımız sonucunda belirlenir ve anlaşmaya vardığımız süre içinde sorunsuz şekilde teslim edilir. Yazar ekibimiz konusunda uzman ve hızlı çalışan kişilerden oluşur.
Önyazı Hazırlıyor musunuz?
Web siteleri için yaptığımız SEO çalışmalarına destek ve sitenin bilinirliğinin artması için ön yazılar da hazırlıyoruz. Ekibimiz tarafından hazırlanan tüm içeriklerde olduğu gibi ön yazılarda da anahtar kelime kullanımına dikkat ediyor ve Google sıralamasına olumlu katkı sağlıyoruz.