Dijital Pazarlama, İçerik

Blog İçeriklerini Güçlendirmek için 6 Kolay İpucu!

Kullanıcıların bir blog yazısıyla karşılaştıklarında bu yazıyı okumak için zaman ayırmaları ya da okuma listelerine eklemelerine karar vermeleri 1 dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor. Oluşturulan site blog içeriklerinin ziyaretçiler tarafından okunabilir olarak nitelenmesi için bazı özellikler taşıması gerekiyor. Blog içeriklerini güçlendirmek için yapılması gerekenler hakkında 6 maddelik kısa ama önemli bir liste çıkarttık.

Blog İçeriklerini Güçlendirmenin İlk Sırrı:

Okuyucu yazılarda aşağıdaki özelliklerin bulunmasını istiyor.

 • İçerikte uzmanların tavsiyelerinin yer alması
 • İçeriğe eklenen görsellerin başka sitelerden alınmamış, kaliteli ve orijinal olması

Bu özelliklere sahip içerikler, diğerlerine göre çok daha fazla ziyaretçi trafiği yakalayabiliyor. Yazının devamında içeriğin kalıbı bozulmadan nasıl ziyaretçilerin daha çok ilgisinin çekilebileceğinden, en kısa zamanda doğru içeriğin nasıl hazırlanacağından bahsederek bu konuda kendini geliştirmek isteyen kişilere faydalı olmayı umuyoruz..

1. İçeriğinizde Uzman Tavsiyelerine Yer Verin!

Web sitesi içeriklerinde uzman tavsiyelerinin yer alması sitenin güvenilirliğinin artmasını sağlar. Paylaşılan tavsiyeler kişilerin sayfada daha çok kalmasına yarar. Sitede yer verilmek istenen uzmanlarla iletişime geçmek ve fikirlerini de içerikte belirtmesini sağlamak işe yarayacaktır. Genel olarak uzmanlar bunu geri çevirmez ve kendileri de yeni bir kitlede yer edineceklerinden kabul ederler.

Uzman Tavsiyelerine Yer Vermek için Hangi Yollar İzlenir?

 • Web sitesinizle ya da markanızla daha önce ilişki kurmuş uzmanlar varsa, ilk etapta bu uzmanların bir listesini çıkartın ve profesyonelliklerine göre sıralayın. Eğer şimdi yazacağınız konu, bu uzmanlardan herhangi bir tanesinin odak noktasına giriyorsa, tebrikler; ilk uzmanınızı buldunuz! Ancak bu noktada site yöneticisi bazı sorularla karşılaşacağından konuya tam hakimiyet gerekir. Bu noktada bir çekinceniz varsa, daha çok hakim olduğunuz bir konu hakkında blog yazısı kaleme almayı düşünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.
 • Konunun uzmanlarıyla daha önce hiç iletişime geçilmemiş olması halinde arama operatöründen faydalanabilirsiniz. Yardım alınarak bu kişilere ulaşılabilir. İnternette daha önce web siteniz ya da markanız hakkında fikir bildiren kişilere ulaşmak için Google’dan da yararlanılabilir. Bu hizmet sayesinde daha önce siteye girenleri bulmak mümkündür.

Eğer daha önce bir arama operatörü kullanmadıysanız bunu sizin için özetleyelim: Google”da aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi “intext” ve “site” komutlarını kullanarak marka adınızı geçirerek sizden bahsetmiş olan internet sitelerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

[code]intext: [MARKA ADINIZ]-site: yoursitename.com[/code]

 • Ayrıca Ahrefs’ten de yararlanılabilir ve siteye daha önceden girmiş olanların nerelerden yönlendikleri görebilirsiniz.
 • Eğer internet sitesi sahipleriyle bu konuda bir iletişim kurma başarısı gösterememişseniz; konunuzla alakalı daha öne üretilmiş içeriklerde, yine metninizin akışına göre bir alıntı bölümü ekleyebilir, içeriğinizi yayınlamanız sonrasında da ilgili yazı linkinizi Twitter, Linkedin gibi sosyal medya araçlarından (ya da mailden) metin sahibine göndererek bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu adımların herhangi birisinde başarıya ulaşıp, blog içeriğiniz için ilgili uzmandan bir görüş almayı başardıysanız; bir adım daha ileri giderek ilerleyen aşamalarda o uzmanın yapacağı araştırmalara bu yazıya atıf ekleyebileceğini de hatırlatabilirsiniz. 🙂

2. İçeriğinizde Araştırma Sonuçlarından Faydalanın!

Blog içeriklerini güçlendirmek, aslında güçlü bir blog içeriği oluşturmak adımı atlandığı için ortaya çıkar. Bir blog içeriği hazırlarken, bu konuda daha önce yapılmış araştırmaları tespit etmeli ve bu araştırmaları mutlaka incelemelisiniz. Eğer içeriğinizin oluşturulma aşamasında araştırma safhasını eş geçtiyseniz şimdi araştırma aşamasını tekrar devreye sokmanın zamanı geldi demektir!

Bilgi veren içerikler hazırlanırken konu hakkındaki ilginç gerçeklerden bahsetmek, istatistiklere yer vermek önemlidir. Ancak bunların okuyucunun dikkatini çekecek hale getirilmesi, sıkıcılıktan uzaklaştırılması da önem taşımaktadır.

Hangi Araştırma Sonuçlarından Faydalanılabilir?

 • Google Tüketici Barometresi: https://www.consumerbarometer.com/en/insights/?countryCode=UK
 • Hubspot Araştırmaları: https://blog.hubspot.com/news-trends/tag/research
 • eMarketer: https://www.emarketer.com/
 • Pazarlamasyon: https://pazarlamasyon.com/trend-raporlar/
 • Statista: https://www.statista.com/
 • TÜİK: http://tuik.gov.tr/

3. İçeriklere Dikkat Çeken Görsellerin Eklenmesi

İnternet sitelerindeki yazılara eklenen görseller o yazının kalitesini düşürebileceği gibi, artmasını da sağlayabilir. Buradaki püf noktası konuyla alakalı, orijinal, internette sık kullanılmayan, canlı ve çözünürlüğü yüksek görsellerin tercih edilmesidir. Blog içeriklerinde stoklardaki görsellerin direk kullanılmaması da önemlidir. İçeriklerde bu kriterlere uygun görseller kullanmak için Canva ve benzeri araçlardan yararlanılabilir. Eğer blog konseptiniz stok fotoğraf üzerine kurulmuşsa ve siz bunu değiştirmek istemiyorsanız, fotoğrafların farklı alanlarını kroplayabilir, renklerinde değişiklik yapabilir, size özel hale getirebilirsiniz. SEO çalışmalarında içeriklerde kullanılan görsellerin de etkisinin olduğu unutulmamalı, görseller Google’da sıralamaya girecek şekilde optimize edilmelidir.

4. Anahtar Kelime Araştırması Yapılması

Hazırladığınız blog içeriğinin Google SERP (Search Engine Results Page)‘te yer alması istenen bir içerik için anahtar kelime araştırması yapılması kaçınılmaz bir nokta olarakdır. Anahtar kelime araştırmaları içerik yazılmaya başlanmadan önce yapmanız yazım sürecinizi kolaylaştıracağı gibi, daha önce yayınlanmış içerikleri de kontrol ederek kapsama giren yeni anahtar kelimelerin eklenmesini sağlamak sitenize oldukça güç katacaktır. Web sitelerinin yeni gönderilerinde doğru arama sorgularının cevapları olan anahtar kelimeler yer almadığı sürece istenen arama trafiğine erişmek mümkün olmaz.

İçeriğinizin ne kadar güçlü olduğunu düşünürseniz düşünün; eğer potansiyel arama sorgularına içeriğinizde yer vermediyseniz organik trafik elde etmeniz imkânsız hale gelecektir.

Arama motorunda en çok aratılan anahtar kelimelerin tespit etmek için birden fazla yöntem ve ücretli/ücretsiz araç mevcut. Arama sorgularında en çok kullanılabilir yanıt veren araçlardan biriyse SEMrush Keyword Magic. Bu araç en çok aratılan 3 anahtar kelimenin yanı sıra aratılan anahtar kelime öbeklerini de listeliyor. İçerik üretiminden önce anahtar kelime seçimini önemsemek daha çok kişiye ulaşarak etkileşim kurmak anlamına gelir. SEMrush ya da Ahrefs gibi anahtar kelime belirleme araçlarından faydalanarak içeriklerinizin organik sorgularda daha fazla kişiye erişmesine, dolayısıyla daha fazla internet sitesinden kaynak olarak gösterilme başarısına sahip olabilirsiniz.

5. Başlık ve Meta Açıklamasının Belirlenmesi

İçerik için bir anahtar kelime listesi belirlenmesinin ardından bu kelimelere içerikteki meta açıklamasında, URL’lerde ve ana başlıkta yer verilmesi gerekir. Burada unutulmaması gereken meta açıklamasının ve başlığın karakter sayısının sınırlı olduğudur. Başlığın arama motoru sonuç sayfasında tam olarak çıkması için karakter sınırına dikkat edilmesi gerekir. Herkes Google’da arama yaparken bir blog sahibi ya da bir SEO uzmanı gibi davranmıyor. Haliyle çıkan sorguları da okuyup, ona göre internet sitesine giriş yapıyor. Bu yüzden ilgi çekici, konuyla doğrudan odaklı, harekete geçirici kelime grupları barındıran başlık ve meta açıklamaları her zaman internet sitenizi birkaç adım yukarı taşımayı başarır.

Yukarıdaki görselde bu yazı için hazırladığımız meta başlığı ve açıklamasını görüyorsunuz. Başlığın başında hedeflediğimiz anahtar kelime olan “blog içeriklerini güçlendirmek” kelime grubuyla başlıyor. Hemen peşinden bir ayraç, peşinden de 6 adımda olduğunu tekrar vurgulayan “Adım Adım” kelime öbeği geliyor. En sonundaysa marka ismine yer veriyoruz. Meta açıklamasına baktığınızda orada da hedef anahtar kelimenin açıklama başında yer aldığını görüyorsunuz. Devamında da hem anahtar kelimeleri barındıran, hem de arama yapan kişilerin potansiyel diğer sorularına yer veren bir kısa açıklama göreceksiniz.

Bazı kullanıcılar, meta başlık ve açıklamalarda clikbait denilen yöntemleri izliyor. Örneğin bizim bu içerik için “Blog Nasıl Açılır? 1.000.000 Hit Nasıl Alınır?” gibi  bir başlık yazdığımızı, sizin de bu başlığı görerek bu sayfayı okuduğunuzu varsayalım. Bu durumda aradığınızı bulamadığınız için ya hemen sayfayı terk edersiniz ya sonuna kadar okur ama bir daha geri gelmezsiniz ya da içeriğin altında yer alan Yorum Yap bölümünden bize içeriğimizin kandırma kurgusu üzerine kurgulu olduğunu, vaadettiğimiz bilgileri paylaşmadığımızı belirtirsiniz. Bu durumların her biri hem marka değeri hem de sıralama değeri açısından bize olumsuz puan sağlayacaktır. Bu bağlamda sizin de blog içeriklerinizi hazırlarken ya da güncellerken bu tarz oyunlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

6. Ziyaretçileri İlgili İçeriklere Yönlendirmek

Web sitesini ziyaret eden ve ulaştığı içeriği beğenen bir kullanıcının sitede daha uzun süre kalmasını sağlamak, çıkış oranını düşürmek için bu kişiyi ilgili içeriklere yönlendirmek gerekir. Bir içeriğin ilgi çekici olmasını sağlamak her zaman yazarın o konu hakkındaki bilgisine de bağlıdır. Ancak bunun yanı sıra yazılarımızda bahsedilen diğer noktalara da dikkat ederek SEO çalışmalarındaki başarı oranı artırılabilir.

[alert style=”warning”]SEO Çalışmalarında Anlamlı Arama İçerikleri Optimize Etmek yazımız da blog içeriklerinizi hazırlarken ve güncellerken fayda sağlayabileceğiniz bir yazı.[/alert]

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/supercharge-blog-content-tips/320169/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir