Bağlantıları atla

İçerikleri Rehber Haline Getirmek: Nasıl, Ne Zaman

İçerikleri rehber haline getirmek, bir internet sitesiyle alakalı en önemli konulardan biridir. SEO çalışmaları ile ilgilenen veya bu konuda bilgi edinmek isteyen kişilerin ilk bilmesi gereken Google sıralamasında aşama kaydetmek isteyen bir sitenin içeriklerinin aramalara hitap etmesi ve tıklanmaya değer halde olmasıdır. Site içeriklerinde bunu sağlamak için de doğru anahtar kelimeleri seçmek, ziyaretçiler ile ilgili araştırma yapmak, başlıkları ilgi çekici hale getirmek, kısacası sıralamada üst sıralarda yer alan rakipleri geride bırakacak içerikler hazırlamak gerekir. Hadi, İçerikleri rehber haline getirmek için neler yapılması gerektiğine birlikte bakalım.

İçerikleri Rehber Haline Getirmek İçin Nasıl Yazılmalı?

En iyi, en kaliteli ve en doğru içeriği hazırlamak; sitedeki içerikleri rehber haline getirmek konusunda önemlidir. Gerçek bir rehber olmak isteyen içeriklerle ilgili ortaya koyulan fikirler yayınlanan yazıların her şeyiyle mükemmel olması gerektiği yönünde. SEO çalışmasına destek amaçlı içeriklerin amacı siteye ziyaretçi çekmek ve tıklamaların artmasını sağlamaksa; yazının gerçek bir rehber olmasının yolu sadece uzun bir yazı olmasından veya başlıkların etkili olmasından geçmiyor. Yazımızın devamında sitelerde blog bölümlerine eklenen içeriklerin kullanıcılar için rehber olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsediliyor.

Uzun İçerikler Rehber Etkisi Yaratır mı?

Birçok SEO uzmanı ve içerik üretimi yapan kişi içeriklerin uzun olmasının kullanıcılar üzerindeki etkiyi artıracağına ve sıralamalarda üst sıralarda yer almayı sağlayacağına inanır. Ancak bu konuda uzun içeriklerin etkiyi azalttığı ile ilgili pek çok çalışma da ortaya koyulmuştur. Yani bir başka deyişle içerikleri rehber haline getirmek konusunda içeriğin çok fazla maddeden ve ayrıntıdan oluşması yeterli olmaz. Kullanıcıları etkileyecek, araştırdıkları konu hakkında rehberlik edecek bir içerik oluşturmak için doğru anahtar kelimeleri seçmek ve sıralamada en üstte yer alan diğer sitelerdeki yazılardan daha iyi ve net bilgiyi sağlamak gerekir. Bu da uzun bir içerik oluşturmaya değil, gerekli tüm araştırmaları yaparak doğru bilgiler vermekle sağlanabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek site ziyaretçileri adına içerikleri rehber haline getirmek mümkün olabilir.

Sıralamadan Çok Rehber Olmayı Amaçlamak

Site yöneticileri öncelikle rakiplerini araştırır, onların yayınladıkları yazılardaki anahtar kelimelere odaklanarak bu yoldan ilerlerler. Fakat rehber olmayı amaçlayan içeriklerde Google sıralamasından çok okuyan kişilerin ilgisini çekmek ve sonuna kadar okumalarını sağlamak hedeflenir. Bu yüzden bu tip yazılarda sadece belirli anahtar kelimeler etrafında dönmek sığ bir yol olacaktır. İçeriğin tam bir bilgilendirme yazısı olabilmesi ya da içerikleri rehber haline getirmek için öncelikle bir strateji oluşturulmalı, ziyaretçilerin hangi sorularına cevap olmasının istendiği belirlenmeli, izleyicilere yol göstermek amaçlanmalıdır. Aşağıdaki içerikleri rehber haline getirmek için püf noktalar, bu konuda yardımcı olabilir.

 • Okuyucular o konu hakkında bilgilendirilmeli
 • Sitenin marka değerine katkı sağlanması amaçlanmalı
 • Sürekli ve potansiyel ziyaretçiler hedeflenmeli
 • Hedefler doğru belirlenmeli, ne gibi bir değer yaratılmaya çalışıldığına karar verilmeli
 • Amaç sadece ziyaretçi trafiğini artırmak değil, bu trafiği en iyi şekilde yönetmek olmalı
 • İçerikteki amaç herhangi bir ürün veya hizmetin pazarlanması ise; yapılan yatırımın geri dönüşümü hesaplanmalı, istenen yatırım getirisine ulaşmak için telefon, e-mail, abonelik gibi araçlar da kullanılmalı

Rehber İçeriklerde Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalı?

Bir yazı için belirlenen her anahtar kelime, içerikleri rehber haline getirmek için yeterli olmaz. İçeriğin yazılmasındaki amaç rehber olması ise; sıralamada en üstte yer alan yazılardan daha iyi bir içerik yazılması gerektiği mutlaka bilinmelidir. Bunun için sıralamaya giren yazılar dikkatle okunmalı, bu yazlarla rekabet edecek ve önüne geçecek bir yazının blog yazısı mı, yoksa standart bir yazı mı olduğuna karar verilmelidir.

“Ultimate guide” yani son rehber, gerçek rehber olmayı amaçlayan içerikler için seçilecek anahtar kelimelerin çok iyi düşünülmüş, okurun yeterince bilgi almasını sağlayan, kapsamlı bir yazının içine yerleştirilmiş olması gerekir. Anahtar kelimeler seçilmeden önce konunun ne olduğu, nasıl ele alınacağı, okuyuculara nasıl sunulacağı gibi konuların belirlenmesi önemlidir.

İçerikleri rehber haline getirmek için örnek göstermek gerekirse; “Çin’de gezilecek en iyi yerler” başlıklı bir yazı yerine “Çin’de nasıl seyahat edilir?” konulu daha ayrıntılı bir yazı daha çok rehberlik özelliği taşıyacaktır. Gerçek rehber olması istenen bir içerikte seçilen anahtar kelimelerin öneminin ve standart içerikten uzak farklı bir içerik türünün daha uygun olacağının unutulmaması gerekir. İçerikleri rehber haline getirmek için fayda sağlayacak ve püf noktası olabilecek farklı noktalar aşağıdadır.

 • Anahtar kelimelerin kullanılma amacı doğru belirlenmeli
 • Kısa bir yazının, kullanıcıların bu konu hakkındaki sorusuna cevap verip veremeyeceği tespit edilmeli
 • O konu hakkında abartı olmadan, sadece bilgi veren nitelikte bir yazılıp yazılamayacağının anlaşılması
 • Daha önce bu konu ile ilgili rehber niteliğinde içeriklerin yazılıp yazılmadığının araştırılması
 • İçerik konusu ile ilgili Google’ın üst sırasında bulunan yazıdan en az iki kat daha iyi bir içeriğin yazılıp yazılamayacağı

Detaylı bir içerik yazılabilmesi için gereken doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi de önemlidir. İçeriğin gereksiz ve işe yaramayan bilgilerle doldurularak uzatılması yerine, dopdolu içerikler hazırlamak içerikleri rehber haline getirmek için dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.

İçerik Hazırlanırken Rakip Yazıları İncelemek Ne Fayda Sağlar?

İçerikleri rehber haline getirmek için önemli konulardan bir diğeriyse rakip yazılarını incelemektir. İnternette yer alan bütün rehber içerikler aynı değildir. Belirlenen anahtar kelimenin o konu hakkında rehber bir içerik yazmaya yardımcı olacağına karar verilmişse bir sonraki adım ilk sırada yer alan rakiplerin ilgili yazılarını incelemek olmalıdır.

 • Google’da üst sıralarda yer alan diğer yazılarda yeterli bilgiye yer verilip verilmediği, bu yazılardan bilgi alarak hazırlanacak olan bir içeriğin daha iyi hale nasıl gelebileceği, rakip içeriklerin mükemmel olmak için nasıl bir yol izlediği araştırılmalıdır.
 • Google’da ilk sırada yer alan rakiplerin aynı zamanda doğru anahtar kelimeleri seçtiği de unutulmamalı, kullandıkları anahtar kelimeler incelenmelidir.
 • Yazılması planlanan içerik ile rakip içerikler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya koyulmalıdır.
 • Gerçek rehber olmayı amaçlayan bir içeriğin ilk amacı ilk sırada yer almak, yani “en iyi” olmaktan geçtiği bilinmelidir. Rakip yazılardan yararlanılarak en iyi içeriği yazmak mümkün olabilir.

Hedef Kitle Analizi Yapmak Ne İşe Yarar?

Kitle analizi yapmak, içerikleri rehber haline getirmek için dikkat edilmesi gereken konulardan arasında yer alır. Web sitelerinin blog kısımlarına içerik eklemeden önce yapmaları gereken en önemli şeylerden biri hangi kitleyi hedeflediklerini doğru belirlemektir. Son rehber olmak ve Google sıralamasında en üstte yer almak isteyen bir içerik ile ilgili de mutlaka kitle analizi yapılmalıdır. Hedef ziyaretçilerin neyin okumak istedikleri doğru bir şekilde belirlenirse rehber içerikler daha başarılı olur.

Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

İnternet sitesine giren ziyaretçiler arasında yapılacak küçük araştırmalarla bu kişilerin hangi tür yazıları okumak, ne gibi konularda bilgi almak istediği öğrenilebilir. Bu araştırmalar web sitesinin sosyal medya hesaplarını takip eden kişilere sorular sormak yoluyla yapılabilir.

Kitle analizi ayrıca bir anket hazırlamak ve ziyaretçilere e-mail yoluyla göndermek şeklinde de gerçekleştirilebilir.

Kitle Analizinde Hangi Sorular Sorulmalıdır?

Bir web sitesinde yer alacak içerikleri belirlerken ve bu içeriklerin üst sıralarda olmasını sağlamaya çalışırken yapılacak anketlerde aşağıdaki sorular sorulabilir.

 • İnternette bir konuyu ya da sorunu araştırırken izlediğiniz yollar nelerdir?
 • Bu konu ile ilgili sorabileceğiniz 3 adet soru bulunuyor mu? Cevabınız “evet” ise bu sorular nelerdir?
 • Bir sorunu internetten araştırırken çözüm adına önerebilecekleriniz nelerdir?
 • Diğer markaların bu konu hakkında sizce neler bilmesi gerekli?
 • Bu konudaki ipuçlarından sizce en önemlisi hangisi?

SEO içeriği hazırlarken yapılan hatalardan biri kitle ile ilgili tahminlerde bulunmaktır. Bunun yerine hedef kitleye direkt sorular sormak, cevapları almak ve içeriklere bu şekilde yön vermek en doğrusu olur.

İçerik Hazırlarken İstatistiklerden Nasıl Yararlanılır?

İlk sırada yer almak isteyen ve içerikleri rehber haline getirmek isteyenlerin hazırlama aşamasında verdiği tüm bilgiler vaka çalışmaları, konuya dair örnekler ve istatistikler ile desteklenmelidir. Bu bilgilere içerikte yer verilmesi ziyaretçilerin güveninin artırır. İçeriklerde kaynak belirtilmesinin önemi aşağıdaki maddelerle anlatılabilir.

 • İçeriklerde kaynak ve istatistiklere yer vermek ziyaretçilere konuya hakimiyetin tam olduğunu gösterir. Bir diğer anlatımla; o içerik ziyaretçiler tarafından otorite olarak kabul edilebilir.
 • Temele dayanmayan bilgiler vermek yerine belli temellerle desteklenen bilgilere içerikte yer vermek okuyucuları her zaman daha çok etkiler.
 • Kaynaklara yer veren içeriklerin yer aldığı bir web sitesi okuyucunun güveninin kazanmaya adaydır. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu güven site yönetimine genellikle satış olarak döner.
 • İçeriklerde kaynak gösterilmesi ve istatistiklerin göz önüne serilmesi ziyaretçilerin bu konuyu kendi yaşamlarına nasıl uygulayacakları konusunda yol gösterici olur.
 • İçeriklerde verilen örnekler ziyaretçilerin konu hakkındaki planlarına şekil vermelerini sağlar, ipuçlarını görmelerine neden olur.
 • Kaynak ve örnek gösteren içerikler, bunu yapmayan rakiplerinin bir adım önünde sayılır.

Bir içerik için belirlenmiş olan anahtar kelimenin amacının ne olduğu içeriği üreten kişiler tarafından biliniyorsa; bunun anlamı kullanıcıların bu içeriği okumaktaki amacının da bilinmesi demektir. Bazı içeriklerin amacı, ilgili soruları en kısa ve acil şekilde cevaplamaktır. Bunun nedeni bir soruna dair yanlış bilinenleri düzeltmek olabildiği gibi, daha fazla bilgi vermek de olabilir.

Arama motoru sıralamasında ilk sırayı hedefleyen bir içeriğin en iyi olmasının yolu en doğru bilgileri vermekten geçer. Ziyaretçiler ilk sırada yer alan yazılarda arattıkları sorulara net cevaplar arar, ilgili tüm konularda bilgi almak ve sorunları hızlı bir şekilde çözmek isterler.

Örneğin içerik konusunun “Balayı nasıl planlanır?” olması durumunda aşağıdaki soruların aynı içerikte cevaplanması gerekir.

 • Balayından nerede konaklanır?
 • Balayında konaklama nasıl satın alınır?
 • En iyi balayı oteli nasıl seçilir?
 • Yurtdışı seyahatine nasıl hazırlanılır?
 • Balayı için ne kadar bütçe ayrılmalıdır?
 • Uygun uçak bileti rezervasyonu

İçerikleri rehber haline getirmek için içeriğinde bu gibi konulara yer verilmesi, sitedeki diğer içeriklere bağlantı verilmesine de imkan sağlar. Önemli olan içeriklerde, okuyanların kendi yaşamları ile ilişkilendirebilecekleri bilgiler ve ipuçları vermektir. Doğru yazılan bir içerik ziyaretçi çekmek ve rakiplerle yarışmanın yanı sıra maddi geri dönüşlerin daha çabuk olmasını da sağlar. Okuyucular bir içerikten istedikleri bütün bilgileri alabiliyorlarsa sitedeki ürün ve hizmetlere daha kolay yönlenirler.

İçerikler Nasıl Daha İlgi Çekici Hale Getirilir?

İçerikleri rehber haline getirmek ciddi emek ve zaman ister. Okuyucular bir yazıda tüm bilgilerin yer almasını istemelerinin yanı sıra ilgi çekicilik şartı da ararlar. İçeriğin dikkat çekici hale getirilmesinin bazı püf noktaları vardır. Bir içeriğin daha çok dikkat çekmesi için ilgili kaynaklardan bilgi alınabilir. ilgi çekici içerik oluşturmak aşağıdaki yollarla da sağlanabilir.

 • Marka görünümünü şık bir hale getirmek, bu konuda uzmanlardan grafik ve tasarım desteği almak ziyaretçilerin ilgisini çeker.
 • İçerikleri görseller, videolar ve grafiklerle desteklemek akılda kalıcılık sağlar.
 • İçeriklerin sosyal medya platformlarında paylaşılabilir halde olmasını sağlamak daha çok kitleye ulaşmak anlamına gelir.
 • Bir içerikte farklı pazarlama stratejilerini hedef almak ziyaretçi trafiğini artırır.

İçerik Yükselticilerden Yararlanmak Ne Gibi Yarar Sağlar?

Bir içeriğin organik ziyaretçi trafiği elde etmeye başladığı düşünülürse bu trafikten en iyi şekilde yararlanmak şarttır. E-ticaret sitelerindeki ürün sayfalarına bağlantılar ve ziyaretçiyi harekete geçirecek aramalar eklemenin yanında e-posta datasına katkı sağlamak amacıyla siteye içerik yükselticiler eklenebilir. İçerik yükselticileri, bir içerikte sunulandan çok daha fazlasını sağlayarak ziyaretçileri satın almaya teşvik eder. Ayrıca ziyaretçilerin e-mail adresi bırakmalarına imkan verir, daha sonra bu adresler pazarlama stratejilerinde kullanılabilir.

En Çok Bilinen İçerik Yükselticiler Nelerdir?

 • Ücretsiz olarak indirilebilen e-kitap
 • Konunun uzmanının görüşlerinin yer aldığı bir bağlantı
 • Kısa online kurslar için ücretsiz kayıt imkanı bağlantısı
 • Sitede satışta olan bir ürün için indirim kodu
 • İçerik detaylarının yer aldığı yeni bir bağlantı
 • Ücretsiz tasarım ve benzeri imkan sunan bir şablon

Bunlar gibi içerik yükseltme unsurları eklenerek bir sitenin trafiği artırılabilir ve pazarlamasına kakı sağlanmış olur. Web sitelerinin tamamındaki amacın oluşturulan ziyaretçi trafiğinin kalıcılığının sağlanması olduğu unutulmamalıdır. Doğru anahtar kelimelerle yazılmış, istenen ve fayda sağlayan bilgilerden oluşan bir içerik okuyucuyu kendiliğinden çekeceği gibi sıralamalarda üstlerde yer almanın da doğru yoludur. Aynı zamanda bu gibi faktörler sayesinde içerikleri rehber haline getirmek de mümkündür.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/ultimate-guide/321125/

Yorum bırak

Keşfet
Kaydır